حسگر یا سنسور حرارتی بخاری چیست؟

حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری

آنچه در این مقاله می خوانید

حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری گازی که به پیلوت مشهور است ، برای انواع بخاری‌های گازسوز بدون دودکش و با دودکش بسیار مهم و ضروری است چون عدم وجود حسگر یا سنسور حرارتی بخاری باعث نشت گاز و کمبود اکسیژن شده و خطرات جانی را در بر دارد.

به همین دلیل در هنگام تعمیر و سرویس کردن بخاری چگونگی نصب بخاری و تجهیزات آن و همچنین حسگر یا سنسور بخاری باید به‌خوبی بررسی شود.شرکت آزمایش برای چگونگی عملکرد سیستم حرارتی بخاری یا ods این مقاله را برای آگاهی شما عزیزان آماده کرده است.

برای خرید و استعلام قیمت بخاری گازی بهتر است به سایت مراجعه کنید و مقاله جامع بخاری گازی را بخوانید تا خریدی مناسب داشته باشید.

سنسور حرارتی ods یعنی چه؟

حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری گازی که از نوع حرارتی محسوب می شود یک قابلیت منحصربه‌فردی است که همراه با قطعات دیگری مثل ترموکوبل مگنت باعث افزایش ضریب ایمنی در بخاری می‌شود. سنسور حرارتی یا پیلوت از قطعات گوناگونی به وجود آمده است که حسگر اکسیژن مؤثرترین قطعه آن است و برای سنجش مقدار اکسیژن به‌صورت دقیق استفاده می‌شود.این نوع طراحی مشکلاتی مانند سوت کشیدن بخاری، و در بعضی مواقع به دلیل روشن نشدن بخاری را کاهش می‌دهد.

اگر مایل به تعویض بخاری گازی خود هستید و به دنبال محصولی جریر  با کیفیت هستید آن هم بصورت اقساط می توانید به سایت آزمایش مراجعه کنید و بخاری گازی ونوس 24000 را ببینید.

پیلوت یا حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری گازی چگونه کار می‌کند؟

کار این حسگر یا سنسور حرارتی بخاری به‌گونه‌ای است که وقتی اکسیژن موردنیاز برای سوختن بخاری پایین می‌آید شعله را خاموش می‌کند و از تولید گاز مونوکسید کربن و سوختن ناقص جلوگیری می‌کند در نتیجه احتمال خطر جانی را از بین می‌برد. به نظر شما بوی گاز در بخاری ارتباطی با حسگر حرارتی دارد؟

گاهی خاموش شدن بخاری ناگهانی اتفاق میافتد که دلیل آن وجود همین حسگر یا سنسور حرارتی ods است و به ما وضعیت خطرناک را اعلام می‌کند.به‌طورکلی وجود حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری باعث ترکیب گاز و اکسیژن می‌شود و سوختن به‌خوبی انجام می‌شود و چنانچه این ترکیب به هم بخورد و اکسیژن یا گاز کم شود سنسور حرارتی هشدار را دریافت کرده و باعث خاموش شدن شعله می‌شود.

حسگر یا سنسور حرارتی بخاری میزان اکسیژن موجود را سنجیده و چنانچه اکسیژن در هوا به ۱۸ برسد خودبه‌خود بخاری خاموش می‌شود البته وجود این سنسور به معنای بی کیفیتی بخاری‌های موجود در بازار نیست بلکه وجود سنسور حرارتی باعث افزایش ضریب ایمنی در بخاری‌های با دودکش و بدون دودکش می‌شود.

سیستم-حرارتی-در-بخاری‌های-بدون-دودکش

 

سیستم حرارتی در بخاری‌های بدون دودکش چگونه کار می‌کند؟

توجه داشته باشید که در هوای معمولی 20/9 درصد اکسیژن در هوا وجود دارد در این صورت حسگر یا سنسور حرارتی بخاری یا پیلوت می‌تواند کار خود را به‌خوبی انجام دهد اما اگر این اکسیژن پایین آید و به ۱۸ درصد برسد.

آن‌وقت باید حسگر یا سنسور حرارتی ods بخاری گازی کار خود را شروع کند و به دلیل جداشدن ترموکوپل از شعله پیلوت شروع به پریدن کرد و این کار باعث خنک شدن ترموکوپل بخاری می‌شود و راه گاز در شیر بسته می‌شود و بخاری خاموش می‌شود نتیجه این عملکرد بالارفتن ایمنی است.

بخاری گازی 28 هزار  با بهترین کیفیت و قیمتی مناسب برای شما در سایت فروشگاه قرار دارد تا بتوانید به راحتی خرید کنید.

اهمیت این مسئله و اندازه است که به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین استانداردهای من ملی به‌حساب می‌آید. آزمایش بیرون آوردن اکسی پیلوت از مدار از مهم‌ترین آزمونه‌ای طبقه‌بندی استاندارد ملی است. وجود این آزمون به دلیل این است که چنانچه پیلوت دست‌کاری شود و کار نکند خطری برای مصرف‌کننده نداشته باشد.

حسگر یا سنسور حرارتی بخاری در بخاری‌های تولید شده الزامی است

قائم‌مقام معاونت نظارت بر اجرای سیستم‌های کیفیت و استاندارد شرکت‌های تولیدکننده بخاری اعدام کرده است که همه تولیدکنندگان باید در محصولاتی مثل بخاری ، از حسگر یا سنسور حرارتی بخاری  استفاده کنند. زیرا بعضی از شهروندان موارد ایمنی را هنگام استفاده از بخاری‌های گازسوز رعایت نمی‌کند و باعث گازگرفتگی می‌شود به همین دلیل نصب کردن دستگاه سنسور حرارتی ods بخاری گازی الزامی است.

بیشتر بخوانید: نشت گاز از بخاری گازی

قطعات پیلوت و حسگر یا سنسور حرارتی بخاری

اصلی‌ترین قطعه حسگر یا سنسور حرارتی بخاری قطعه‌ای به نام حسگر اکسیژن است که اکسیژن موجود برای ترکیب‌شدن با گاز و سوختن را اندازه‌گیری می‌کند و چنانچه اکسیژن کاهش پیدا کند و تناسب ترکیب گاز و اکسیژن به هم بخورد این سنسور وارد عمل شده و شعله بخاری را خاموش می‌کند.

چه-هنگام-حسگر-یا-سنسور-حرارتی-بخاری-باید-تعویض-شود؟

چه هنگام حسگر یا سنسور حرارتی بخاری باید تعویض شود؟

هرساله قبل از آغاز فصل زمستان باید سنسور حرارتی شود ساعت چنانچه این قطعه آسیب‌دیده باشد باید حتماً آن را عوض کنید و این کار فقط توسط افراد ماهر و کارشناس انجام می‌شود.

معرفی نمونه های دیگری از حسگر یا سنسور حرارتی بخاری

چنانچه شما از بخاری برای گرم‌کردن محیط خود استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که ممکن است در هنگام استفاده از این سنسور خراب شود. یعنی اگر بخاری شما مجهز به سنسور حرارتی باشد و برای دودکش از کلاهک استفاده کنید ولی از نظر گازگرفتگی نباید کاملاً آسوده و راحت باشید. ما به شما توصیه می‌کنیم که برای بالابردن ایمنی از سیستم هشداردهنده و قطع جریان گاز استفاده کنید.

چند-توصیه-برای-نصب-کردن حسگر-یا-سنسور-حرارتی-بخاری

چند توصیه برای نصب کردن سنسور حرارتی ods

برای واحدهای مسکونی که کوچک و زیر ۶۰ متر هستند و یا ساختمان‌هایی که بیشتر از ۱۰ واحد دارند باید از سیستم‌های گرمایشی که دارای محفظه احتراق بسته و دودکش دوجداره هستند استفاده کنند؛ تا به‌توسط وسایل گازسوز هوای محیط تمام نشود. همچنین برای محیط‌هایی که از پنجره دوجداره استفاده می‌کنند باید حتماً از سیستم‌های محفظه احتراق بسته استفاده نمایند.

مزایا و معایب بخاری گازی می تواند به شما کمک کند تا بهترین محصول را خریداری کنید.

همواره به این نکته توجه داشته باشید که در موقع نصب کردن بخاری یا هر نوع وسیله گازسوز دیگری باید یک مسیر عبور برای هوا در نظر بگیرید و باز کردن پنجره آشپزخانه یا قسمت دیگر به‌اندازه یک‌بند انگشت هم کفایت می‌کند.از درز انقطاع برای خارج‌شدن لوله دودکش بخاری هرگز استفاده نکنید چون در این قسمت امکان نصب اصولی و صحیح دودکش وجود ندارد و امکان دارد که گازهای سمی به داخل واحد مسکونی ورود پیدا کند.

توصیه‌ها و  پیشنهادها

همان گونه که همگان می‌دانند راه اصلی پیشگیری کردن از حوادثی مانند گازگرفتگی و مرگ خاموش در محیط برطرف‌کردن مشکلات اساسی دودکش ساختمان در مرحله طراحی و اجرا کردن ساختمان است زیرا بیش از ۸۰ درصد عامل مرگ‌های خاموش بر اثر عملکرد دودکش ساختمان است به این معنی که دودکش یا مکش مناسب را ندارد و یا اصلاً استاندارد نبوده است. همچنین به این نکته باید توجه داشته باشید که جریان هوای تازه و تهویه باید به‌خوبی انجام شود و تمامی منافذ ورود هوا بسته نشود.

سایت motor  مقاله ای درباره ی سنسور های اکسیژن بیان کرده کمی توانید اینجا مطالعه کنید.

سوالات متداول

توصیه های مهم برای نصب حسگر

برای واحدهای مسکونی که کوچک و زیر ۶۰ متر هستند و یا ساختمان‌هایی که بیشتر از ۱۰ واحد دارند باید از سیستم‌های گرمایشی که دارای محفظه احتراق بسته و دودکش دوجداره هستند استفاده کنند؛ تا به‌توسط وسایل گازسوز هوای محیط تمام نشود.

چه هنگام حسگر یا سنسور حرارتی بخاری باید تعویض شود؟

هرساله قبل از آغاز فصل زمستان باید سنسور حرارتی شود ساعت چنانچه این قطعه آسیب‌دیده باشد باید حتماً آن را عوض کنید و این کار فقط توسط افراد ماهر و کارشناس انجام می‌شود.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه