یخ زدن لوله پشت یخچال

یخ زدن لوله پشت یخچال

آنچه می خوانید :

اگر شما هم با مشکل یخ زدن لوله پشت یخچال مواجه هستید حتما با ما همراه باشید. یخچال فریزر به‌عنوان یک وسیله ضروری در آشپزخانه است و این وسیله درصورتی‌که خراب شود و یا هرگونه مشکلی برای آن پیش آید و باعث به‌وجودآمدن دردسرهای زیادی می‌شود. به‌عنوان‌مثال یکی از مشکلاتی که افراد ممکن است در هنگام استفاده از یخچال فریزها با آن مواجه شوند مشکل یخ زدن لوله‌هایی است که در پشت یخچال فریزر وجود دارد.
قصد داریم در این مقاله دلایل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر را بررسی کنیم

مصرف‌کنندگان گرامی چنانچه با مشکل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال روبرو هستید می‌توانید با خواندن این مقاله از شرکت آزمایش مشکل خود را برطرف کنید.

یخ زدن لوله پشت یخچال

دلیل یخ زدن لوله مکش کمپرسور چه چیزی است؟

دلایل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال و برطرف‌کردن آنها با خراب‌شدن لاستیک درب یخچال با یخ‌زدگی لوله‌های پشت یخچال چه ارتباطی دارد؟

باز و بسته‌شدن بیش از اندازه درب یخچال فریزر می‌تواند باعث یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر شود؟

✔️ اگر به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع یخچال فریزر هستید رو لینک کلیک کنید : قیمت یخچال فریزر

 

آیا تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر می‌تواند دلیل دیگر یخ زدن لوله‌های پشت یخچال باشد؟

چگونه خرابی سیستم دیفراست و یخ زدن لوله‌های پشت یخچال همچنین کثیف بودن لوله‌های کندانسور می‌تواند باعث یخ زدن لوله پشت کندانسور شود؟

با استفاده از چه شیوه‌هایی می‌توان یخ‌زدگی اپراتور را برطرف کرد؟

قصد داریم در این مقاله به بررسی دلایل یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر پرداخت و به همین دلیل در قسمت اول این مقاله می‌خواهیم ماهیت اپراتور و کاربرد آن را در یخچال فریزر بررسی کنیم.

اپراتور که در پشت یخچال قرار گرفته است وظیفه خنک‌کردن یخچال فریزر را به عهده دارد. اپراتور لوله‌های مارپیچی هستند که به لوله‌های موئی متصل شده‌اند. هنگامی که مایع داخل لوله‌های موئی لوله‌های مارپیچ اپراتور وارد می‌شود با پایین آمدن فشار به گاز تبدیل می‌شود و بخارهایی به وجود می‌آید.

بعد از تبدیل مایع به گاز درون لوله‌های مارپیچ بخاری به وجود می‌آید و به کمپرسور انتقال داده می‌شود و بعد از آن هوای گرم درون یخچال دمای خود را به این بخارها داده و این کار باعث سرد شدن داخل یخچال می‌گردد.

اکنون که با وظیفه اپراتور در یخچال فریزر بیشتر آشنا شدید انواع گوناگون و مختلف آنها را در زیر برای شما بیان می‌کنیم.

انواع مختلف اپراتور

 • اپراتور صفحه‌ایاپراتور لوله‌ای
 • اپراتور قفسه‌ای
 • اپراتور رادیاتوری و پرزدار

دلیل یخ زدن لوله مکش در کمپرسور چه چیزی است؟

یکی از سلول‌های که بر روی کمپرسور می‌توان دید لوله مکش کمپرسور است و تنظیم فشار گاز در یخچال فریزر را به عهده دارد که به دلایل گوناگون ممکن است یخ بزند.

اختلال در تنظیم دمای یخچال فریزر یکی از دلایل لق زدن لوله مکش کمپرسور در یخچال می‌تواند باشد که وظیفه تنظیم کردن این دما به عهده ترموستات در یخچال است چنانچه به‌خوبی کار نکند امکان دارد لوله‌های کمپرسور در یخچال فریزر یخ بزند.

یکی دیگر از دلایل یخ زدن لوله مکش کمپرسور کارکردن بیش از اندازه آن است زیرا هنگامی که کمپرسور بدون وقفه کار کند و لوله مکش که بر روی کمپرسور متصل است سرد شود این سرد شدن باعث یخ‌زدگی هم می‌شود.

گاهی اوقات امکان دارد گاز یخچال بیش از اندازه باشد و با درنظرگرفتن وظیفه این گاز در ایجاد سرماسازی باعث یخ زدن لوله‌ها می‌شود.

در مسیر لوله مکش یخچال فریزر گاهی ممکن است مانعی برای عبورکردن وجود داشته باشد عبور کردن جریان گاز به‌سختی باعث سردتر شدن و همچنین یخ زدن این لوله‌ها می‌شود.اگر درب یخچال به مدت طولانی باز بوده باشد و جریان هوای گرم به داخل یخچال نفوذ پیدا کند باعث می‌شود کارکرد کمپرسور دوبرابر شود همین کار باعث یخ زدن لوله مکش در کمپرسور می‌شود.

چنانچه لاستیک دور درب یخچال فریزر پاره یا خراب باشد باعث می‌شود هوای گرم به داخل یخچال نفوذ پیدا کند و کار کمپرسور دوبرابر شده و باعث یخ زدن این لوله‌ها می‌شود.

دلیل یخ زدن لوله‌های پشت یخچال و راه‌حل برطرف ساختن آنها

همان گونه که در بالا اشاره کردیم یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر می‌تواند دلایلی مانند خرابی لاستیک دور درب یخچال فریزر، یا تنظیم نبودن دمای یخچال، باز و بسته‌شدن بیش از اندازه درب یخچال فریزر، کثیف بودن لوله‌های کندانسور و خرابی سیستم دیفراست باشد. در ادامه به راه‌حل‌های برطرف ساختن آن اشاره می‌کنیم.

یکی از شایع‌ترین دلایل یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر خراب بودن لاستیک دور درب یخچال فریزر است چنانچه لاستیک دور در خراب شود باعث می‌شود هوای گرم داخل وارد یخچال فریزر شود به همین دلیل کمپرسور باید برای خنک‌کردن این هوا زمان بیشتری را کار کند تا دمای یخچال به درجه مطلوبی برسد و این کارکرد بیش از اندازه باعث یخ زدن لوله پشت یخچال می‌شود؛ بنابراین اگر لاستیک دور درب یخچال خراب و یا پاره شد باید سریعاً آن را تعویض نمود.

دلیل دیگری که باعث یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر می‌شود باز و بسته‌شدن بیش از اندازه درب یخچال است که معمولاً در خانواده‌هایی که فرزند کوچک در خانه دارند این مورد بیشتر به چشم می‌خورد همچنین گذاشتن غذای داغ در داخل یخچال باعث می‌شود که به کمپرسور فشار وارد شود و در نتیجه لوله‌های پشت یخچال یخ بزند.

دلیل دیگری که باعث یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر می‌شود پایین بودن دمای یخچال فریزر است چنانچه دمای یخچال فریزر پایین باشد موتور یخچال برای مدت زیادی مجبور است روشن بماند باعث پایین آمدن دمای لوله پشت یخچال فریزر می‌شود در نتیجه بر روی اپراتور برفک و یخ به وجود می‌آید.

خراب‌شدن سیستم دیفراست در یخچال فریزر و یخ زدن لوله‌های اپراتور چه ارتباطی با همدیگر دارند؟

در این قسمت از دلایل یخ زدن لوله پشت یخچال می‌خواهیم سیستم فراست یخچال فریزر را بررسی کنیم.

سیستم دیفراست که از تایمر، المنت، ترمودیسک و سنسور تشکیل شده است، وظیفه برفک سودایی را در یخچال فریزر برعهده دارد و از یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر جلوگیری می‌نماید هرکدام از این قطعه‌ها وظیفه‌ای را در این سیستم بر عهده دارند.
المنت که یک قطعه گرما دهنده است چنانچه دمای لوله‌ها کاهش یابد روشن می‌شود و باعث برطرف‌شدن یخ و برفک بر روی لوله‌های پشت یخچال فریزر می‌شود.

وظیفه تایمر این است که هرچند ساعت یکبار به هیتر دستور روشن شدن را می‌دهد تا با بالارفتن دمای لوله‌ها از یخ‌زدگی آنها جلوگیری کند.

درصورتی‌که سنسور دیفراست خراب شود باعث می‌شود تا هر ده ساعت یک‌بار تایمر به هیتر دستور بالارفتن دمای لوله‌ها را بدهد و درنتیجه برفک و یخ بر روی لوله‌های پشت یخچال فریزر بیشتر می‌شود. چنانچه هرکدام از این قطعه‌ها خراب شوند باعث می‌شود که سیستم به‌خوبی کار خود را انجام ندهد و باعث یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر بشود.

برای برطرف‌کردن این مشکل باید قطعه‌های موجود را چک و بررسی کرد. برای چک کردن سنسور دیفراست اتصال یخچال به برق را باید قطع کرد، بعد سنسور دیفراست را از یخچال فریزر جدا کرد و به‌وسیله دستگاه اهم متر مقاومت آن را اندازه‌گیری نمود. درصورتی‌که میزان مقاومت در سنسور صفر باشد سنسور خراب شده است ولی اگر برد اصلی آن خراب شده باشد باید از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید انجام این کار به‌وسیله افراد تازه‌کار باعث می‌شود که به دستگاه آسیب بیشتری وارد شود و هزینه هنگفتی روی دست افراد بگذارد.

آیا کثیف بودن لوله کندانسور می‌تواند باعث برفک و یخ زدن لوله‌های پشت یخچال فریزر شود؟

مطمئناً یخچال‌فریزرهای قدیمی که دارای لوله‌های مارپیچ کندانسور هستند رو دیده‌اید این دوره‌ها با قرارگرفتن در محیط به‌مرورزمان باعث می‌شود که روغن و ذرات گردوغبار را به خود جذب کنند چنانچه این ذرات در اثر گذشت زمان روی‌هم انباشته شوند باعث می‌شود که دما با محیط بیرون به‌راحتی تبادل نداشته باشد و مدت‌زمان زیادی کمپرسور روشن باشد و باعث یخ زدن لوله‌های کندانسور شود.

در فرد با یخ‌زدگی اپراتور را به چه شیوه‌هایی می‌توان از بین برد؟

برای بالابردن کیفیت و کارایی اپراتور آنها را باید از برفک و یخ‌زدایی پاک نمود قصد داریم در ادامه این مقاله روش‌های برطرف‌کردن برفک و یخ‌زدایی اپراتور را به شما آموزش دهیم.

یکی از آسان و راحت‌ترین راه‌ها جداسازی یخ و برفک از یخچال یعنی همان برفک زدایی الکتریکی است یعنی ذوب برفک با استفاده از گرمای المنت.

المنت معمولاً در قسمت زیر اپراتور و یا پشت آن نصب شده است. هنگامی که برفک در اپراتور به وجود می‌آید تایمر دیفراست به برد دستور یخ‌زدایی را می‌دهد در این قسمت فرایند یخ‌زدایی به‌وسیله المنت انجام می‌گیرد.

راه دیگر این است که شما یخچال خود را از برق بکشید و هنگامی که خاموش است به‌وسیله یک سشوار یخ و برفک را آب کنید.

چنانچه سشوار یا وسیله گرمایشی نداشته باشید می‌توانید یخچال را چند ساعت خاموش نگه دارید تا یخ و برفک آن خودبه‌خود از بین برود.

سوالات متداول

چگونه از یخ زدن لوله پشت یخچال جلوگیری کنیم؟

برای برطرف کردن این مشکل ابتدا باید دنبال علت برفک زدن باشیم. ما در این مقاله به بررسی علت های یخ زدن لوله پشت یخچال پرداخته ایم

اصلی ترین دلیل یخ زدن لوله پشت یخچال از نظر سرویسکاران چیست؟

این مشکل دلایل زیادی دارد اما ما در این مقاله چند تا از مهم ترین دلایل را برای شما جمع آوری کرده ایم.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)
انتشار یافته: 1
 1. زهرا ناصری 3 هفته قبل

  عالی بود.مفید و کارآمد
  sepide222488

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

مقالات سایت

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه