آیا نگران خاموش شدن ناگهانی بخاری باشیم؟| AZMAYESH

آیا نگران خاموش شدن بخاری باشیم؟

آنچه در این مقاله می خوانید

به نظر شما دلیل خاموش شدن بخاری گازی چه چیزی است؟

شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در حال استفاده کردن از بخاری گازی باشید و بدون هیچ علتی ببینید که خاموش شدن بخاری رخ داده.شرکت آزمایش برای راحتی انتخاب محصول مد نظرتان  راهنمای خرید بخاری  را در سایت ارائه دادیم تا شما طبق نظر خود هر محصولی که میخواهید مثل  انواع بخاری های آزمایش را مشاهده و خریداری کنید.

در روزهای فصل زمستان که هوا بسیار سرد است این اتفاق می‌تواند به یک دردسر بزرگ تبدیل شود و باید سریع آن را برطرف کرد زیرا هم از لحاظ ایمنی می‌تواند خطرناک باشد و هم اینکه سرد شدن فضای داخلی می‌تواند برای شما غیرقابل‌ تحمل باشد و یا احتمال بروز خطرات دیگر وجود دارد.

در چنین شرایطی بهترین راه‌حل استفاده کردن از افراد ماهر و متخصص در زمینه سرمایش و گرمایشی است آنها به‌سرعت به محل می‌آیند و مشکل را بررسی می‌کنند و در حل آن می‌کوشند. ولی چنانچه به این افراد دسترسی نداشتید می‌توانید با مطالعه این مقاله از شرکت آزمایش اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورید.

دلیل خاموش شدن بخاری گازی چه چیزی است؟

بهتر است برای رسیدن به پاسخ این سؤال اول  نکات مهم نصب بخاری های گازی را بخوانیم تا با اجزا مختلف یک بخاری و نکات ایمنی آن به‌خوبی آشنایی پیدا کنید و بدانید که قطعات بخاری گازی در کدام قسمت قرار گرفته است تا در موقع نیاز به‌راحتی و آنها دسترسی داشته باشید.

ساختمان و قسمت‌های مختلف بخاری گازی

بسته به نوع بخاری که می‌تواند بخاری گازی با دودکش و یا بدون دودکش باشد اجزا و تجهیزات زیر را دارد.

 • بدنه اصلی بخاری
 • فیلتر بخاری
 • شیشه‌ای که بر روی بخاری قرار گرفته است یا همان شیشه سکوریت
 • شیر کنترل یا همان کاربراتور
 • شمعک (ترموکوپل بخاری)
 • مشعل بخاری
 • محفظه احتراق بخاری
 • شیلنگ گاز لوله بخاریدلایل-خاموش-شدن-ناگهانی-بخاری-گازی

در ادامه به دلایل خاموش شدن بخاری گازی و برطرف ساختن آن می‌پردازیم.

بررسی کردن لوله دودکش

هنگام خاموش شدن بخاری بصورت ناگهانی ممکن است دلیل مربوط به لوله‌های دودکش باشد چنانچه بعد از روشن‌کردن بخاری بوی گاز در بخاری را احساس کردید حتماً دودکش را چک کنید و مطمئن شوید که راه دودکش بسته نشده باشد.لوله‌های دودکش را با اندازه و ابعاد بخاری باید تهیه کنید و برای جلوگیری از ورود جریان هوا و ایمنی بیشتر در بخاری گازی باید از کلاهک استفاده کنید. استفاده کردن از کلاهک می‌تواند تأثیر زیادی در خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی داشته باشد.

شیشه محفظه احتراق

اگر شیشه بخاری شکسته باشد می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن بخاری باشد علاوه‌برآن شکسته شدن شیشه می‌تواند از زیبایی بخاری کم کند اگر بخواهید شعله خوبی را برای بخاری داشته باشید باید حتماً شیشه شکسته و یا آسیب‌دیده را تعویض کنید.برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله ی تعویض شیشه شومینه را هم بخوانید.

مشعل بخاری را بررسی نمایید

مشعل بخاری را از جای خود بیرون آورده و آن را بررسی کنید و اطمینان پیدا کنید که گردوغبار و کثیفی سوراخ مشعل را پر نکرده باشد چون اگر سوراخ مشعل گرفته باشد مخلوط گاز و هوا نمی‌تواند عبور کند وخاموش شدن بخاری منجر می شود.

چنانچه بعد از روشن‌کردن شمعک بخاری خاموش شود ممکن است که مشعل به‌وسیله یک شیء خارجی مسدود شده باشد در این صورت باید به‌خوبی مشعل را تمیز کنید البته قبل از تمیزکردن آن باید شیر گاز را ببندید و جریان گاز را قطع کنید.

نشتی گاز را چک کنید

برای ایمنی و اطمینان بیشتر می‌توانید دوسر شیلنگ را که به بخاری و لوله گاز است را بررسی کنید و هرگونه نشت گاز از بخاری گازی را برطرف کنید همچنین نباید شلنگ گاز دچار آسیب‌دیدگی باشد و در این صورت باید آن را تعویض نمایید. به‌وسیله کف و صابون می‌توانید اتصالات شلنگ و لوله را چک کنید که هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد.

شیر کنترل را بررسی کنید

کثیف بودن بیش از اندازه شیر کنترل در بخاری‌های گازی می‌تواند یکی از دلایل خاموش شدن بخاری باشد بهتر است بررسی کنید که اگر کثیف باشد آن را تمیز نمایید.برای مصالعه ی مقاله ی تمیز کردن بخاری می توانید به سایت مراجعه کنید. برای تمیزکردن شیر کنترل ابتدا باید پوششی که بر روی آن قرار دارد را برداشته و فیلتر کثیف را با یک فیلتر تمیز و سالم عوض کنید.بعضی اوقات دلیل سوت کشیدن بخاری به‌خاطر این مشکل است و با برطرف‌کردن آن این مشکل هم از بین می‌رود.

خراب‌شدن ترموکوپل

خراب‌شدن ترموکوپل بخاری می‌تواند دلیل خاموش شدن بخاری باشد. بر اساس ظاهر ترموکوپل می‌توان خراب و یا سالم بودن آن را فهمید ولی برای جلوگیری از بروز خطرات می‌توانید از یک متخصص و فرد ماهر کمک بگیرید.

خراب‌شدن بوبین

اگر ترموکوپل سالم باشد خاموش شدن بخاری می‌تواند به علت خرابی بوبین باشد می‌توانید از متخصص بخواهید که آن را آزمایش و در صورت خراب بودن عوض کند.

پیشنهاد ویژه برای شما که جا کمی دارید: خرید بخاری گازی کوچک

کوره احتراق را بررسی نمایید

ممکن است دلیل دیگر خاموش شدن بخاری مربوط به خراب‌شدن محفظه احتراق باشد ممکن است که جوشکاری کوره به‌خوبی انجام نشده باشد و یا بر اثر گذشت زمان دچار پوسیدگی و سوراخ شده باشد و در این صورت گاز به بیرون نشت پیدا می‌کند حتماً در چنین شرایطی باید کوره را تعویض و یا تعمیر نمایید.

تنظیم نبودن شعله پیلوت

اگر شعله پیلوت به‌خوبی تنظیم نباشد ممکن است که یکی از شعله‌ها خاموش شود در نتیجه بوی گاز در محیط منتشر می‌شود. به همین دلیل باید حتماً شعله پیلوت را به‌وسیله یک پیچ‌گوشتی تنظیم کنید.

کثیفی فیلتر بخاری

اگر فیلتر بخاری گازی کثیف باشد می‌تواند دلیل خاموش شدن بخاری باشد. کثیف بودن فیلتر بخاری روی شعله پیلوت اثر دارد و آن را کوتاه می‌کند.

۱۱- یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری می‌تواند تنظیم نبودن ترموستات باشد. هنگامی که بخاری به دمای تنظیم شده می‌رسد ترموستات، بخاری را خاموش می‌کند بنابراین اولین کاری را که انجام می‌دهید باید ۵ درجه دمای ترموستات را از دمایی که تنظیم شده است بالاتر ببرید.

پیشنهاد میکنیم تا اگر قصد خرید بخاری را دارید بخاری گازی 24000 را مشاهده کنید تا با ویژگی های بی نظیر آن آشنا شوید.

۱۲- شرایط محیطی می‌تواند دلیل خاموش شدن بخاری باشد به این نکته توجه داشته باشید که اگر نور خورشید به‌صورت مستقیم بر بخاری بتابد بر روی ترموستات می‌تواند اثر منفی داشته باشد و بخاری ناگهان خاموش شود به همین دلیل باید اطمینان پیدا کنید که بخاری در برابر گرمای کاذب نباشد.

همچنین احتمال کثیف شدن ترموستات‌ها را هم در نظر بگیرید در صورت وجود هرگونه کثیفی می‌توانید به‌وسیله یک‌تکه پارچه و با استفاده از یک برس آن را به‌خوبی تمیز نمایید.

نکات ایمنی در هنگام نصب کردن بخاری‌های گازی

فاکتور مهم در موقع خریدن بخاری گازی داشتن نشان استاندارد ملی ایران و کیفیت است. اگر هنگام خریدن بخاری به این فاکتور توجه کنید با این سؤال کمتر روبه‌رو می‌شوید که چرا خاموش شدن بخاری اتفاق می افتد؟

با افزایش هزینه های لوازم خانگی ما به شما خرید اقساطی را با کمترین سود و بدون نیاز به ضامن ارائه دادیم تا بتوانید با هر بودجه ای محصولتان را خریداری کنید.

چنانچه قصد خرید یک بخاری گازی با دودکش را دارید حتماً بخاری را که به سنسور حرارتی مجهز است را انتخاب کنید و آن را بخرید.
چنانچه می‌خواهید بخاری بدون دودکش را بخرید به این نکته توجه کنید که بخاری حتماً دارای سیستم گاورنر باشد.

در هنگام نصب کردن بخاری به فاصله آن با دیوار توجه داشته باشید که حداقل باید ۳۰ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد.
در هنگام خرید بخاری به مصرف انرژی آن توجه داشته باشید و بخاری با برچسب انرژی را خریداری کنید.

چنانچه برای راه‌اندازی بخاری است کپسول استفاده می‌کنید بهتر است که فاصله بین بخاری و کپسول بیشتر از یک متر نباشد. برای جلوگیری از احتراق ناقص گاز می‌توانید از کلاهک که به H شباهت دارد استفاده کنید.

با توجه به افزایش قیمت ها و همچنین افت کیفیت ما به شما بخاری گازی 24 هزار را پیشنهاد میکنیم.

قبل از نصب کردن بخاری حتماً مسیر دودکش بخاری را بررسی نمایید تا به‌وسیله شیء خارجی مسدود نشده باشد.
برای جلوگیری کردن از خطراتی مثل پخش گاز مونوکسید کربن در محیط عایق‌بندی و محل نصب لوله‌ها را به‌خوبی بررسی نمایید.
طول شیلنگی که به گاز و بخاری متصل است باید از ۱۲۰ سانتی‌متر بیشتر نباشد و هر دوسر آن را با یک بست فلزی محکم ببندید.

بعد از اینکه بخاری را نصب و روشن کردید لوله بخاری را چک کنید که گرم باشد اگر که لوله گرم نباشد باید بدانید که دودکش بخاری به‌خوبی کار نمی‌کند.
می‌توانید مکش دودکش را به‌وسیله یک آزمایش راحت و ساده انجام دهید.

یک کبریت را می‌توانید روشن کنید و در مقابل لوله دودکش قرار دهید چنانچه شعله کبریت به سمت بالا کشیده شود یعنی اینکه مکش دودکش به‌خوبی کار می‌کند اگر به این نکته توجه نداشته باشید می‌تواند برای شما خطرات و مشکلاتی را به وجود آورد.
همواره برای تهویه هوا یک پنجره کوچک مانند دریچه کولر را باز بگذارید.

به شعله بخاری دقت کنید شعله آبی نشان‌دهنده کارکرد خوب بخاری است ولی اگر شعله زرد یا نارنجی بود نشان‌دهنده خطر است
امیدواریم با مطالعه این مقاله از شرکت آزمایش توانسته باشید به علت‌های خاموش شدن بخاری گازی پی ببرید و در صدد برطرف‌کردن آن باشید.

سایت serviceexperts مقاله ای درباره ی خاموش شدن زودهنگام بخاری بیان کرده که می توانید مطالعه کنید.

سوالات متداول

نکات ایمنی در هنگام نصب کردن بخاری‌های گازی

فاکتور مهم در موقع خریدن بخاری گازی داشتن نشان استاندارد ملی ایران و کیفیت است. اگر هنگام خریدن بخاری به این فاکتور توجه کنید با این سؤال کمتر روبه‌رو می‌شوید که چرا خاموش شدن بخاری اتفاق می افتد؟

دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

هنگام خاموش شدن بخاری ممکن است دلیل مربوط به لوله‌های دودکش باشد چنانچه بعد از روشن‌کردن بخاری بوی گاز را احساس کردید حتماً دودکش را چک کنید و مطمئن شوید که راه دودکش بسته نشده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه