علت سر و صدای یخچال

علت سر و صدای یخچال

آنچه می خوانید :

اگر شما هم از سزوصدای یخچال فریزر خود خسته شده اید و به دنبال قطع صدا و برطرف کردن مشکل را دارید با ما همراه باشید چون ما در این مقاله قصد داریم علت صدای یخچال فریزر را توضیح دهیم

علت سر و صدای یخچال

تقریباً در همه خانه‌ها یخچال فریزر پیدا می‌شود که ممکن است یخچال فریزر نوع جدید یا قدیمی باشد یخچال‌فریزرها ممکن است که دارای تکنولوژی خاص و پیشرفته باشند یا از نوع معمولی است. یکی از وسایل برقی که معمولاً در خانه‌ها همیشه در حال کارکردن است یخچال فریزر است ولی مشکل رایج که در این یخچال‌فریزرها وجود دارد صدای زیاد آن است که در یخچال‌های جدید و پیشرفته بیشتر وجود دارد اما در یخچال‌های قدیمی هم کماکان این مشکل دیده می‌شود.

✔️ اگر به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع یخچال فریزر هستید رو لینک کلیک کنید : قیمت یخچال فریزر

علت صدای یخچال سایدبای‌ساید و دوقلو

در یخچال‌های هوشمند جدید که بدون برفک هستند هرچند وقت یکبار برای آب کردن برفک بدنی یخچال شروع به کار می‌کنند که این خود باعث وجود صدا در یخچال می‌شود ولی به‌صورت دائمی نمی‌باشد و صدایی را که می‌شنوید آزاردهنده نیست ولی هنگامی که صدای یخچال زیاد و غیرطبیعی باشد مطمئناً این صدا دلیل دارد، که در چنین حالتی باید بررسی کنید و مشکل را برطرف سازید. برای برطرف‌کردن این صدای باید به‌خوبی تمام قطعات یخچال را که به دلیل صدای یخچال است را بررسی نمایید و ببینید که صدا در کدام قسمت بیشتر است و بتوانید به‌آسانی مشکل را برطرف سازید.

بیشترین علت وجود صدا در یخچال‌های سایدبای‌ساید و یخچال فریزر می‌توانند بدون درگز درنظرگرفتن مارک یخچال علت‌های زیر باشد:

 • خرابی فن اپراتور یخچال
 • درگیری پره‌های فن یخچال
 • خرابی موتور فن کمپرسور
 • خرابی موتور فن امپراتور
 • شل شدن اتصالات داخلی یخچال

خراب شدن فن اپراتور

یکی از علت‌های وجود سروصدا در یخچال فریزر خراب‌شدن فن اپراتور است. ممکن است در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن فن موتور دچار مشکل شود به طور معمول سفارش می‌شود که در زمان‌های معینی به‌صورت دوره‌ای یخچال را بازدید کنید. هنگام بازدید حتماً موتور فن را باید روغن‌کاری کنید.

هنگامی که به موتور فن ضربه وارد شده باشد یا اینکه موتور فرسوده و یا خشک شده باشد و روغن‌کاری نشده باشد موتور نمی‌تواند کارکرد روانی داشته باشد و با بدنه برخورد می‌کند این کار خود باعث به‌وجودآمدن صدای ممتد و بلندی مانند تق‌تق می‌شود.

✔️راه حل

در این صورت ما به شما پیشنهاد میکنیم که موتور فن را عوض نمایید. چون اگر اقدام به تعمیر موتور نمایید ممکن است بعد از زمان کمی دوباره این مشکل به وجود آید.

درگیری پروانه و شفت فن

دومین دلیل وجود صدا در یخچال درگیری پروانه و شفت فن است که این درگیری باعث به‌وجودآمدن صدای زیادی در یخچال فریزر می‌شود. فن یخچال که متشکل از آرمیچر، پروانه و میل شفت است. پره فن وظیفه خنک‌سازی موتور و سیم‌پیچی را بر عهده دارد. میله‌ای که باعث چرخیدن پروانه می‌شود شفت نام دارد. طراح‌های فن دارای جنسی لاکی هستند که در اثر خشک‌شدن به‌راحتی می‌شکنند و خرد می‌شوند و یا اینکه اگر جای یخچال دارای ناهمواری باشد ممکن است که نتوانند به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین دلیل عمده صدای یخچال فریزر می‌تواند مشکل پره فن باشد.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید موتور یخچال باز شود و پروانه‌های فن را چک کنید چنانچه نیاز به تعویض داشت آنها را عوض نمایید. همچنین ممکن است که در اثر گذشت زمان میله شفت باعث به‌وجودآمدن صدای زیاد و لرزش در یخچال گردد. چنانچه این میله آسیب ببیند باید فن را عوض کنید.

خرابی موتور فن کمپرسور

دلیل سوم به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر خرابی موتور فن کمپرسور است .

وظیفه خنک‌سازی موتور یخچال، در یخچال‌های جدید امروزی به‌وسیله کمپرسور انجام می‌شود.معمولان موتور فن یخچال در زیر یخچال جاسازی می‌شود و ممکن است که با واردشدن ضربه و یا نشستن گردوغبار بر روی آن دچار مشکل شود.فن کمپرسور دو وظیفه اصلی را به عهده دارد که اولین وظیفه به‌وجودآوردن هوا برای سردکردن کمپرسور و دومین وظیفه عبور دادن هوای گرم کندانسور از راه تخلیه آب دیفراست برای بخار کردن این آب‌ها است.

معمولاً هنگامی که موتور فن کمپرسور دچار مشکل شده باشد باعث ایجاد سروصدا در یخچال می‌شود اما نشانه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل اینکه دمای داخل یخچال بسیار پایین می‌آید.یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود موتور فن کمپرسور به‌خوبی کار نکند کثیف شدن آن است.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید مسیر موتور کمپرسور را به‌به خوبی تمیز کنید و موتور را روغن‌کاری نمایید. البته چنانچه که تیغه‌های خراب شده باشد یا موتور دارای پوسیدگی شده باشد باید آن را عوض کنید.

خرابی موتور فن اپراتور

چهارمین دلیل صدای خرابی موتور فن اپراتور در یخچال فریزر است.این موتور همراه با کمپرسور و موتور فن کندانسور همگی با همکار می‌کنند. ممکن است موتور فن تفسیر کثیف یا پوسیده شده باشد و یا به دلایل دیگری شل شده و از جای خود درآمده باشد. چنانچه این فایل خراب شود یخچال هم به‌خوبی سرد نمی‌شود.

ممکن است بعضی مواقع در طرف اپراتور برفک بیش از اندازه به وجود آمده باشد و به همین دلیل یخچال فریزر نمی‌تواند یخ‌زدایی کند و این برف‌ها به پروانه‌ها گیر می‌کند و باعث به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر می‌شوند.

خرابی کمپرسور و وجود اشکال در اتصالات موتور دلیل به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر استچنانچه برای کمپرسور و یا اتصالات داخلی موتور مشکلی به وجود آید در نتیجه باعث به‌وجودآمدن سروصدا در یخچال فریزر و یا یخچال سایدبای‌ساید می‌شود که این موارد را بررسی می‌کنیم.

✔️راه حل

موتور یخچال فریزر بر روی یک‌پایه و یا بر روی بدنی یخچال سوار شده است و درون یک محفظه قرار دارد تا از واردشدن ضربه و یا رطوبت آن جلوگیری شود. برای این که موتور صدا نداشته باشد آن را بر روی لرزه‌گیرها سوار می‌کنند تا از لرزش موتور جلوگیری شود.

به‌هرحال موتور یخچال هنگام کارکردن لرزش کمی دارد که چنانچه این اتصالات در جای خود به‌خوبی وصل شده باشند صدای قابل‌توجهی تولید نمی‌کند ولی چنانچه قطعات داخلی یخچال در جای خود محکم نباشد و یا اینکه پیچ‌ها شو شده باشم و لرزه‌گیرها خراب شده باشند صدای بیشتری از موتور به گوش می‌رسد توجه داشته باشید که وجود محفظه یخچال و عایق‌بندی آن باعث کم‌شدن صدای موتور می‌شود.

توجه داشته باشید که مانند همه قطعات موجود موتور هم یک‌عمر مخصوص به خود دارد که هنگامی که این عمر تمام شود در اصطلاح شاتون می‌زند و باعث تولید صدا در یخچال می‌شود که در چنین شرایطی باید کمپرسور یخچال فریزر را عوض کنید.

دلایل دیگر

به‌طورکلی دلایل زیاد دیگری هستند که باعث وجود صدا در یخچال است تعمیرکاران حرفه‌ای برای تشخیص دادن صدای زیاد یخچال عوامل زیر را بررسی می‌کنند.

 • اول: باید بررسی کرد که یخچال تراز باشد
 • دوم: داخل یخچال را بررسی کنیم که وسیله‌ای که باعث تولید صدا باشد وجود نداشته باشد و همچنین اتصالات داخلی را چک کنید.
 • سوم: بررسی کردن پره‌های فن یخچال فریزر است.
 • چهارم: چک کردن کندانسور و اپراتور و همچنین بررسی کردن موتور یخچال
 • پنجم: باید تمامی پیچ‌ها مهره‌ها و واشرها را چک کنید.

با بررسی کردن این دلایل می‌توانید به علت وجود سروصدا در یخچال را پی ببرید، البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای برطرف‌کردن صدای یخچال آن را به تعمیرکاران حرفه‌ای و ماهر واگذار نمایید و این کار را هرگز خودتان انجام ندهید.

تجربه تعمیرکاران

اگر می‌خواهید مشکل یخچال را برطرف کنید اول باید ببینید که یخچال شما از چه مارک و مدلی است یعنی اینکه یخچال شما دارای فن و یا بدون فن است و یا اینکه یخچال فریزر سایدبای‌ساید است که دارای فن کمپرسور است.

یخچال شما خالی بوده و صدا می‌دهد باید توجه داشته باشید تا این صدا از برگشت گاز نباشد یعنی هنگامی که کمپرسور قطع می‌شود گاز برگشت‌خورده و صدا به وجود می‌آید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که دو لوله رفت‌وبرگشت در کنار کمپرسور تعبیه شده چنانچه به هر دلیلی این لوله‌ها به بدنه یخچال برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن صدا در یخچال می‌شوند.

اگر یخچال تراز نباشد یا اینکه پایه‌های کمپرسور محکم نشده باشد باعث به‌وجودآمدن سروصدا در یخچال فریزر می‌شود.

اگر پروانه و فن به بدنه یا کشوهای یخچال فریزر برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن سروصدا می‌شود که این صدا بسیار آزاردهنده است دلیل دیگری که باعث سروصدا می‌شود خرابی فن کمپرسور و برخورد پروانه به بدن است.

دلیل دیگری که باعث وجود صدا در یخچال می‌شود تخلیه آب از لوله فاضلاب است که بیشتر از افراد این مشکل را علت اصلی صدا در یخچال گفته‌اند.

سوالات متداول

چه کاری انجام دهیم تا یخچال فریزر صدا نداشته باشد؟

اگر می‌خواهید یخچال فریزر شما بدون صدا باشد باید به توصیه‌های زیر توجه کنید.

 • همواره یخچال فریزر خود را تمیز نگه دارید.
 • چنانچه لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده باشد باید آن را برطرف نمایید.
 • لوله‌های پشت یخچال فریزر را به‌صورت دوره‌ای و به‌وسیله جاروبرقی تمیز کنید.
 • هرچند وقت یکبار میله شفت فن را روغن‌کاری نمایید تا خشک نشود.
 • اگر کوچک‌ترین صدای را شنیدید سریعاً آن را برطرف سازید.

دلیل صدای فریزر چه چیزی است؟

توجه داشته باشید که صدای فریزر فقط مربوط به فن است چنانچه پروانه فن با کشوهای فریزر برخورد داشته باشد فریزر صدا می‌دهد اول باید مقداری روغن به میل شفت پروانه بزنید چنانچه مشکل برطرف نشد باید فن را عوض کنید.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

مقالات سایت

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه