نصب بخاری

نکات مهم نصب بخاری های گازی

آنچه در این مقاله می خوانید

عدم نصب بخاری گازی و بدون دودکش به شیوه ای که نادرست باشد، همواره از جمله مسائلی بوده است که با شروع فصل زمستان و سرما خسارات مالی و جانی زیادی را به بار می‌آورد. آشنا شدن با چگونگی استفاده درست از وسایل گازسوز می‌تواند بهترین راه و روش برای جلوگیری از بروز این‌گونه خطرها باشد.

در هنگام سرد شدن هوا و در فصل زمستان که خرید بخاری مخصوصا بخاری بخاری گازی 28 هزار  افزایش می یابد به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی و سرد شدن هوا این نوع از وسایل گرمایشی می‌تواند برای گرم‌کردن محیط خانه دلپذیر باشد ولی چنانچه هنگام نصب کردن بخاری نکات ایمنی رعایت نشود امکان دارد به علت نشت گاز دی‌اکسیدکربن خسارات مالی و جانی فراوانی را برای افراد به وجود آورد و باعث به‌وجودآمدن حوادث تلخ شود.

به علت بروز این‌گونه حوادث عدم آموزش و استفاده درست و صحیح از وسایل گازسوز می‌باشد.در این بخش از مقاله قصد داریم که شما را با توصیه‌های ایمنی درباره نصب بخاری گازسوز آشنا کنیم.

شویمنه-یک-وسیله-گرمایشی-نیست!

با توجه به راهنمای خرید بخاری می توانید  خرید بخاری جدید را در نظر بگیرید.

شویمنه یک وسیله گرمایشی نیست!

به‌عنوان یک وسیله گرمازا نمی‌توان شومینه را یک وسیله گرمای مناسب دانست چون‌که عمل احتراق در شومینه در محیط باز صورت می‌گیرد و در محیط محفظه نیست و همین دلیل خطر مسمومیت در شومینه از وسایل گرمایشی دیگر خیلی بیشتر است.در شومینه چون دریچه‌های مسدودکننده و دودکش به‌صورت دستی تنظیم می‌شود احتمال وقوع خطا و اشتباه خیلی بیشتر است.شومینه انرژی حرارتی بسیار زیادی را هدر می‌دهد.همچنین مشکلات دیگری مثل دود کردن شومینه هم وجود دارد.

به دلیل این که عمل احتراق در شومینه در محیط باز انجام می‌شود و همین دلیل ممکن است به دلیل بازیگوشی کودکان آتش‌سوزی اتفاق بیفتد.بنابراین استفاده از شومینه در زمان بیداری و هوشیاری بهترین روش است به شما سفارش می‌کنیم برای بیشتر کردن ضریب ایمنی در محل از سنسورهای حساس به گاز co۲ استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض شیشه شومینه

از-دودکش-های-آکاردئونی-استفاده-نکنید!

از دودکش های آکاردئونی استفاده نکنید!

در نصب بخاری از دودکش‌هایی که دارای لوله‌های آکاردئونی هستند هرگز استفاده نکنید چون‌که بدنه این دودکش‌ها در برابر رطوبت و حرارت استحکام به کافی را ندارد و بعد از مدتی ممکن است سوراخ شود و همچنین وزن لوله آب دارد نوعی باعث خارج‌شدن آن از محل متصل شدن به دهانه دودکش‌های دیواری می‌شود و باعث می‌شود محصول ناشی از احتراق به محیط برگردد.

پیشنهاد ویژه:خرید بخاری گازی ونوس 24000 بدون ضامن

همچنین احتمال وجود پیچ‌وخم‌های نامناسب در این مدل دودکش‌ها وجود دارد در این لوله‌ها افت فشار بسیار زیاد است و هنگام مکش دود اثرات منفی و باقی می‌گذارد.این مدل دودکش‌ها چون قطعاتی را که داخل هم قرار می‌گیرد وجود ندارد احتمال بر آب‌بندی شدن در محل متصل شدن وجود ندارد و امکان برگشت احتراق به محیط زیاد است.

در اثر گذشت زمان به دلیل نوع ساختن این دودکش‌ها به شکل آویزان در می‌آیند و شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.به‌جای استفاده از دودکش در بخاری از دودکش شومینه هرگز استفاده نکنید ولی چنان که مجبور شدید از آن استفاده کنید با رعایت کردن شرایطی که در زیر به آن ها می‌پردازیم می‌توانید آن کار را انجام دهید.

از دودکش‌های مشترک استفاده نکنید!

در نصب بخاری هرکدام از وسایل گازسوز باید یک دودکش مجزا داشته باشند پس برای وسایل خود از یک دودکش مشترک استفاده نکنید.

دودکش را درون سطل آب نگذارید!

در نصب بخاری هر بار سوختن در شرایط عادی گاز کربن‌دی‌اکسید و CO از راه بخاری در محیط اطراف پخش می‌شود وقتی که دودکش را درون ظرف آب قرار می‌دهید محصولات حاصل از سوختن که همان گازهای مونوکسید کربن است که می‌تواند در آب حل شود و نه توانایی جذب دارد و این کار به معنای خودکشی است.

لوله دودکش را از دیوارهای جانبی و یا پنجره‌ها خارج نکنید!

در نصب بخاری خارج کردن لوله دودکش از طریق پنجره و یا دیوارهای جانبی باعث می‌شود که تهویه هوا به‌صورت خوب و کامل صورت نگیرد ولی اگر جز این را چاره‌ای دیگر نداشتید باید شرایط استاندارد را رعایت کنید و می‌توانید این کار را فقط به‌صورت موقتی انجام دهید.

برای به‌وجودآوردن تهویه مناسب هوا می‌توانید روزانه ثابت مثل دریچه در زیر درب‌ها به وجود آورید.

نصب صحیح دودکش

 • به‌صورت اصولی دودکش را نصب کنیم و آن را به قسمت پشت‌بام هدایت کنید.
 • باید زانوی و شیب رو به سمت بالا باشد
 • محل ورودی دودکش بخاری به شومینه را حتماً باید آب‌بندی کنید.
 • شومینه باید جمع شود و دیگر از آن استفاده نشود.
 • به‌جای کلاهک تکی از کلاهک h استفاده کنید.
 • در محیط سنسور اعلام‌کننده CO را نصب کنید
 • در پشت‌بام نصب کردن کلاهک H بهتر است کلاهک تکی است.
 • برای وسایل گازسوز که حرارت بالایی مانند موتورخانه دارند باید از کلاهک H استفاده کرد
 • برای خارج‌شدن لوله‌های دودکش بخاری استفاده از درز انقطاع و ممنوع می‌باشد.
 • چون که امکان نصب صحیح و اصولی در این فضا با این نوع دودکش امکان ندارد و ممکن است که گازهای سمی به داخل واحدهای مسکونی ورود پیدا کند.
 • از بخاری‌های که دارای دودکش نیستند در محیط‌های بسته استفاده نکنید.

چنانچه می‌خواهید از بخاری‌های که بدون دودکش هستند استفاده کنید اگر برای مکان‌های پر رفت‌وآمد استفاده می‌کنید باید حتماً شرایط را فراهم کنید و همه ضوابط و استانداردهای لازم را برای نصب کردن این وسیله در نظر بگیرید اما استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در محل‌های کوچک و بسته مانند حمام و اتاق‌خواب‌ها باید جدا پرهیز کنید.

درچه-کولر-را-ببندید

درچه کولر را ببندید

نصب بخاری در فصل سرما باید دریچه‌های کولر را ببندید چون‌که کانال کولر نسبت به دودکش ساختمان دارای ارتفاع و قطر بیشتری است و می‌تواند مانند دودکش عمل کند.

چنانچه دریچه کولر باز باشد جریان خروجی دود از دودکش به طور معکوس انجام‌گرفته عمل واردشدن هوا از دودکش و خارج‌شدن حرارت و گرما از کانال کولر انجام می‌شود.

بخاری خود را عایق بندی کنید

هنگام نصب بخاری بدنه لوله‌های بخاری را به‌وسیله عایق بپوشانید. این عمل موجب جلوگیری از ورود دود به خانه می شود و هم میزان حرارت لوله کاهش پیدا میکند و به پوست آسیب نمی رساند.

از آینه‌هایی که آتش‌گیر نباشند مثل فویل برای پوشاندن بدنه بخاری می‌توانید استفاده کنید.

لوله‌های دودکش را عمودی نصب کنید

هنگام نصب بخاری تمامی لوله‌های دودکش مخصوصاً لوله‌هایی که از ۳ متر بیشتر طول دارند و در برابر هوای سرد قرار می‌گیرند را به‌خوبی عایق‌بندی نمایید.

باید تمامی مواردی که به نصب دودکش‌ها مربوط می‌شود را رعایت کنید.

برای مطمئن شدن از خارج‌شدن محصولات احتراق توجه کنید که هنگام استفاده از وسایل گرمایی و گازسوز دودکش باید داغ باشد. چنانچه لوله بخاری نباشد باید دودکش آن را به‌صورت استاندارد نصب کنید تا هنگام نصب دودکش استاندارد می‌توانید بخاری گازی را جمع کنید و به‌جای آن از بخاری برقی استفاده کنید.

نصب کردن سنسور حساس به گاز مونوکسید کربن می‌تواند به شما کمک کند که باعث افزایش ضریب ایمنی در محل شود.

هرگز دودکش‌ها را به طور افقی نصب نکنید. پس از نصب کردن لوله دودکش که دارای شیب منفی است خودداری کنید. در لوله‌های افقی دودکش باید شیب به سمت بالا باشد و برای هر متر لوله افقی باید ۳ متر لوله عمودی را در نظر گرفت.

حتماً باید لوله رابط مستقیم و کوتاه باشد چون استفاده کردن از زانوهای تند و کوتاه باعث می شود که جریان دود را به‌خوبی به بیرون منتقل نکند.

کارکرد-سیستم-ODS-در-بخاری‌های-بدون-دودکش

کارکرد سیستم ODS در بخاری‌های بدون دودکش

انواع بخاری معمولی که اکسیژن آن ۲۰ درصد است پیلوت ODS  کارکرد خوب و مناسبی را دارد.چنانچه اکسیژن محیط پایین آید و به حدود ۱۸ درصد برسد شعله پیلوت ODS به دلیل جداشدن از ترموکو مدام شروع به پریدن می‌کند. به همین دلیل باعث سر شدن ترموکوپل می‌شود و راه گاز در شیر را می‌بندد و باعث خاموش شدن بخاری شده و با این کار ایمن می‌گردد.

از مهم‌ترین آزمون‌ها، آزمون خارج نمودن اکسی پیلوت از مدار استاندارد ملی است. دلیل انجام این آزمون به این خاطر است که اگر اکسپلورت دست‌کاری شود و به‌خوبی عمل نکند می‌تواند بخاری برای مصرف‌کننده هیچ‌گونه خطری نداشته باشد. پس سنسور حرارتی ods یک جزء بسیار مهم و اصلی است.

 

رعایت موارد ایمنی در نصب لوله‌بخاری‌ها

موقع نصب بخاری به این نکات مهم توجه داشته باشید. تا از گرم نشدن لوله بخاری جلوگیری کنید.

اندازه فاصله دودکش تا دهانه بخاری

این فاصله باید بسیار کم باشد. انواع آبگرمکن‌ها با خارجی‌ها و پکیج‌ها و دستگاه‌های گازسوز دیگر که در پایین و در چرخ نصب می‌شوند باید از سمت بالا حدود ۷۵ سانتی‌متر و از اطراف ۴۵ سانتی‌متر فاصله داشته باشند. همچنین فاصله اجاق‌گاز در آشپزخانه از قسمت بالا باید حدود ۷۵ سانتیمتر باشد.

بخاری‌های دیواری از بالا و اطراف ۱۰۰ سانتیمتر فاصله را باید داشته باشند.

طول استاندارد شیلنگ در وسایل گازسوز

برای اینکه اجاق‌گاز و بخاری به سیستم لوله‌کشی متصل شود می‌توانید از شیلنگ‌های لاستیکی استاندارد که مخصوص گاز هستند استفاده نمایید.

طول شیلنگ وسایل گازسوز بیشتر از ۱۲۰ سانتی‌متر نباید باشد.

برای رساندن گاز به نقاط گوناگون و مختلف منزل از شیلنگ‌های بلند هرگز استفاده نکنید.

برای محکم کردن شیلنگ‌های گاز باید از بست‌های فلزی خوب و مناسب استفاده کنید.

بررسی کردن شیلنگ‌های لاستیکی برای گاز ضروری است زیرا اگر دچار فرسودگی و نقض شده باشند باید حتماً آن را تعویض کنید.

برای مطمئن شدن از چگونگی کارکرد دودکش می‌توانید آزمایشی را که در زیر می‌گوییم انجام دهید.

ابتدا دودکش را لمس کنید و ببینید که آیا دودکش سرد است و یا داغ اگر که دودکش سرد باشد به‌این‌علت است که گازهای سمی ناشی از سوختن گاز به وجود آمده به‌صورت کامل از دودکش خارج نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بخاری بر اساس متراژ

می‌توانید شعلهٔ کبریت و یا شمع را در محل مبدأ و دریچه دودکش بگیرید چنان‌که شعله شمع و یا کلی به سمت داخل دودکش کشیده شود مسیر خروج گازها اشکالی ندارد ولی اگر هیچ‌گونه تقدیری در شعله به وجود نیامد نشانگر این است که مکش دودکش به‌صورت مناسب انجام نمی‌گیرد.

با استفاده از یک طناب محکم و وزنه مسیر دودکش از پشت‌بام را تا محل دریچه‌ها و مبدأ دودکش چک کنید تا باز بوده و بسته نباشند.

تعریف استانداردهای صحیح و درست نصب دودکش وسایل گازسوز

قبل از نصب بخاری توجه داشته باشید که درصد دودکش وسایل گازسوز نباید هیچ‌گونه نشتی و یا منفذی وجود داشته باشد باید از جنس خوب و دارای استقامت استفاده شود و باید کلاهکی به شکل h داشته باشد همچنین فاصله وسیله گازسوز از سطح پشت‌بام باید حدوداً ۶۰ سانتی‌متر باشد.

قطر لوله‌های دودکش یا باید به‌اندازه و یا کمی بزرگ‌تر از قطر لوله خروجی بخاری را داشته باشد. همچنین باید شیب لوله‌ها به‌صورت افقی و روبه بالا باشد و از نظر ارتفاع باید سه برابر طول افقی آن باشد.

توجه داشته باشید که با بسته‌های مناسب و محکم طول عمودی دودکش را روی پایه‌های مناسب نصب کنید همچنین باید بر روی یک پایه مناسب باشد تا وزن آن به پایه‌های دیگر منتقل شود.

برای خرید قسطی این محصول و محصولات مشابه می توانید به سایت آزمایش مراجعه کنید زیرا شرایط اقساطی بدون ضامن و در بلند مدت یکی از نکاتی است که می توانید برای خرید محصول دلخواه از آن استفاده کنید.

هرگز دودکش را از سقف حمام و یا فضاهای بسته دیگر خارج نکنید.

همان گونه که قبلاً اشاره کردیم هنگام نصب بخاری اگر از بخاری‌های دیواری در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که دهانه دودکش آن در ارتفاع حدود ۱۲۰ سانتی‌متری باید نصب شده باشد.بر اساس استانداردهای درست و صحیح افراد متخصص توانایی آن را دارند که دودکشی مشترک و حداکثر برای ۵ طبقه را انتخاب کنند.برای دودکش‌ها از زانوهای زیاد و پر پیچ‌وخم نمی‌توان استفاده کرد و مجاز به استفاده آن نیستید.

همچنین باید داکت دودکش‌ها از قسمت بالا به هوای آزاد متصل باشد. موقع تحویل دودکش‌ها از قطعه‌های لوله فلزی به‌صورت فنجانی استفاده نمایید و از نصب کردن لوله‌های فلزی که دارای سری صاف هستند پرهیز کنید.

نصب کردن پکیج و آبگرمکن‌های گازی

نصب آبگرمکن و پکیج هم مشابه نصب بخاری است. وسایل گازسوز اکثر آبگرمکن‌های دیواری و پکیج‌ها که دارای ظرفیت حرارتی بسیار بالا هستند باید به دستورالعمل و استانداردهای مربوطه نصب شرکت تولیدکننده توجه کافی و لازم را داشته باشید.در محیطی که از ۶۰ مترمربع کمتر است برای نصب کردن پکیج و آبگرمکن به دلیل خطر بیشتر باید ضوابط و پیش‌بینی‌های لازم برای تهویه مناسب هوا انجام شود.

بعداز خواندن همه ی نکات حالا انتخاب شما کدام است؟پکیج یا بخاری

بررسی کردن قدرت مکش در دودکش

قبل از نصب بخاری گازسوز به لوله‌های ورودی دودکش باید اطمینان پیدا کنید که قدرت مکش دود و گاز به‌وسیله دودکش به‌خوبی انجام می‌شود. زیرا اگر در غیر این صورت باشد امکان دارد که باعث ورود گازهای سمی به داخل اتاق شود و برای شما مشکل به وجود آورد برای چک کردن قدرت مکش دودکش می‌توانید با استفاده از یک‌تکه کاغذ و یا پنبه‌ای که به بنزین و یا الکل آغشته است را درون محفظه منتهی به دودکش قرار دهید و آن را آتش بزنید.

بعدازاین که این کار را به‌خوبی انجام دادید دودکش باید بتواند همه حجم به وجود آمده از گاز و دود را از داخل محفظه بیرون ببرد در غیر این صورت دارای قدرت کافی برای مکش انجام نمی‌شود.

بررسی کردن اندازه گرمای لوله بخاری

یکی از مراحل نصب بخاری بررسی گرمای لوله بخاری است. لوله خروجی دودکش را که درون اتاق و در فضای بسته قرار گرفته است توسط دست خود لمس کنید تا از داغ بودن آن اطمینان پیدا کنید اگر لوله داغ باشد نشان‌دهنده این است که چگونگی خارج‌شدن گازهای سمی که از سوختن بخاری به وجود آورده است به‌خوبی انجام می‌گیرد چنانچه لوله خروجی دودکش سرد باشد سریعاً باید عیب‌وایراد آن را برطرف کنید.

دلیل اصلی سرد شدن دودکش‌ها در وسایل گازسوز

به علت‌های زیر می‌توانند دودکش‌های وسایل گازی سرد باشند. به نظر شما گاز سوز بودن ارتباطی با این مورد دارد یا در بخاری های برقی این مورد وجود ندارد؟ برای درک بهتر پیشنهاد میکنیم مقاله ی تفاوت بخاری گازی با برقی را بخوانید.

نصب کردن دودکش به طور غیراستاندارد و غیراصولی

چنانچه دودکش به‌صورت استاندارد و اصولی طراحی و نصب نشده باشد به طور مثال اگر دودکش با ارتفاع کمی از دیواره‌ها و سقف و پنجره ساختمان خارج شود نمی‌تواند تهویه مناسبی داشته باشد و دود که سرد می‌شود.

عدم وجود اکسیژن کافی در محیط

هر نوع وسیله گازسوز برای احتراق نیاز به اکسیژن محیط دارد چنانچه بعد از نصب بخاری در محیط اکسیژن کافی وجود نداشته باشد مجاری ورودی هوا و منافذ برای سوختن وسیله گازسوز کافی نیست و هوای بیرون در مقایسه با فضای داخل اتاق دچار یک نوع فشار منفی می‌شود.

به همین دلیل از راه دودکش جریان هوا به داخل اتاق برمی‌گردد و دودکش سرد می‌ماند برای اینکه در محیط اکسیژن کافی و لازم وجود داشته باشد خوب است که قسمتی از پنجره و یا درد که مسیر هوا از آنجا جریان دارد را به‌صورت نیمه‌باز بگذاریم.

سردی بیش از اندازه

در دودکش‌های فلزی که به‌صورت غیراصولی به وجود آمده است سرمای بیش از اندازه باعث می‌شود که سرما به بدنه انتقال پیدا کند. در اثر برودت دیواره دودکش‌ها، گاز داغ همراه با محصولات احتراق سنگین می‌شود و از دودکش نمی‌تواند خارج شود و مقداری از این محصولات در محیط خانه پخش می‌شوند برای جلوگیری کردن از این کار بهتر است که هنگام نصب بخاری به‌وسیله عایق‌های مناسب دودکش‌های فلزی را بپوشانیم.

جریان هوای تند

باد و جریان‌های هوای تو نمی‌تواند باعث سرد شدن دودکش‌ها شود. باد به‌صورت غیرمستقیم و مستقیم وارد دودکش‌ها می‌شود و باعث می شود که حرارت و محصولات احتراق از راه دودکش‌ها به درون محیط برگشت داشته باشد. برای جلوگیری از این‌گونه اتفاقات باید به‌صورت اصولی و در پشت‌بام‌ها دودکش نصب شوند همچنین از کلاهک‌های اتمی مانند استفاده گردد و رعایت کردن فاصله دودکش از دیوارهای جانبی ضروری است.

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چیست؟

ممکن است هنگام نصب بخاری علائمی داشته باشید، توجه داشته باشید که علائم مسمومیت با گازهای مونوکسید کربن و شباهت زیادی به علائم سرماخوردگی دارد ولی کسانی که با این نوع گازها مسموم می‌شوند متأسفانه فکر می‌کنند که دچار سرماخوردگی شده‌اند و فقط دوست دارند که بخوابند و استراحت کنند.

علامت‌های مسمومیت با گازهای دی‌اکسیدکربن عبارت‌اند از:

 • سرگیجه و برقراری
 • ضعف جسمانی
 • استفراغ و تهوع
 • خواب‌آلودگی بسیار شدید
 • خمیازه کشیدن بیش از اندازه
 • خستگی و کاهش دید
 • کاهش قدرت عضلانی

هنگام نصب بخاری چنانچه این علائم را داشتید باید به‌سرعت از فضای آلوده خارج شوید تا دچار مسمومیت شدید نشوید.

درصورتی‌که دچار گاز گرفتی و شدید باید اقدامات مهم زیر را انجام دهید.

باید به‌سرعت از محیط آلوده خارج شده و یا اینکه افراد مسموم را از این محیط دور نمایید.

فردی را که مسموم شده است باید لباس‌های او را آزادکرده یقه پیراهنش را باز نمایید و کمربندش را در آورید

عملیات اکسیژن‌رسانی را باید شروع کنید

تلاش کنید تا راه‌های تنفسی بیمار را به‌خوبی باز کنید و بعد از آن می‌توانید با اورژانس تماس بگیرید.

حرف آخر آزمایش

لطفا تمامی نکات گفاه شده را جدی بگیرید تا هنگام نصب بخاری دچار مشکل نشوید، چنانچه موفق به نصب بخاری نشدید حتما این کار را به متخصص مربوطه واگذار نمایید.

سوالات متداول

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید

 • سرگیجه و برقراری
 • ضعف جسمانی
 • استفراغ و تهوع
 • خواب‌آلودگی بسیار شدید
 • خمیازه کشیدن بیش از اندازه

 

نویسنده : محمد تاج مزینانی

4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه