تفاوت نوفراست و دیفراست

آنچه در این مقاله می خوانید

نوفراست و دیفراست (NoFrost DeFrost) : احتمالاً این نام را هنگام خرید یخچال حداقل یکبار شنیده‌اید. در انواع یخچال‌ ها به دلیل وجود داشتن رطوبتی که از مواد غذایی و سرما به وجود می‌آید داشتن برفک اجتناب‌ناپذیر است اما می‌شود با استفاده کردن از سیستم یخ‌زدایی برفک‌های به وجود آمده را از بین برد. برای ازبین‌بردن یخ‌زدایی دو اصطلاح به نام نوفراست و دیفراست (NoFrost, DeFrost) وجود دارد. در این مقاله قصد داریم که این دو اصطلاح را شرح دهیم.

✔️ اگر برای خرید بهترین یخچال فریزر به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع یخچال فریزر هستید رو لینک کلیک کنید : خرید یخچال فریزر

دیفراست چیست

یخچال های دیفراست

یخچال فریزر کمبی 18 فوت آزمایش مدل AZRF1870 محصولی است که به دلیل کیفیت بالای آن ما به شما پیشنهاد میکنیم.دیفراست همان برفک زدایی می‌باشد اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه و مفید و خیلی ساده توضیح دهیم دیفراست (DeFrost) همان عملی است که برای ازبین‌بردن و آب کردن برفک‌ های اپراتور در برخی از سیستم‌های تبرید مثل یخچال انجام می‌گردد.

مزایا و معایب یخچال های دیفراست

جلوگیری کردن از به‌وجودآمدن برفک به‌خاطر وجود داشتن رطوبت امکان ندارد بنابراین با عمل دیفراست (DeFrost) برفک‌های یخچال را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید : علت سر و صدای یخچال

نوفراست چیست

 

 نوفراست (NoFrost) یخچال چیست؟

نوفراست در اصطلاح انگلیسی یعنی یخچال بدون برفک است. نوفراست (NoFrost) گرفته شده است کلمه انگلیسی است. در انواع یخچال‌های نوفراست و یا بدون برفک در درون یخچال هیچ‌گونه برفکی دیده نمی‌شود و این به این معنی نیست که برف وجود ندارد بلکه برفک توسط پنل‌های خنک‌کننده از بین می‌رود.

در یخچال‌هایی که دارای نوفراست است در کل یک رادیاتورهای خنک‌کننده و یا کویل اپراتور وجود دارد که به‌واسطه یک روپوش پوشیده شده است و دیده نمی‌شود. ضروری است در حین خواندن مقاله این نکته را به شما بگوییم که سایت آزمایش برای راحتی شما مشتریان عزیز شرایط خرید قسطی لوازم خانگی را باچک و بدون ضامن برای شما قرار داده تا بهترین محصولات را در سریع ترین زمان خریداری کنید.

هوای خنک وسط به‌واسطه فنی که درون کابین وجود دارد هدایت می‌شود و به‌گونه‌ای طراحی شده است که برفک به وجود آمده از رطوبت به‌واسطه تایمر یا دستور برد الکتریکی با روشن شدن المنت برفک‌ها از بین می‌روند و از راه یک مسیر به درون محفظه‌ای که روی کمپرسور قرار دارد هدایت می‌شود و در آن قسمت به‌واسطه گرمایی که در کمپرسور یا موتور یخچال وجود دارد آن آب خارج می‌شود. این کار باعث سرد شدن کمپرسور هم می‌گردد.

کمپرسور ها دو نوع مختلف دارند، اینورتر و معمولی. ما در مقاله تفاوت کمپرسور اینورتر و معمولی، به صورت کامل و جامع درباره این دوکمپرسور و تفاوت آنها صحبت کرده ایم.

شما در این‌گونه یخچال‌ها هیچ نوع برفکی را نمی‌بینید که به این نوع دستگاه یا سیستم نوفراست و دیفراست (NoFrost)  گفته می‌شود.

 به دو دلیل آب شدن برفک‌های یخچال ضروری است

 به دو دلیل آب شدن برفک‌های یخچال ضروری است

یک: لایه‌های برفکی که بر روی لوله سردکننده به‌حکم عایق انتقال‌دهنده برودت هستند و ضریب انتقال دادن ورود را کم می‌کند و نتیجه آن این است که سر ما کم می‌شود.

دو: برای منتقل کردن جریان هوا در اپراتورهای که دارای فن می‌باشند وجود داشتن برفک بر روی لوله‌ها اندازه هوایی را که جریان دارد کاهش می‌دهد و در نتیجه آن سرما کاهش می‌یابد.

 بیشتر بخوانید : علت یخ زدن لوله پشت یخچال

 مقایسه انواع یخچال‌های نوفراست و دیفراست (NoFrost, DeFrost)

نوفراست دیفراست
 در یخچال های نوفراست از آنجایی که برفک ها به صورت اتومات آب می شود و در نتیجه برفکی تولید نمی گردد  مزیت یخچال دیفراست نسبت به نوفراست این است که اگر در محلی زندگی می کنید که مدام برق قطع می شود، وجود برفک روی مواد  غذایی کمک می کند که سرمای ماده غذایی در طول زمان نبود برق دیرتر از بین برود و در نتیجه ماده غذایی فاسد نشود.
سرمای داخل یخچال زیاد از بین نمی رود در این نوع یخچال ها نیاز است هر چند روز یکبار عمل برفک زدایی به صورت دستی و یا با سیستم برفک گیری اتوماتیک انجام پذیرد .
سرد کردن مجدد فضای داخل یخچال، نیازی به فعالیت زیاد کمپرسور یخچال نخواهد داشت برفک ها به صورت اتوماتیک آب شده و از لوله خروجی وارد ظرف تبخیر روی موتور می گردد . در این قسمت آب موجود توسط گرمای کمپرسور یخچال بخار می شود.

در یخچال هایی که دارای نوفراست و دیفراست از عمل برفک زدایی به دو نوع انجام می گیرد

 دیفراست دستی (Manual defrost)

در نوع یخچالی که دارای دیفراست دستی است برطرف‌کردن برفک زدایی راهکار برای یخچال انجام می‌دهد که قبل از آن مواد غذایی را باید از درون یخچال تخلیه کرد و دوشاخه برق را از پریز کشید و ۲۳ ساعت منتظر شد تا برفک یخچال از بین برود و آب شود. این مدل از یخچال‌ها به‌خاطر این که چند ساعت بیرون از یخچال می‌ماند می تواند علت فاسد شدن مواد غذایی باشد و همچنین به‌خاطر زحمت و زمانی که باید صرف شود این مدل یخچال را طرفداران زیادی را ندارند.

 دیفراست اتوماتیک (Auto defrost)

یخچال‌هایی که دارای سیستم نوفراست و دیفراست اتوماتیک هستند به این‌گونه عمل می‌کنند که هر چند ماه یک بار دکمه دیفراست (DeFrost) را باید فشار داد بدون این که لازم باشد مواد غذایی را از یخچال خارج کرد و یا اینکه موتور یخچال خاموش شود المنتی که درون آن طراحی شده باعث می‌شود که برفک ها را آب کند و به مخزنی که در بالای موتور وجود دارد هدایت شود و با حرارت و گرمای که موتور دارد این آب تبخیر می‌شود.

 یخچال‌های نوفراست (NoFrost)

در یخچال‌های نوفراست به‌خاطر اینکه برف به‌صورت اتوماتیک آب می‌شود ولی هیچ‌گونه برفکی وجود ندارد پس لازم نیست که یخچال را به مدت طولانی خاموش کنید و یا اینکه نگران برفک زدایی باشید یخچال شما همیشه به‌صورت مرتب است و در این نوع یخچال با انتقال دادن سرما توسط فن یخچال در همه قسمت‌ها سرما به‌صورت یکنواخت و مطلوب است. به‌خاطر همین یخچال‌های نفر از علاقه‌مندان بیشتری را به خود جذب کرده است و خریداران بیشتری دارد.

یخچال های بدون برفک

یخچال های بدون برفک

تمامی یخچال‌فریزرهای جدید و یخچال فریزر ساید بای‌ ساید دارای سیستم نوفراست و دیفراست (NoFrost) می‌باشند.یکی از بهترین یخچال فریزر های ایرانی، یخچال فریزر آزمایش است. که با بیش از 60 سال سابقه در زمینه ساخت و تولید انواع یخچال فریزر توانسته رضایت مشتری را بدست بیاورد.

خراب-بودن-ترموستات

 

مهمترین دلایل برفک زدن یخچال چیست؟

از مهم ترین دلایل برفک زدن یخچال مینوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

❌ خراب بودن لاستیک درب

❌ مناسب نبودن شرایط نصب یخچال

❌ خراب بودن ترموستات

❌ خراب شدن المنت

❌ خرازی یا پاره شدن لاستیک دور درب یخچال

❌ خراب شدن برد الکترونیکی

❌ خراب شدن سنسور دیفراست

❌ خراب شدن ترموفیوز یا ترمودیسک یخچال

عوامل موثر بر افزایش طول عمر یخچال فریزرها و ساید بای سایدها

 • به هیچ عنوان یخچال فریزر یا ساید بای ساید خود را در معرض تابش مستقیم خورشید و در کنار وسایل گرم کننده همانند اجاق گاز نگذارید.
 • در زمان جابجایی یخچال و فریزر، حتما حداقل 2 ساعت قبل یخچال را از برق بکشید و پس از انتقال به محل جدید، تا دو ساعت باز هم یخچال و فریزر را به برق نزنید.
 • یخچال خود را به موقع نظافت کنید اجازه ندهید یخچال زیاد کثیف شود و یا زیاد برفک بزند.
 • فاصله یخچال و فریزر را با دیوار رعایت کنید. حداقل فاصله باید 10 سانتی متر باشد.
 • چیدمان مواد غذایی در یخچال را متناسب با نوع ماده غذایی و نیازشان به سرما تنظیم کنید تا فشار زیادی به کمپرسور یخچال وارد نشود.
 • بار یخچال باید متناسب با اندازه یخچال باشد. افزایش بار بیشتر از حجم فضای داخلی یخچال، منجر به فشار زیاد به موتور و احتمال سوختن آن می شود و می دانید که تعمیر یخچال فریزر ممکن است که شما را حداقل یک روز بدون یخچال و فریزر کند و این یک معضل بزرگ است.

سوالات متداول

یخچال های نوفراست (NoFrost) چیست؟

نوفراست (NoFrost) یعنی یخچال بدون برفک است. در داخل یخچال‌های نوفراست هیچ‌گونه برفکی دیده نمی‌شود و این به این معنی نیست که برف وجود ندارد بلکه برفک توسط پنل‌های خنک‌کننده از بین می‌رود.

دیفراست (DeFrost) چیست؟

دیفراست (DeFrost) همان برفک زدایی می‌باشد، عملی است که برای ازبین‌بردن و آب کردن برفک‌های اپراتور انجام می شود. عمل دیفراست برفک‌های یخچال را از بین می‌برند.

یخچال های نوفراست بهتر است یا دیفراست؟

قطعا یخچال های نوفراست پیشرفته تر از یخچال های دیفراست است اما باید به قیمت این دو یخچال هم توجه کرد.

5/5 - (4 امتیاز)
انتشار یافته: 6
 1. zahraw
   
   
  1400/06/17 - 9:17

  یخچال نوفراست بخریم یا دیفراست؟

  1. نوفراست بهتره

 2. مرتضا
   
   
  1400/06/17 - 9:18

  معنی کلمه دیفراست چی میشه؟

  1. آب کردن برفک

 3. mrbaba
   
   
  1400/06/17 - 9:19

  مگه نو فراست معنیش نمیشه بدون برفک پس چرا میگید برفک میزنه

  1. خیر همه یخچال ها برفک میزنند اما بعضی از یخچال ها که دارای سیستم های هوشمند هستند برفک ها را از بین میبرند

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه