نشتی یا آب دادن یخچال فریزر 💧

نشتی یا آب دادن یخچال فریزر 💧

نشتی یا آب دادن یخچال

یکی از مشکلاتی که بسیار رایج است و بسیار اتفاق می‌افتد نشتی یا آب دادن یخچال 💧 می‌باشد عوامل زیادی در نشتی یا آب دادن یخچال اثر دارند برطرف‌کردن علت آن هم‌بسته به شرایط متفاوت است.

در این مقاله با تلاش و کوشش می‌خواهیم تک‌تک عوامل را بررسی کرده و برای هرکدام یک راه حلی را بیان کنید تا بتوانید به‌سرعت از جمع‌شدن آب داخل یخچال و یا جمع‌شدن آب در زیر یخچال جلوگیری کنید.

باید توجه داشته باشید که علت نشتی یا آب دادن یخچال‌ عواملی است که در ادامه مطالب برای شما بیان می‌کنیم و با مطالعه این می‌توانید در حد زیادی از جمع‌شدن آب در زیر و یا داخل یخچال جلوگیری کنید.

مطلبی که توجه ویژه‌ای باید به آن داشته باشید و یک نکته مهم و دارای اهمیت است حساسیت به بعضی از دلایل نشتی یا آب دادن یخچال می‌باشد. به‌گونه‌ای که هرگونه تعلل و تنبلی در تعمیر و یا هرگونه اشتباه در اجرای راه‌حل آن می‌تواند افراد را دچار ضررهای زیاد مالی و همچنین از نظر صرف زمان باشد.

شما موارد بی‌خطر و ساده‌ای را که باعث نشتی و آب دادن یخچال شما شده است را می‌توانید با اجرای کامل مراحل و دقت لازم در این مطالب برطرف کنید؛ ولی برطرف‌کردن عوامل پیچیده که باعث نشتی یا آب دادن یخچال شده است بدون داشتن تجربه و تخصص و دانش در زمینه تعمیر یخچال فریزر به‌سادگی می‌تواند باعث آسیب به قطعات و به‌وجودآمدن خطر و همچنین ضرر و زیان‌های مالی گردد.

 نکته مهم: قبل از انجام‌دادن هرگونه کار و تلاشی برای تعمیر نشتی یا آب دادن یخچال و سرویس یخچال فریزر باید دوشاخهٔ آن را از برق بکشید. زیرا با انجام‌دادن این کار باعث می‌شود که از صدمه دیدن به دستگاه یخچال فریزر و یا آسیب به خودتان جلوگیری شود.

 دلایلی که باعث نشتی یا آب دادن یخچال می‌شوند عبارت‌اند از:

 لاستیک دور درب یخچال

گردوخاک و یا هر مانع و یا مواد غذایی موجود در یخچال که باعث می‌شود درب یخچال به‌خوبی بسته نشود باعث بالارفتن چگالش و در آخر منجر به نشتی یا آب دادن یخچال می‌شود. اگر به هر علتی مثلاً خراب بودن و یا پوسیده شدن درزگیرهای دور در یخچال هوای بیرون وارد یخچال گردد باعث می‌شود که رطوبت زیادی وارد یخچال فریز شده و به این صورت باعث می‌شود که آب اضافی به درون سینی تخلیه بریزد و از آنجا به بیرون یخچال و حتی بر روی زمین سرازیر شود.

 برای فهمیدن این مسئله که دلیل آن نشتی یا آب دادن یخچال هست یا نه باید موارد زیر را ابتدا چک کنید.

۱) باید از سالم بودن لاستیک دور درب یخچال مطمئن شوید و بفهمید که لاستیک دچار فرسودگی و یا پوسیدگی نشده باشد و کاملاً سالم باشد و به‌خوبی درب یخچال متصل باشد.

راه‌حل اول اینکه شما می‌توانید با آب داغ لاستیک را مالش دهید تا سفت شدن آن برطرف شود و یا اینکه می‌توانید مقداری وازلین را به درزبندی‌های لاستیک بزنید اگر با انجام‌دادن این کارها مشکل برطرف نگردید شما باید یک لاستیک جدیدی تهیه کنید و آن را تعویض کنید و یا اینکه می‌توانید از محکم بسته شدن پیچ‌مهره‌هایی که بر روی درب یخچال فریزر وجود دارد اطمینان پیدا کنید.

درزگیرهایی که در روی درب یخچال وجود دارند از نظر قیمت ارزش زیادی ندارد و دارای قیمت پایینی هستند و می‌توانید آن را حتی به صورت آنلاین سفارش دهید. برای نصب کردن لاستیک درب یخچال شما می‌توانید از سرویس‌کار یخچال فریزر کمک بخواهید.

۲) یخچال باید صاف و تراز باشد زیرا اگر یخچال کج باشد باعث می‌شود که در به‌خوبی بسته نشود و یخچال آسیب بزند

برای تراز کردن یخچال می‌توانید پایه‌های رفتار را تنظیم کنید.

 بسته شدن لوله تخلیه یخچال

اغلب جمع‌شدن آب داخل یخچال به علت بسته شدن لوله تخلیه آب می‌تواند باشد. تمامی یخچال‌فریزرهای بدون برفک دارای یک چرخه یخ‌زدایی هستند که برف و یخی که ممکن است روی سیم‌پیچ‌های اواپراتور تشکیل می‌شود را می‌تواند ذوب کند معمولاً آب ناشی از ذوب شدن این برفک‌ها به درون یک ظرف یاسینی که در بیرون از یخچال فریزر و زیر یخچال نزدیک به کمپرسور وجود دارد هدایت می‌شود. بعضی وقت‌ها امکان دارد لوله تخلیه آب یخچال با ذراتی مانند یخ یا غذا و یا که کیسه‌های پلاستیکی گرفته شده و باعث جمع‌شدن آب درون یخچال شود.

 راه حلی که برای این کار وجود دارد اغلب سوراخ تخلیه آب یخچال در پشت کشوهای داخل یخچال قرار دارد ولی به صورت کلی موقعیت لوله تخلیه آب یخچال فریزر بستگی به مدل و نوع یخچال تفاوت دارد؛ برای پیداکردن سوراخ تخلیه آب یخچال می‌توانید به دفترچه راهنمای یخچال فریزر مراجعه کنید.

راهنمای خرید یخچال فریزر

در بیشتر از مواقع می‌توانید لوله تخلیه آب یخچال را با آب گرم برطرف کنید که اگر چیزی مانند زباله و یا جسم دیگری گیرکرده باشد می‌توانید از مخلوط کردن جوش شیرین و آب (به نسبت یک قاشق چایخوری جوش شیرین و دو لیوان آب) استفاده کرده و گرفتگی لوله تخلیه را از بین ببرید و یا اینکه می‌توانید با استفاده از یک سیم ضخیم این کار را انجام دهید. وقتی که گرفتگی لوله به طور کامل برطرف شد می‌توانید دوباره همه وسایل را سر جای خود نصب کنید.

در اکثر یخچال‌فریزرها پشت یخچال لوله تخلیه آب قرار دارد و برای دست‌یافتن به آن شما مجبور هستید بعضی از قسمت‌های یخچال فریزر را باز کنید، واضح و مشخص است که این کار نیاز به زمان دارد و اگر به‌خوبی انجام نشود ممکن است که به دستگاه یخچال فریزر آسیب وارد شود به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای برطرف‌کردن این مورد به تعمیرکار یخچال مراجعه کنید.

 پوشیده شدن اواپراتور یا تبخیرکننده از برف‌ویخ

اگر هنگام کار یخچال و یا فریزرتان صدای وزوز می‌کند و درون یخچال به‌خوبی سرد نمی‌شود امکان دارد یخ زیادی داخل آن جمع شده باشد دلیل آن به‌طورکلی می‌تواند بالارفتن دما می‌تواند این باشد که اواپراتور با یخ و برفک پوشیده شده است و با فرایند دیفراست نمی‌تواند تمیز شود؛ و در نهایت باعث می‌شود که هوا به‌خوبی در جریان نباشد و از فناور نکند و نتوانند که داخل یخچال را خنک کند که این خود باعث نشتی یا آب دادن یخچال می‌شود.

راه‌حل برطرف‌کردن این مورد بستگی به درست کارکردن کمپرسور، و برداشتن پوشش اپراتور و یا اینکه در صورت وجود داشتن یخ روی آن باعث می‌شود فرایند یخ‌زدگی برطرف شود و مشکل نشتی یا آب دادن یخچال حل شود این کار نیاز به یک تعمیرکار حرفه‌ای دارد که شما نمی‌توانید آن را انجام دهید و با رعایت‌نکردن نکات ایمنی می‌تواند خطرات جانی را برای شما به دنبال داشته باشد.

 سینی تخلیه یخچال

نشتی آب زیر یخچال

همه یخچال‌ها دارای یک سینی تخلیه می‌باشند که در زیر یخچال و یا نزدیک به کمپرسور قرار گرفته‌اند تا آبی که از چرخه یخ‌زدایی وجود دارد در آن جمع شود. در هنگام این چرخه، یخچال آب را به درون سینی تخلیه می‌ریزد بعد از آن این آب با گرمای که درون کمپرسور یخچال وجود دارد بخار می‌شود. در اثر گذشت زمان و حرکت می‌تواند این سینی دچار شکستگی شود و نهایتاً از زیر یخچال آب بیرون بریزد و موجب آب دادن یخچال شود.

 راه‌حل این کار این است که اگر سینی تخلیه یخچال دچار شکستگی شده است باید آن را عوض کنید و یک سینی جدید را جایگزین کنید و یا اگر جابه‌جا شده است آن را درست در سر جای خود قرار دهید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود..

البته سینی تخله در انواع یخچال فریزرها متفاوت است. برای آشنایی با انواع یخچال ها میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید

انواع یخچال فریزر

 شل شدن لوله‌های آبی متصل به یخ‌ساز

یا اینکه پیچ‌ومهره‌ها به دلیل گذشت زمان و استفاده زیاد از یخچال دچار ترک‌خوردگی و فرسودگی شده باشند که این هر دو موضوع می‌تواند باعث نشتی یا آب دادن یخچال فریزر بشود. همچنین شلنگ‌های پلاستیکی یخچال می‌تواند سوراخ شده باشد و یا ترک بخورد و یا اینکه در اثر فشار و یا پیچ خوردگی دچار مشکل شده و در نهایت باعث نشتی یا آب دادن یخچال گردد.

اگر نشت کردن آب از سمت زیر جلوی یخچال و یا اینکه پشت آن باشد مشکل نشتی آب از سینی تخلیه نیست، شما باید لوله آبی را که به یخ‌ساز منتهی می‌شود و معمولاً در قسمت بیرون از یخچال قرار دارد از نظر نشانه‌های داشتن رطوبت بررسی کنید اگر مشکل از شلنگ یخ‌ساز و یا آب‌سردکن باشد آبی که از آن چکه می‌کند به کف آشپزخانه می‌ریزد.

راه‌حل این کار این است که شما باید شلنگ یخ‌ساز را عوض کنید و یا در بعضی از مواقع لازم است که اتصالاتی را که وجود دارد را نیز تعویض کنید بعد از اینکه شلنگ جدید را نصب کردید و اتصالات آن را محکم کردید امتحان کنید تا نشتی آب دوباره وجود نداشته باشد برای انجام‌دادن این کارها و تعویض شلنگ شما می‌توانید از سرویس‌کار یخچال کمک بگیرید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

 جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین خرابی یخچال‌فریزرها جمع‌شدن آب در کف یخچال فریزر است هنگامی که آب در کف یخچال و یا زیر جامیوه‌ای جمع می‌شود به‌احتمال بسیار زیاد یکی از قطعه‌های سیستم دیفراست خراب شده و مشکل به وجود آمده است یکی از دلیل‌های مهم و اصلی ریختن آب داخل کف یخچال می‌تواند خراب‌شدن سنسور دیفراست یخچال فریزر و یا خرابی ترموفیوز، خراب‌شدن المنت یا هیتر، یخ‌زدگی مسیر خروجی آب و یا اینکه می‌توان از گرفتگی لوله آب یخچال نام برد.

برای برطرف‌کردن این مشکل باید کاور یخچال به صورت کامل باز شود و قطعه‌های دیفراست که شامل المنت، اپراتور، سنسور، ترموفیوز و ترمودیسک هستند را بررسی کرد تا بتوان مشکل را پیدا کرد و آن را برطرف ساخت این کار حتماً باید توسط تکنسین یخچال فریزر و یا تعمیرکار ماهر انجام شود تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

 نشتی شیر ورودی آب یخچال

یکی از دلایل ریختن آب از پشت یخچال فریزر می‌تواند شیر ورودی آب یخچال باشد که غالباً این مطلب نشان‌دهنده این است که شیر و یا لوله آب ممکن است نشتی داشته باشد. برای برطرف‌کردن این مشکل ابتدا باید دوشاخه یخچال فریزر را از برق جدا کرد و در مرحله بعد لوله آبی را که به یخچال متصل است را مورد بررسی قرارداد و همچنین یک لوله دیگر که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می‌رسد وجود دارد که آن را نیز باید بررسی کنید امکان دارد که شیر آب در موقع باز و بسته شدن هم چکه کند. شما باید همه لوله‌هایی را که آب در آن جریان دارد را چک کرده و اطمینان پیدا کنید که هیچ‌کدام از آنها دچار مشکل و یا سوراخ نشده باشد و یا اینکه لوله از جای خود خارج نشده باشد.

برای برطرف‌کردن این مشکل باید بررسی کنید و اگر اطمینان پیدا کردید که لوله‌ها سوراخ شده‌اند باید آنها را عوض کنید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

 فیلتر آب یخچال فریزر

امکان دارد نشتی آب گرم ریختن آب درون یخچال فریزر به دلیل فیلتر آب در یخچال های سایدبای‌ساید و یا یخچال فیلتردار باشد. اگر همه موارد گفته شده در بالا را بررسی کردید و دیدید که همچنان آب از یخچال نشتی دارد باید با دقت فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را بررسی کرده که به طور معمول اگر مشکلی وجود داشته باشد در خارج از فیلتر و در قسمت داخل یخچال می‌توانید آن را مشاهده کنید. اگر شما فیلتر آب یخچال را دیربه‌دیر عوض کنید امکان دارد که این فیلتر دچار رسوب شده باشد و این رسوب داخل فیلتر باعث ترک خوردن شلنگ بشود و نهایتاً باعث شود که یخچال آب بدهد.

 برای حل کردن این مورد قبل از انجام‌دادن هر کاری ابتدا شلنگ آب را ببندید و دوشاخه را از پریز بکشید تا آسیبی به یخچال وارد نشود. حالا برای برطرف شدن این مشکل باید فیلتر یخچال خود را عوض کنید و یا اگر شلنگی که به فیلتر متصل است دچار پوسیدگی و یا خراب شده باشد باید آن را نیز عوض کنید به این نکته باید توجه داشته باشید که فیلترهای خارجی و داخلی آب یخچال باید هر ۶ ماه یکبار عوض شوند تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود و اگر آن را تعویض نکنید باعث می‌شود که مشکلات زیادی برای دستگاه یخچال‌فریزر شما به وجود آید.

بررسی یخچال فریزر ساید بای ساید

 مخزن آب

مخزن آبی که درون یخچال وجود دارد را با دقت و توجه بررسی کنید و ببینید آیا نشتی درون آن وجود دارد یا نه.

برای برطرف‌کردن این مشکل اگر مخزن دچار سوراخ شده باشد شما نمی‌توانید با چسب یا هر چیز دیگری آن را تعمیر کنید به دلیل این که جنس مخزن از جنس خاصی است باید حتماً آن را عوض کنید و یک مخزن جدیدی را جایگزین نمایید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

 نشت آب از فریزر

نشتی آب فریزر یخچال به دلایل زیر به وجود می‌آید :

  • شلنگ مربوط به تصفیه آب درست نصب نشده باشد.
  • هیتر و یا گرم‌کن درست و به‌خوبی کار نمی‌کند
  • رطوبت بسیار زیاد محیط که می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینگ ظرف‌شویی باشد.

 برای برطرف‌کردن این مشکل به طور واضح می‌شود فهمید که پی‌بردن به این معایب و خرابی‌ها نیاز به یک دانش و تجربه در این زمینه را دارد اگر شما از دانش و تجربه برخوردار نیستید باید آن را به افراد متخصص واگذار کنید تا متحمل هزینه بیشترین شوید.

کلام آخر آزمایش

این مقاله به زودی بروزرسانی می شود.

اگر به دنبال بهترین یخچال فریزر موجود دربازار می گردید تا دیگر نگران نشتی یا آب دادن یخچال فریزر خود باشیم توصیه می کنم حتما مقاله زیر را در این رابطه مطالعه فرمایید.

بهترین یخچال فریزر

همان گونه که دیدید نشتی یا آب دادن یخچال فریزر می‌تواند دلایل زیادی را داشته باشد و یا همچنین جمع‌شدن آب درون کف یخچال و یا زیر یخچال می‌تواند نشان‌دهنده خراب‌شدن یک قسمت خاصی از یخچال باشد دلیل‌های ساده‌ای که خطر زیادی را ندارد می‌توانید خودتان به‌تنهایی برطرف سازید ولی برای برطرف‌کردن دلایل پیچیده نیازمند یک فرد متخصص و باتجربه هستید و در این موارد خاص قبل از انجام‌دادن هر کاری بهتر است که برای اینکه به دستگاه خود بیشتر آسیب وارد نکنید به تکنسین حرفه‌ای مراجعه کنید و آن ها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان و به‌راحتی عیب دستگاه یخچال فریزر شما را برطرف سازند.

 

پرسش های متداول

اصلی ترین دلایل نشتی آب یخچال

✅ لاستیک دور درب یخچال

✅ بسته شدن لوله تخلیه یخچال

✅ پوشیده شدن اواپراتور یا تبخیرکننده از برف‌ویخ

✅ سینی تخلیه یخچال

✅ شل شدن لوله‌های آبی متصل به یخ‌ساز

✅ جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

✅ نشتی شیر ورودی آب یخچال

✅ فیلتر آب یخچال فریزر

✅ مخزن آب

✅ نشت آب از فریزر

جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

برای برطرف‌کردن این مشکل باید کاور یخچال به صورت کامل باز شود و قطعه‌های دیفراست که شامل المنت، اپراتور، سنسور، ترموفیوز و ترمودیسک هستند را بررسی کرد تا بتوان مشکل را پیدا کرد و آن را برطرف ساخت این کار حتماً باید توسط تکنسین یخچال فریزر و یا تعمیرکار ماهر انجام شود تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

نشت آب از فریزر

شلنگ مربوط به تصفیه آب درست نصب نشده باشد.

هیتر و یا گرم‌کن درست و به‌خوبی کار نمی‌کند

رطوبت بسیار زیاد محیط که می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینگ ظرف‌شویی باشد.

نویسنده : محمد تاج مزینانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran