ترموفیوز و ترمودیسک یخچال

ترموفیوز و ترمودیسک یخچال

آنچه در این مقاله می خوانید

ترموفیوز و ترمودیسک یخچال فریزر و یخچال سایدبای‌ساید چیست و چگونگی تست آنها به چه شکلی است? علت خراب و معیوب شدن این قطعات چیست؟

در این مقاله از شرکت آزمایش به این موضوع می‌پردازیم تا با داشتن اطلاعات کافی بتوانید بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای معایب یخچال فریزر خود را برطرف کنید.

ترموفیوز یخچال فریزر چیست؟

در یخچال‌فریزرهای نوفراست یک قطعه به نام ترموفیوز وجود دارد که به آن فیوز حرارتی هم می‌گویند. ترموفیوز کنترل هیتر المنت را به عهده دارد و از به‌وجودآمدن برفک در یخچال فریزر جلوگیری می‌کند. کاربر دیگر این ترموفیوز جلوگیری از آتش‌سوزی در یخچال‌های نوفراست است.

مشکل اصلی در یخچال‌فریزرهای بدون برفک وجود اپراتور در سمت بالا است که یخ می‌زند و در قسمت پایین دستگاه اصلاً خنک نیست و باعث ازکارافتادن موتور می‌شود در این صورت چنانچه شما یخچال فریزر را از برق بکشید و بعد از مدتی دوباره آن را به برق متصل کنید ممکن است که برای مدت کوتاهی کار کند ولی دوباره دستگاه با مشکل روبرو می‌شود شما باید ابتدا ترموفیوز و ترمودیسک و هیتر را چک کنید چون ممکن است که آنها سوخته باشند.

کار ترموفیوز در یخچال فریزر چیست؟

در یخچال‌فریزرهای نوفراست که بدون برفک هستند این قطعه وجود دارد و در یخچال‌های بدون برفک ترموفیوز در دمای معینی سوخته می‌شود تا مشکلی برای قسمت هیتر المنت دستگاه یخچال فریزر به وجود نیاید.

دمای موردنیاز ترموفیوزها ۷۲ درجه تا ۸۲ درجه سانتی‌گراد است. عدم وجود ترموفیوز در دستگاه نوفراست باعث آتش‌سوزی در یخچال فریزر می‌شود.

در زمان قدیم ترموفیوز در یخچال فریزر کاربردی نداشت زیرا یخچال دارای تایمر دقیقه‌ای بود؛ وجود این تایمر باعث می‌شد که المنت از مدار خارج گردد. در حال حاضر دیفراست در مدار قرار دارد. البته دیفراست تایمر غیرفعال بوده و تا وقتی که قسمت ترمودیسک به تایمر برای آغاز کار پیام ندهد المنت در مدار وجود دارد.

به همین دلیل برای اینکه از خطرات جلوگیری شود و دما افزایش پیدا نکند از ترموفیوز برای یخچال فریزر استفاده می‌کنند.

تنظیمات ترموفیوز هم به‌صورت خودکار و هم به‌صورت دستی است. خوب است بدانید که از ترموفیوز در لباسشویی و سشوار و دستگاه‌های دیگری هم استفاده می‌شود و وقتی که دمای آن وسیله بالا می‌رود ترموفیوز از دستگاه محافظت می‌کند و وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد.

ترموفیوز در یخچال‌های نوفراست به طور سری به هیتر المنت یخچال متصل می‌شود.

برطرف‌کردن عیب ترموفیوز در یخچال فریزر

چنانچه مشکلی برای ترموفیوز به وجود آید مثلاً دچار سوختگی شود به دلیل نوع رابطه سری که با هیتر المنت وجود دارد جریان برق قطع شده و باعث پایین آمدن سرمای داخل یخچال می‌شود و برفک به وجود می‌آید. به همین دلیل هنگام سوختگی ترموفیوز باید آن را عوض کنید.

همان گونه که گفتیم وجود ترموفیوز در یخچال‌های نوفراست باعث آب شدن برفک و جلوگیری از آتش‌سوزی می‌شود به همین دلیل باید یک ترموفیوز خوب و مناسب را در دستگاه قرارداد.

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که تکنیسین کارها ترموفیوز یخچال را از مدار خارج کرده و به این مسئله توجه ندارند که باعث می‌شود خطر آتش‌سوزی افزایش پیدا کند.

نکته قابل‌توجه که هرگز نباید از ترمودیسک به‌عنوان جایگزین برای ترموفیوز استفاده کنید.

باید اتصال ترموفیوزها به‌صورت کوتاه باشد عملکرد ترموفیوز مانند دماسنج بودی که به هراندازه گرما به‌وسیله المنت یخچال فریزر تولید شود آن را اندازه می‌گیرد و هر چه بیشتر شود باعث خروج المنت از مدار میشود و در چنین شرایطی ممکن است آتش‌سوزی شود به همین دلیل باید هنگامی که این شرایط را مشاهده کردید بلافاصله با تعمیرکار تماس بگیرید.

در یخچال فریزر کدام مشکلات مربوط به ترموفیوز است؟

هنگامی که یخچال شما برفک می‌زند و یا اینکه سرمای خود را از دست می‌دهد باید ترموفیوز آن را چک کنید

چنانچه یخچال فریزر شما عمل یخ‌زدایی را به‌خوبی انجام نمی‌دهد ممکن است این مشکل مربوط به ترموفیوز باشد.

ترمودیسک یخچال فریزر چیست؟

معمولاً ترمودیسک‌ها در دمای بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتیگراد کار می‌کند و زمانی که جریان برقی که در هیتر المنت وجود دارد قطع شود کار خود را شروع می‌کند.

کار ترمودیسک برعکس ترموستات است. از ترمودیسک در ماشین ظرف‌شویی و ماشین لباسشویی هم استفاده می‌شود.

کارکرد ترمودیسک مثل یک ترموستات حرارتی بوده ولی چگونگی قرارگرفتن آن در مدار با هیتر المنت نوفراست به طور سری هست. ترمودیسک وقتی دما به ۵ درجه برسد برق را به هیتر المنت انتقال می‌دهد و هنگامی که دما به مثبت ۵ برسد باعث قطع جریان برق می‌شود وجود این کار به دلیل بهره‌وری در مصرف برق است.

پس اکنون فهمیدید که هنگامی که ترمودیسک خراب شود این انتقال برق انجام نمی‌شود و برفک تولید شده و به طور طبیعی سرمای داخل یخچال کم می‌شود.

ترمودیسک در کدام قسمت یخچال فریزر قرار گرفته است؟

ترمودیسک در مابین دو قطعه المنت و ترموستات قرار گرفته است و وظیفه‌اش جلوگیری از افزایش دمای المنت است و بر روی اپراتور نصب شده است.

در حال حاضر در بازار ترمودیسک‌های خوب وجود دارد بهترین نوع آن که مربوط به شرکت ژاپنی است و در کنتاکت داخلی آن از مس و طلا استفاده شده و باعث جلوگیری از اکسیژن بدن در قسمت‌های نمناک می‌شود همچنین بدنه آن از فنولیک بوده و تحمل دمای ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد را دارد و دارای استاندارد جهانی است.

چنان که مشکلاتی که پایین به آن اشاره می‌شود برای یخچال فریزر شما به وجود آید حتماً باید ترمودیسک را چک کنید.

چنانچه یخچال فریزر شما برفک می‌زند و عمل دیفراست یا یخ‌زدایی را انجام نمی‌دهد و یا اینکه دستگاه سرمای موردنیاز را تأمین می‌کند.

قیمت ترمودیسک و ترموفیوز یخچال فریزر:

هزینه تعمیر یخچال فریزر برای برفک‌زدایی و عوض‌کردن ترموفیوز و ترمودیسک به عوامل زیر بستگی دارد.

  • استفاده کردن از قطعات فابریک یا متفرقه برای دستگاه
  • داشتن گارانتی برای خدمات یخچال فریزر
  • به‌کاررفتن تکنولوژی در یخچال‌های فریزر یا سایدبای‌ساید

شرکت آزمایش برای آسایش و گاهی بیشتر شما عزیزان این مقاله را آماده کرده است تا هنگام بروز چنین مشکلات درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید.

برای خرید ترموفیوز و ترمودیسک یخچال کلیک کنید.

نتیجه‌گیری

وظیفه ترموفیوز هدایت کردن هیتر المنت و ترمودیسک هست همچنین مثل فیوز عمل کرده و چنانچه بسوزد یا برای آن مشکلی به وجود آید عملکرد دیفراست مختل می‌شود.

ترمودیسک با دستور دادن به برد الکترونیکی از وجود برفک جلوگیری می‌کند.

همچنین المنت با گرفتن این دستور از برد الکترونیکی باعث آب شدن برفک‌ها می‌شود.

چنانچه ترمودیسک یا ترموفیوز برای هرکدام مشکلی به وجود آید باعث می‌شود یخچال فریزر برفک‌زدایی را به‌خوبی انجام ندهد و نتیجه آن ازبین‌رفتن سرمای یخچال فریزر خواهد بود.

رای دهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه