فن یخچال فریزر

فن یخچال فریزر

آنچه در این مقاله می خوانید

تصمیم داریم در این مقاله به صفر تا صد فن یخچال فریزر بپردازیم درصورتی‌که برای شما این مشکل به وجود آمد بتوانید آن را به‌راحتی و آسانی برطرف سازید.

فن یخچال فریزر وظیفه هوادهی و جابه‌جایی هوا را بر عهده دارد و کارکرد آن به این‌گونه است که سرمای موردنیاز را برای یخچال تضمین می‌کند و هوای گرم را از بین می‌برد.

یخچال‌های امروزه دارای چهار فن هستند فن‌های قدیمی که تک‌فاز بودند و کارکرد آنها با ولتاژ برق شهری بود و هنگام روشن شدن یخچال کارایی آنها به طور حداکثری بود ولی با پیشرفت تکنولوژی در یخچال‌های جدید فن‌هایی طراحی شده است که وظیفه کنترل قدرت جریان باد برعهده برد الکترونیکی است.

انواع فن یخچال فریزر

بعضی از یخچال‌های معمولی بدون فن بوده اما در بعضی از یخچال‌فریزرها یک فن و در بعضی دیگر دو یا چند فن به‌کاررفته است.
سیستم سردکننده موتور دستگاهی است که دارای یک فن بوده و به‌صورت برگشت گاز بوده و فن فقط در قسمت اپراتور قرار دارد اما در مدل‌های یخچال فریزر جدید که دارای ۲ فن هستند کمپرسور را خنک کرده و سرما را به داخل یخچال هدایت می‌کنند.

فن کمپرسور:در یخچال‌های جدید بیشتر فن کمپرسور وجود دارد و وظیفهٔ خنک‌سازی کمپرسور را برعهده می‌گیرد. فن کندانسور در زیر یخچال و در کنار کمپرسور قرار گرفته است.
این فن هوا را از داخل سیم‌پیچ‌های کمپرسور عبور داده و گرما را از بین می‌برد و سرد می‌کند.

فن اپراتور

این فن در داخل فریزر قرار گرفته است چنانچه از فریزر صدای گوش خراشی می‌شنوید این مشکل مربوط به فن اپراتور است. معمولاً صداهایی را که از یخچال می‌شنوید نشان‌دهنده خراب‌شدن قسمتی از یخچال است که در ادامه مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

این صدای غیرطبیعی ممکن است مربوط به خراب‌شدن موتور فن اپراتور بوده باشد یا در اثر گذشت زمان خراب و فرسوده شده باشد و نیاز به روغن‌کاری و تعمیر داشته باشد چنانچه به این نکته توجه نکنید باعث به‌وجودآمدن سروصدا در داخل یخچال فریزر می‌شود.
برای برطرف‌کردن این مشکل ابتدا باید یخچال را از برق خارج کنید و تمامی مواد غذایی آن را بیرون آورده و اجازه دهید که یخ و برفک‌های فریزر از بین برود.

برای تعویض نمودن موتور خراب باید یک موتور جدید تهیه کنید و آن را تعویض نمایید توجه داشته باشید که این کار باید توسط افراد ماهر انجام شود ولی چنانچه شما بخواهید این مشکل را خودتان انجام دهید باید درباره آن اطلاعاتی داشته باشید.

برای تعویض کردن موتور یخچال ابتدا باید صفحه مشبکی که بر روی اپراتور قرار دارد را باز نمایید در مرحله بعدی باید سیم‌های آن را قطع کنید و پیچ‌ومهره‌ها را به‌وسیله پیچ‌گوشتی باز کنید. چنانچه صدای ویز از فریزر باشد این مشکل مربوط به پره‌های فن یخچال فریزر است در این حالت که تیغه‌های فن آسیب‌دیده است باید پروانه را عوض نمایید.

دلیل دیگر صدای فن یخچال فریزر ممکن است به میل شفت مربوط باشد. یک سر میله شفت به پروانه و سر دیگر آن به آرمیچر وصل شده است.برای برطرف‌کردن سروصدای فن که به میله شفت ربط دارد کمی روغن را می‌توانید به سر میله شفتی که آرمیچر وارد می‌شود بزنید و آن را روغن‌کاری کنید.

دلیل خراب‌شدن فن یخچال فریزر چه چیزی است؟

هنگامی که فن یخچال فریزر خراب می‌شود برای تعمیر و برطرف‌کردن این مشکل چه‌کارهایی را باید انجام داد؟ در ادامه مطلب به دانش و تجربه‌های تعمیرکاران شرکت آزمایش درباره چگونگی عیب‌یابی فن یخچال فریزر می‌پردازیم و آن را بررسی می‌کنیم.

خراب‌شدن فن یخچال فریزر ممکن است به دلیل نوسانات برقی به وجود آید. برای جلوگیری کردن از این کار می‌توانید برای یخچال از یک محافظ استفاده نمایید.

چنانچه کثیفی و گردوغبار بر روی فن انباشته شود ممکن است این قطعه آسیب ببیند و خراب شود برای جلوگیری از این کار شما به‌صورت دوره‌ای هر شش ماه یکبار می‌توانید به‌وسیله جاروبرقی پشت یخچال فریزر و فن دستگاه را تمیز کنید و به‌وسیله حوله تمیز فن و پروانه را به‌خوبی تمیز نمایید و میل شفتی را روغن‌کاری کنید این کار باعث می‌شود که عمر طول دستگاه شما افزایش پیدا کند.

خرابی فن برای یخچال فریزر چه مشکلاتی را در پی دارد؟

خراب‌شدن فن باعث به‌وجودآمدن سروصدا در یخچال می‌شود.

چنانچه فن اپراتور خراب شود فریزر سرد است ولی سرما در داخل یخچال وجود ندارد.

چنانچه فن کمپرسور خراب شود چون گرما بیش از اندازه تولید می‌شود این گرما باعث می‌شود که موتور یخچال بسوزد.

آیا کارکرد فن یخچال فریزر به‌صورت یکسره است؟

این سؤالی است که بیشتر مصرف‌کنندگان است کارکرد یکسره فن یعنی کار دائمی کمپرسور و یخچال به‌طورکلی این قسمت‌های یخچال هستند که دارای فن بوده و کار فن به علت داغ نشدن قسمت‌های یخچال است ولی برای یکسره کارکردن فن یخچال فریزر هیچ اجباری نیست. هنگامی که کمپرسور شروع به کار می‌کند فن یخچال فریزر هم‌هم زمان شروع به کار می‌کند.

به‌طورکلی هنگامی که ترموستات قطع می‌شود و کمپرسور حرکتی ندارد فن دستگاه هم خاموش می‌شود و هر موقع که کمپرسور مجدداً فعالیت خود را شروع کند فن هم روشن شده تا گرمای موجود را از بین ببرد و از داغ شدن کمپرسور جلوگیری کند.

چه وقت فن داخل یخچال شروع به کار می‌کند؟

وظیفه فن داخلی یخچال سردکردن هوای داخل یخچال است بنابراین هروقت که هوای گرم داخل یخچال شود این فن شروع به کار می‌کند تا گرما را از بین ببرد و سرمایه داخلی یخچال را تأمین نماید.

چگونگی تست فن یخچال فریزر

برای تست کردن فن اپراتور داخل یخچال ابتدا باید دوشاخه یخچال را از برق بکشید بعد از آن برای تست کردن باید محفظه‌ای را که بر روی اپراتور قرار دارد را باز نمایید. چنانچه هرگونه یخ و برفک در این قسمت وجود داشت باید آن را برطرف سازید چون این برفک‌ها باعث می‌شود فن به‌خوبی کار نکند. چنانچه هرکدام از قسمت‌های فن خراب شده باشد باید آن را عوض کنید.

اگر بخواهید فن کندانسور یخچال را تست نمایید برای این کار هم باید ابتدا یخچال خود را از پریز برق بکشید و میله‌ای که در پشت یخچال وجود دارد را جدا کنید.

هرگونه کثیفی و گردوغبار را از روی فن به‌وسیله دستمال نم‌دار تمیز کنید.

اگر فن داخلی یخچال شما یکسره کار می‌کند و یا اصلاً کار نمی‌کند ابتدا باید ترموستات یخچال را چک کرده چون خرابی ترموستات باعث وجود این مشکل می‌شود.

چگونه فن یخچال فریزر را عوض کنیم؟

در صورت خرابی فن اپراتور یخچال نمی‌تواند سرمای موردنیاز را تأمین کند و دمای یخچال افزایش می‌یابد.

برای اینکه از سلامت فن یخچال فریزر مطمئن شویم باید برق یخچال را قطع کنیم و به فن ولتاژ ۲۲۰ وصل نماییم در این حالت فن دو صورت عکس‌العمل نشان می‌دهد.

در حالت اول فن کار می‌کند و می‌فهمیم که ایراد از برق‌رسانی به فن بوده است و در حالت دوم چنانچه فن عدد صفر را نشان داد و کار نکرد خراب شده است باید آن را تعویض نمود.

فن یخچال فریزر را چگونه تعمیر کنیم؟

فن یخچال فریزر قطعه است که تعمیر آن بی‌معنا است شما با انجام‌دادن دو راهکار می‌توانید فن یخچال فریزر را تعمیر کنید.

ممکن است پروانه فن آسیب‌دیده باشد که در این صورت فقط باید این پروانه را عوض کنید به این نکته توجه داشته باشید که باید جهت پروانه را به صورتی نصب کنید که باد به سمت شما آید. در حالت دیگر ممکن است که با روغن‌کاری میل شفت آرمیچر مشکل سروصدای فن برطرف شود.

برای تعمیر کردن فن اپراتور یخچال چه باید کرد؟

برای تعمیر کردن اول باید یخچال را از برق بکشیم و همه مواد غذایی داخل یخچال را بیرون آوریم و اگر داخل یخچال برفک و یا یخی وجود دارد آن را از بین ببریم و همه قفسه‌های یخچال را خارج کنید.

در مرحله دوم پایه را که به پشت یخچال محکم شده است را جداسازید و بعد از باز کردن پشت یخچال موتور نگهدارنده فن را جدا کنیم. تیغه و گیره‌های نگهدارنده فن را جدا سازید و فن خراب شده را از داخل محفظه بیرون آورید در این مرحله فن جدید را درون محفظه بگذارید و تیغه‌های فن را به موتور وصل کنید موتور را کاملاً در جای خود قرار دهید و گیره‌های نگهدارنده را محکم نمایید. بعد از آن قاب پشت یخچال را در سر جای خود قرار دهید اگر این مراحل را به‌خوبی انجام داده باشید اکنون یخچال آماده کارکردن است.

فن کمپرسور یخچال را چگونه تعمیر کنیم؟

در حال حاضر یخچال‌فریزرهای جدید دارای دو فن هستند که در قسمت پایین یخچال و در کنار کمپرسور وجود دارد وظیفه آن خنک‌کردن کمپرسور یخچال است و در نتیجه باعث سرد شدن هوای داخل یخچال می‌شود.

برای برطرف‌کردن این مشکل ابتدا باید یخچال را از برق جدا کرد و پنل عقبی را باز کنید چنانچه گرفتگی و انسداد وجود داشته باشد آن را برطرف سازید هیچ مانعی بر سر راه فن نباید وجود داشته باشد تا بتواند به‌آسانی هوا را عبور دهد و باعث خنک‌کردن کمپرسور شود.

چنانچه موتور فن خراب شده باشد و یا پروانه آن آسیب‌دیده باشد باید آن را عوض نمایید.

دلیل خراب‌شدن فن کمپرسور چیست؟

برای محافظت و خراب نشدن فن کمپرسور حتماً باید میل شفتی را روغن‌کاری کنید و ماهی یک‌بار آن را به‌خوبی تمیز نمایید.

سایت wikihow مقاله ای در رابطه با تست کردن فن یخچال فریزر نوشته که در اینجا می توانید مشاهده کنید.

نتیجه گیری

خوب در این مقاله سعی کردیم شما را با فن یخچال فریزر به صورت کامل و جامع آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کرده باشیم

رای دهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه