نشتی یا آب دادن یخچال فریزر

آنچه در این مقاله می خوانید

یکی از مشکلاتی که بسیار رایج است و بسیار اتفاق می‌افتد نشتی یا آب دادن یخچال می‌باشد عوامل زیادی در نشتی یا آب دادن یخچال اثر دارند برطرف‌کردن علت آن هم‌بسته به شرایط متفاوت است.در این مقاله با تلاش و کوشش می‌خواهیم تک‌تک عوامل را بررسی کرده و برای هرکدام یک راه حلی را بیان کنید تا بتوانید به‌سرعت از جمع‌شدن آب داخل یخچال فریزر کمبی AZRF2471و یا جمع‌شدن آب در زیر یخچال جلوگیری کنید.

✔️ اگر برای خرید بهترین یخچال به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع یخچال فریزر هستید رو لینک کلیک کنید : یخچال 

باید توجه داشته باشید که علت نشتی یا آب دادن یخچال‌ عواملی است که در ادامه مطالب برای شما بیان می‌کنیم و با مطالعه این می‌توانید در حد زیادی از جمع‌شدن آب در زیر و یا داخل یخچال جلوگیری کنید.

مطلبی که توجه ویژه‌ای باید به آن داشته باشید و یک نکته مهم و دارای اهمیت است حساسیت به بعضی از دلایل نشتی یا آب دادن یخچال می‌باشد. به‌گونه‌ای که هرگونه تعلل و تنبلی در تعمیر و یا هرگونه اشتباه در اجرای راه‌حل آن می‌تواند افراد را دچار ضررهای زیاد مالی و همچنین از نظر صرف زمان باشد.

بیشتر بخوانید: یخچال فریزر دوقلو 42 فوت آزمایش مدل Royal 2160

شما موارد بی‌خطر و ساده‌ای را که باعث نشتی و آب دادن یخچال شما شده است را می‌توانید با اجرای کامل مراحل و دقت لازم در این مطالب برطرف کنید؛ ولی برطرف‌کردن عوامل پیچیده که باعث نشتی یا آب دادن یخچال شده است بدون داشتن تجربه و تخصص و دانش در زمینه تعمیر یخچال فریزر به‌سادگی می‌تواند باعث آسیب به قطعات و به‌وجودآمدن خطر و همچنین ضرر و زیان‌های مالی گردد.

فروش اقساطی لوازم خانگی بصورت آنلاین و با کمترین بهره ی ماهیانه یکی از مهم ترین مزیت هایی است که آزمایش در اختیار شما قرار داده تا بهترین و با کیفیت ترین محصول را خریداری کنید.

 نکته مهم: قبل از انجام‌دادن هرگونه کار و تلاشی برای تعمیر نشتی یا آب دادن یخچال و سرویس یخچال فریزر باید دوشاخهٔ آن را از برق بکشید. زیرا با انجام‌دادن این کار باعث می‌شود که از صدمه دیدن به دستگاه یخچال فریزر و یا آسیب به خودتان جلوگیری شود.

دلایلی که باعث نشتی یا آب دادن یخچال می‌شوند عبارت‌اند از:

لاستیک دور درب یخچال فریزر

لاستیک دور درب یخچال

گردوخاک و یا هر مانع و یا مواد غذایی موجود در یخچال که باعث می‌شود درب یخچال به‌خوبی بسته نشود باعث بالارفتن چگالش و در آخر منجر به نشتی یا آب دادن یخچال می‌شود. اگر به هر علتی مثلاً خراب بودن و یا پوسیده شدن درزگیرهای دور در یخچال هوای بیرون وارد یخچال گردد باعث می‌شود که رطوبت زیادی وارد یخچال فریز شده و به این صورت باعث می‌شود که آب اضافی به درون سینی تخلیه بریزد و از آنجا به بیرون یخچال و حتی بر روی زمین سرازیر شود.

همچنین خراب بودن لاستیک دور درب یخچال می تونه باعث خراب شدن مواد غذایی شود. برای مشاهده دلایل بیشتر می تونید مقاله علت فاسد شدن مواد غذایی در یخچال رو مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید : انواع فن یخچال فریزر

برای فهمیدن این مسئله که دلیل آن نشتی یا آب دادن یخچال هست یا نه باید موارد زیر را ابتدا چک کنید.

۱) باید از سالم بودن لاستیک دور درب یخچال مطمئن شوید و بفهمید که لاستیک دچار فرسودگی و یا پوسیدگی نشده باشد و کاملاً سالم باشد و به‌خوبی درب یخچال متصل باشد.

راه‌حل اول اینکه شما می‌توانید با آب داغ لاستیک را مالش دهید تا سفت شدن آن برطرف شود و یا اینکه می‌توانید مقداری وازلین را به درزبندی‌های لاستیک بزنید اگر با انجام‌دادن این کارها مشکل برطرف نگردید شما باید یک لاستیک جدیدی تهیه کنید و آن را تعویض کنید و یا اینکه می‌توانید از محکم بسته شدن پیچ‌مهره‌هایی که بر روی درب یخچال فریزر وجود دارد اطمینان پیدا کنید.

اگر قصد تعویض نوار دور درب بخچال را دارید، حتما نکان گفته شده در این مقاله را رعایت کنید.

درزگیرهایی که در روی درب یخچال وجود دارند از نظر قیمت ارزش زیادی ندارد و دارای قیمت پایینی هستند و می‌توانید آن را حتی به صورت آنلاین سفارش دهید.

تراز کردن یخچال

۲) یخچال باید صاف و تراز باشد زیرا اگر یخچال کج باشد باعث می‌شود که در به‌خوبی بسته نشود و یخچال آسیب بزند

برای تراز کردن یخچال می‌توانید پایه‌های رفتار را تنظیم کنید، آموزش نحوه تراز کردن یخچال در این مقاله برای شما آماده شده است.

نشتی شیر ورودی آب یخچال

یکی از دلایل ریختن آب از پشت یخچال فریزر می‌تواند شیر ورودی آب یخچال باشد که غالباً این مطلب نشان‌دهنده این است که شیر و یا لوله آب ممکن است نشتی داشته باشد. برای برطرف‌کردن این مشکل ابتدا باید دوشاخه یخچال فریزر را از برق جدا کرد و در مرحله بعد لوله آبی را که به یخچال متصل است را مورد بررسی قرارداد و همچنین یک لوله دیگر که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می‌رسد وجود دارد که آن را نیز باید بررسی کنید امکان دارد که شیر آب در موقع باز و بسته شدن هم چکه کند.

شما باید همه لوله‌هایی را که آب در آن جریان دارد را چک کرده و اطمینان پیدا کنید که هیچ‌کدام از آنها دچار مشکل و یا سوراخ نشده باشد و یا اینکه لوله از جای خود خارج نشده باشد.

برای برطرف‌کردن این مشکل باید بررسی کنید و اگر اطمینان پیدا کردید که لوله‌ها سوراخ شده‌اند باید آنها را عوض کنید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

بسته شدن لوله تخلیه یخچال

اغلب جمع‌شدن آب داخل یخچال به علت بسته شدن لوله تخلیه آب می‌تواند باشد. تمامی یخچال‌فریزرهای بدون برفک دارای یک چرخه یخ‌زدایی هستند که برف و یخی که ممکن است روی سیم‌پیچ‌های اواپراتور تشکیل می‌شود را می‌تواند ذوب کند معمولاً آب ناشی از ذوب شدن این برفک‌ها به درون یک ظرف یاسینی که در بیرون از یخچال فریزر و زیر یخچال نزدیک به کمپرسور وجود دارد هدایت می‌شود.

اما اگر یخچال فریز شما نوفراست هست ولی برفک میزند مقاله علت برفک زدن یخچال که برای شما آماده کردیم را میتوانید مشاهده کنید.

بعضی وقت‌ها امکان دارد لوله تخلیه آب یخچال با ذراتی مانند یخ یا غذا و یا که کیسه‌های پلاستیکی گرفته شده و باعث جمع‌شدن آب درون یخچال شود.

 راه حلی که برای این کار وجود دارد اغلب سوراخ تخلیه آب یخچال در پشت کشوهای داخل یخچال قرار دارد ولی به صورت کلی موقعیت لوله تخلیه آب یخچال فریزر بستگی به مدل و نوع یخچال تفاوت دارد؛ برای پیداکردن سوراخ تخلیه آب یخچال می‌توانید به دفترچه راهنمای خرید یخچال فریزر مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : رله اورلود یخچال چیست؟

در بیشتر از مواقع می‌توانید لوله تخلیه آب یخچال را با آب گرم برطرف کنید که اگر چیزی مانند زباله و یا جسم دیگری گیرکرده باشد می‌توانید از مخلوط کردن جوش شیرین و آب (به نسبت یک قاشق چایخوری جوش شیرین و دو لیوان آب) استفاده کرده و گرفتگی لوله تخلیه را از بین ببرید و یا اینکه می‌توانید با استفاده از یک سیم ضخیم این کار را انجام دهید. وقتی که گرفتگی لوله به طور کامل برطرف شد می‌توانید دوباره همه وسایل را سر جای خود نصب کنید.

یخ زدن لوله پشت یخچال و ذوب شدن آب میتواند یکی از دلایل نشتی یا آب دادن یخچال فریزر شما باشد پس حتما این مورد را چک کنید.

در اکثر یخچال‌فریزرها پشت یخچال لوله تخلیه آب قرار دارد و برای دست‌یافتن به آن شما مجبور هستید بعضی از قسمت‌های یخچال فریزر را باز کنید، واضح و مشخص است که این کار نیاز به زمان دارد و اگر به‌خوبی انجام نشود ممکن است که به دستگاه یخچال فریزر آسیب وارد شود به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای برطرف‌کردن این مورد به تعمیرکار یخچال مراجعه کنید.

مخزن آب یخچال

مخزن آب

مخزن آبی که درون یخچال وجود دارد را با دقت و توجه بررسی کنید و ببینید آیا نشتی درون آن وجود دارد یا نه.

برای برطرف‌کردن این مشکل اگر مخزن دچار سوراخ شده باشد شما نمی‌توانید با چسب یا هر چیز دیگری آن را تعمیر کنید به دلیل این که جنس مخزن از جنس خاصی است باید حتماً آن را عوض کنید و یک مخزن جدیدی را جایگزین نمایید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

پوشیده شدن اواپراتور یا تبخیرکننده از برف و یخ

اگر هنگام کار یخچال و یا فریزرتان صدای وزوز می‌کند و درون یخچال به‌خوبی سرد نمی‌شود باید علت سر و صدای یخچال آن را پیدا کنید.

اپراتور یا تبخیرکننده یخچال

امکان دارد یخ زیادی داخل آن جمع شده باشد دلیل آن به‌طورکلی می‌تواند بالارفتن دما می‌تواند این باشد که اواپراتور با یخ و برفک پوشیده شده است و با فرایند دیفراست نمی‌تواند تمیز شود؛ و در نهایت باعث می‌شود که هوا به‌خوبی در جریان نباشد و از فناور نکند و نتوانند که داخل یخچال را خنک کند که این خود باعث نشتی یا آب دادن یخچال می‌شود.

راه‌حل برطرف‌کردن این مورد بستگی به درست کارکردن کمپرسور، و برداشتن پوشش اپراتور و یا اینکه در صورت وجود داشتن یخ روی آن باعث می‌شود فرایند یخ‌زدگی برطرف شود و مشکل نشتی یا آب دادن یخچال حل شود این کار نیاز به یک تعمیرکار حرفه‌ای دارد که شما نمی‌توانید آن را انجام دهید و با رعایت‌نکردن نکات ایمنی می‌تواند خطرات جانی را برای شما به دنبال داشته باشد.

ببشتر بخوانید : آب کردن برفک یخچال

فیلتر آب یخچال فریزر

امکان دارد نشتی آب گرم ریختن آب درون یخچال فریزر به دلیل فیلتر آب در یخچال های سایدبای‌ساید و یا یخچال فیلتردار باشد. اگر همه موارد گفته شده در بالا را بررسی کردید و دیدید که همچنان آب از یخچال نشتی دارد باید با دقت فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را بررسی کرده که به طور معمول اگر مشکلی وجود داشته باشد در خارج از فیلتر و در قسمت داخل یخچال می‌توانید آن را مشاهده کنید.

اگر شما فیلتر آب یخچال را دیربه‌دیر عوض کنید امکان دارد که این فیلتر دچار رسوب شده باشد و این رسوب داخل فیلتر باعث ترک خوردن شلنگ بشود و نهایتاً باعث شود که یخچال آب بدهد.

 برای حل کردن این مورد قبل از انجام‌دادن هر کاری ابتدا شلنگ آب را ببندید و دوشاخه را از پریز بکشید تا آسیبی به یخچال وارد نشود. حالا برای برطرف شدن این مشکل باید فیلتر یخچال خود را عوض کنید و یا اگر شلنگی که به فیلتر متصل است دچار پوسیدگی و یا خراب شده باشد باید آن را نیز عوض کنید.

به این نکته باید توجه داشته باشید که فیلترهای خارجی و داخلی آب یخچال باید هر ۶ ماه یکبار عوض شوند تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود و اگر آن را تعویض نکنید باعث می‌شود که مشکلات زیادی برای دستگاه یخچال‌فریزر شما به وجود آید.

سیتی تخلیه یخچال

سینی تخلیه یخچال

نشتی آب زیر یخچال همه یخچال‌ها دارای یک سینی تخلیه می‌باشند که در زیر یخچال و یا نزدیک به کمپرسور قرار گرفته‌اند تا آبی که از چرخه یخ‌زدایی وجود دارد در آن جمع شود. در هنگام این چرخه، یخچال آب را به درون سینی تخلیه می‌ریزد بعد از آن این آب با گرمای که درون کمپرسور یخچال وجود دارد بخار می‌شود. در اثر گذشت زمان و حرکت می‌تواند این سینی دچار شکستگی شود و نهایتاً از زیر یخچال آب بیرون بریزد و موجب آب دادن یخچال شود.

البته این مورد بستگی به نوع کمپرسور شما هم دارد، باید بررسی کنید که کمپرسور شما معمولی است یا اینورتر. اگر به دنبال تفاوت کمپرسور معمولی با اینورتر هستید می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

 راه‌حل این کار این است که اگر سینی تخلیه یخچال دچار شکستگی شده است باید آن را عوض کنید و یک سینی جدید را جایگزین کنید و یا اگر جابه‌جا شده است آن را درست در سر جای خود قرار دهید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

البته سینی تخله در انواع یخچال فریزرها متفاوت است.

شل شدن لوله‌های آبی متصل به یخساز

یا اینکه پیچ‌ومهره‌ها به دلیل گذشت زمان و استفاده زیاد از یخچال دچار ترک‌خوردگی و فرسودگی شده باشند که این هر دو موضوع می‌تواند باعث نشتی یا آب دادن یخچال فریزر بشود. همچنین شلنگ‌های پلاستیکی یخچال می‌تواند سوراخ شده باشد و یا ترک بخورد و یا اینکه در اثر فشار و یا پیچ خوردگی دچار مشکل شده و در نهایت باعث نشتی یا آب دادن یخچال گردد.

بیشتر بخوانید : انواع موتور یخچال

اگر نشت کردن آب از سمت زیر جلوی یخچال و یا اینکه پشت آن باشد مشکل نشتی آب از سینی تخلیه نیست، شما باید لوله آبی را که به یخساز منتهی می‌شود و معمولاً در قسمت بیرون از یخچال قرار دارد از نظر نشانه‌های داشتن رطوبت بررسی کنید اگر مشکل از شلنگ یخسازو یا آب‌سردکن باشد آبی که از آن چکه می‌کند به کف آشپزخانه می‌ریزد.

یخساز یخچال باید بدون هیچ مشکلی کار کند. اگر یخساز شما دچار مشکل شده باید علت کار نکردن یخساز یخچال را پیدا کنید و مشکل را برطرف کنید.

راه‌حل این کار این است که شما باید شلنگ یخسازرا عوض کنید و یا در بعضی از مواقع لازم است که اتصالاتی را که وجود دارد را نیز تعویض کنید بعد از اینکه شلنگ جدید را نصب کردید و اتصالات آن را محکم کردید امتحان کنید تا نشتی آب دوباره وجود نداشته باشد برای انجام‌دادن این کارها و تعویض شلنگ شما می‌توانید از سرویس‌کار یخچال کمک بگیرید تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

نشتی آب از فریزر

 نشت آب از فریزر

نشتی آب فریزر یخچال به دلایل زیر به وجود می‌آید :

  • شلنگ مربوط به تصفیه آب درست نصب نشده باشد.
  • هیتر و یا گرم‌کن درست و به‌خوبی کار نمی‌کند
  • رطوبت بسیار زیاد محیط که می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینگ ظرف‌شویی باشد.

 برای برطرف‌کردن این مشکل به طور واضح می‌شود فهمید که پی‌بردن به این معایب و خرابی‌ها نیاز به یک دانش و تجربه در این زمینه را دارد اگر شما از دانش و تجربه برخوردار نیستید باید آن را به افراد متخصص واگذار کنید تا متحمل هزینه بیشترین شوید.

آب دادن جا میوه ای یخچال

جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

یکی از شایع‌ترین و رایج‌ترین خرابی یخچال‌فریزرها جمع‌شدن آب در کف یخچال فریزر است هنگامی که آب در کف یخچال و یا زیر جامیوه‌ای جمع می‌شود به‌احتمال بسیار زیاد یکی از قطعه‌های سیستم دیفراست خراب شده و مشکل به وجود آمده است یکی از دلیل‌های مهم و اصلی ریختن آب داخل کف یخچال می‌تواند خراب‌شدن سنسور دیفراست یخچال فریزر و یا خرابی ترموفیوز، خراب‌شدن المنت یا هیتر، یخ‌زدگی مسیر خروجی آب و یا اینکه می‌توان از گرفتگی لوله آب یخچال نام برد.

بیشتر بخوانید : تفاوت نوفراست با دیفراست

برای برطرف‌کردن این مشکل باید کاور یخچال به صورت کامل باز شود و قطعه‌های دیفراست که شامل المنت، اپراتور، سنسور، ترموفیوز و ترمودیسک یخچال هستند را بررسی کرد تا بتوان مشکل را پیدا کرد و آن را برطرف ساخت این کار حتماً باید توسط تکنسین یخچال فریزر و یا تعمیرکار ماهر انجام شود تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

کلام آخر 

همان گونه که دیدید نشتی یا آب دادن یخچال فریزر می‌تواند دلایل زیادی را داشته باشد و یا همچنین جمع‌شدن آب درون کف یخچال و یا زیر یخچال می‌تواند نشان‌دهنده خراب‌شدن یک قسمت خاصی از یخچال باشد دلیل‌های ساده‌ای که خطر زیادی را ندارد می‌توانید خودتان به‌تنهایی برطرف سازید ولی برای برطرف‌کردن دلایل پیچیده نیازمند یک فرد متخصص و باتجربه هستید.

پیشنهاد ویژه : خرید محصول یخچال فریزر دوقلو 48 فوت آزمایش مدل AZRF2366

در این موارد خاص قبل از انجام‌دادن هر کاری بهتر است که برای اینکه به دستگاه خود بیشتر آسیب وارد نکنید به تکنسین حرفه‌ای مراجعه کنید و آن ها می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان و به‌راحتی عیب دستگاه یخچال فریزر شما را برطرف سازند.

یکی از بهترین یخچال فریزر های ایرانی، یخچال فریزر آزمایش است. که با بیش از ۶۰ سال سابقه در زمینه ساخت و تولید انواع یخچال فریزر توانسته رضایت مشتری را بدست بیاورد.

سایت معتبر applianceexpresstx مقاله ای درباره نحوه رفع نشتی آب از فریزر در یخچال منتشر کرده است که میتونید از اینجا مشاهده کنید.

پرسش های متداول

اصلی ترین دلایل نشتی آب یخچال

✅ لاستیک دور درب یخچال

✅ بسته شدن لوله تخلیه یخچال

✅ پوشیده شدن اواپراتور یا تبخیرکننده از برف‌ویخ

✅ سینی تخلیه یخچال

✅ شل شدن لوله‌های آبی متصل به یخساز

✅ جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

✅ نشتی شیر ورودی آب یخچال

✅ فیلتر آب یخچال فریزر

✅ مخزن آب

✅ نشت آب از فریزر

جمع‌شدن آب زیر جامیوه‌ای

برای برطرف‌کردن این مشکل باید کاور یخچال به صورت کامل باز شود و قطعه‌های دیفراست که شامل المنت، اپراتور، سنسور، ترموفیوز و ترمودیسک هستند را بررسی کرد تا بتوان مشکل را پیدا کرد و آن را برطرف ساخت این کار حتماً باید توسط تکنسین یخچال فریزر و یا تعمیرکار ماهر انجام شود تا مشکل نشتی یا آب دادن یخچال برطرف شود.

نشت آب از فریزر

شلنگ مربوط به تصفیه آب درست نصب نشده باشد.

هیتر و یا گرم‌کن درست و به‌خوبی کار نمی‌کند

رطوبت بسیار زیاد محیط که می‌تواند ناشی از مجاورت یخچال با سینگ ظرف‌شویی باشد.

تولید محتوا : محمد تاج مزینانی

 

4.9/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه