بوی گاز در بخاری | آیا خطرناک است؟

بوی گاز در بخاری | آیا خطرناک است؟

آنچه در این مقاله می خوانید

به علت نوع سوخت و خصوصیات که بخاری گازی دارد ممکن است مشکلاتی مثل بوی گاز در بخاری و… وجود داشته باشد. که می‌تواند علت‌های گوناگون و مختلفی داشته باشد. بوی گاز در بخاری می‌تواند به دلایلی مانند نو بودن بخاری گازی، سوختن گردوغبار ، کثیف بودن فیلتر و غیره باشد. البته امروزه بخاری به‌عنوان یکی از سیستم‌های گرمایشی پرطرف‌دار است و در بیشتر محیط‌ها از آن استفاده می‌شود.

برای استعلام قیمت بخاری گازی می توانید به سایت مراجعه کنید و راهنمای خرید انواع بخاری آزمایش را هم مطالعه کنید تا به تمامی سوالات خود جواب دهید.

عیب‌های بخاری گازی را چگونه تشخیص دهیم؟

بیشتر اوقات شما با مشکلات گوناگونی مانند خاموش شدن یک‌دفعه بخاری، بوی گاز در بخاری، روشن نشدن بخاری و…. مواجه هستید در این مقاله از شرکت آزمایش قصد دارد که شما را با علت‌های آن آشنا سازد.

خاموش شدن یک‌دفعه بخاری

علتی که باعث به‌وجودآمدن خاموش شدن بخاری می‌شود می‌تواند از خرابی ترموکوپل و تنظیم نبودن شعله شمعک باشد. گاهی بعد از مدتی استفاده از بخاری بین شعله و ترموکوپل ممکن است که فاصله به وجود آمده باشد و هنگامی که بخاری روشن شده باشد ترموکوپل گرم نشود و بعد از مدت کمی بخاری خاموش شود.

بعد از پخش شدن گاز روی شعله، بخاری روشن نمی‌شود

ممکن است در این حالت مشعل به‌وسیله یک شیء خارجی بسته شده باشد ابتدا باید شیر اصلی را ببندید و بعد مشکل را بررسی کنید و شئ را خارج نمایید. همچنین انحراف نازل می‌تواند یکی از دلایل دیگر خاموش شدن بخاری باشد چنانچه نازل به دلیل شل شدن پیچ‌ها از جای خود بیرون‌آمده باشد نمی‌تواند گاز به مشعل برسد و بخاری هم در این حالت روشن نمی‌شود.

مورد دیگر اینکه جرقه بخاری گازی ممکن است که خراب شده باشد شما می‌توانید به‌وسیله فندک یا کبریت آن را امتحان کنید و در صورت روشن شدن مشکل از جرقه و فندک است که باید آن را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانید: نشت گاز از بخاری گازی

بعد از اینکه کلید فرمان بخاری را رها می‌کنید بخاری خاموش می‌شود

خرابی بخاری در این حالت ممکن است از ترموکوپل یا بوبین باشد. اول باید ترموکوپل را بررسی کرده و اگر مشکلی نداشت از تعمیرکار برای تعویض بوبین کمک بگیرید.

نو-بودن-بخاری-گازی

نو بودن بخاری گازی

هنگامی که یک بخاری نو و جدیدی را راه‌اندازی می‌کنید و بعد بوی گاز در بخاری به مشام شما می‌رسد این یک امر طبیعی بوده و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود و به‌هیچ‌وجه نگران‌کننده نمی‌باشد بوی بد بخاری می‌تواند از سوختن رنگ و مواد باشد که در هنگام تولید بخاری بر روی شعله ریخته و بعد پس از مدت کوتاهی از این بوی بد برطرف می‌شود.

علاوه بر بوی گاز به علت نو بودن بخاری ممکن است متوجه صدای بخاری هم شوید که می توانید با مطالعه ی مقاله ی مربوطه مشکل خودرا بررف کنید.

بوی گاز در بخاری

این مشکل می‌تواند دلایل گوناگونی مانند ترموکوپل بخاری ،نشت گاز از شیلنگ انتقال به بخاری نو بودن بخاری کثیفی فیلتر سوختن گردوغبار مسدود بودن لوله خارجی و یا هر چیز دیگری باشد.

دلیل بوی گاز در بخاری چیست؟

این مشکل را باید جدی بگیرید چون می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیر او برای شما داشته باشد.با فرارسیدن فصل سرد زمستان بخاری گازی را از انبار بیرون می‌آورید و آن را برای نصب و راه‌اندازی تمیز می‌کنید ولی هنگامی که آن را روشن می‌کنید بوی بدی مثل بوی گاز در محیط می‌پیچد.در این حالت اجزای بیرونی بخاری را شما به‌خوبی تمیز کرده‌اید اما اجزای داخلی و گردوغبار تمیز نشده‌اند پس تمیز کردن بخاری را جدی بگیرید.

بسته-بودن-لوله-خروجی-دودکش

بسته بودن لوله خروجی دودکش

بخاری در هنگام روشن شدن شعله زرد رنگی دارد که می توانید علت زرد سوختن شعله بخاری را بخوانید و بوی بدی از آن خارج می‌شود که این بوی گاز در بخاری بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود و نگران‌کننده نیست. هنگامی که از بخاری استفاده نمی‌شود و در فصل گرم پرندگان ممکن است که بر روی لوله خروجی گاز لانه ساخت و باعث مسدود شدن لوله شوند وقتی که بخاری روشن می‌شود و می‌خواهد که گاز از راه این لوله‌ها خارج شود و هیچ راهی برای خروج پیدا نمی‌کند دوباره به محیط برمی‌گردد و باعث به وجود آمدن بوی گاز در بخاری و انتشار در محیط می‌شود.

کم بودن شعله پیلوت

توجه داشته باشید که پایین بودن شعله مربوط به کثیفی و یا بسته بودن فیلترها است. برای این کار کاور شیر کنترل را برمی‌دارید و فیلتر آن را عوض کنید اگر مشکل از آن نبود باید سوراخ‌های مشعل را به‌وسیله یک شی نوک‌تیز به‌خوبی تمیز کنید.با خرید بخاری گازی 18000 دیگر نگران نشتی یا پخش شدن گاز از بخاری نباشید.

فیلتر ورودی کثیف است

کثیف و یا گرفتگی در فیلتر می‌تواند باعث به وجود آمدن بوی گاز در بخاری شود چون فیلتر نمی‌تواند گردوغبار و هر نوع کثیفی را بگیرد و وارد بخاری شده و این گردوغبار می‌سوزد و بوی بدی را به وجود می‌آورد برای ازبین‌بردن این مشکل در ابتدای فصل سرما باید فیلتر بخاری را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: گرم نشدن لوله بخاری

نشتی-لوله-از

بوی گاز از بخاری به علت نشتی

منتشر شدن بوی گاز می‌تواند به علت‌های گوناگونی داشته باشد که باید به آن توجه کنید زیرا امکان دارد به گازگرفتگی دچار شوید و با یک جرقه، انفجار به وجود آید. به همین علت گازگرفتگی بسیار خطرناک است.بیشتر مواقع می‌تواند نشتی گاز از شیلنگ رابط بخاری و لوله گاز باشد که آن را می‌توان به‌وسیله آب و صابون امتحان کرد و مطمئن شد که هیچ‌گونه نشتی ندارد و در صورت نشتی و خراب بودن شیلنگ باید آن را عوض کنید. چنانچه نشتی وجود داشت سریع باید بخاری را خاموش کنید زیرا جمع‌شدن گاز باعث آتش‌سوزی می‌شود.

پیشنهاد میکنیم خرید اقساطی با سود حداقل 1.5% را در سایت آزمایش تجربه کنید. و همچنین می توانید با این شرایط بخاری گازی 24 هزار را با مناسب ترین قیمت بخرید.

گاهی اوقات ممکن است که بوی بد گاز از مبدل حرارتی است که در این حالت باید بخاری را خاموش کرده و با نمایندگی آن تماس بگیرید و یا از تعمیرکار ماهر برای سرویس و تعمیر بخاری استفاده کنید. بوی گاز در بخاری های گازی ، یا حتی در بخاری پاسیو یا انواع آن هم به وجود میاید که باید آن هارا جدی بگیرید.

بخاری گازی چگونه سرویس می‌شود؟

قبل از راه‌اندازی هر وسیله‌ای با سرویس کردن آن باعث افزایش عمر وسیله می‌شود و همچنین هزینه‌های کمتری را در آینده برای تعمیر آن باید بپردازید. سرویس کردن بخاری می‌توانید از ایجاد بوی گاز در بخاری جلوگیری کنید.

برای سرویس کردن بخاری گازی ابتدا باید دودکش را چک کنید تا هیچ‌گونه وسیله و خارجی باعث انسداد آن نشده باشد و اگر مسدود باشد آن را برطرف سازید. بعد از آن شیشه جلوی بخاری را نگاه کنید که شکسته نباشد و ترک نداشته باشد که باعث نشت گاز co۲ به محیط شود.در مرحله بعدی شلنگ گاز را که باعث انتقال گاز به بخاری می‌شود چک کرده و از سلامت آن اطمینان پیدا کنید.

نکات مهمی را که باید قبل از نصب کردن بخاری رعایت کنید

 

نکات مهم نصب بخاری های گازی را حتما مطالعه کنید.

1-برای جلوگیری از زیان‌های جانی و مالی چند نکته را باید رعایت کنید که در این قسمت به بررسی آنها می‌پردازیم برای بخاری از دودکش جداگانه استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه از دودکش مشترک استفاده نکنید.

2-گذاشتن لوله بخاری داخل ظرف آب‌کار بسیار اشتباهی است و خطرات زیادی مانند خفگی را به همراه دارد بهترین راه برای خارج کردن گاز حاصل از سوختن از راه لوله بخاری به محیط بیرون است.

3-شلنگ گاز را به‌خوبی چک کنید و به‌وسیله بست دو طرف آن را محکم نمایید از شلنگ با طول زیاد استفاده نکنید چون ممکن است در مسیر راه دچار تاخوردگی شود و گاز به‌خوبی منتقل نشود.

4-چنانچه وقت کافی برای نصب و سرویس بخاری را ندارید می‌توانید از افراد متخصص و سرویس‌کاران حرفه‌ای کمک بگیرید.

سایت greenleafair مقاله ای درباره ی ابن موضوع بیان کرده که می توانید مطالعه کنید. اینجا

سوالات متداول

بوی گاز از بخاری برای چیست؟

منتشر شدن بوی گاز می‌تواند به علت‌های گوناگونی داشته باشد که باید به آن توجه کنید زیرا امکان دارد به گازگرفتگی دچار شوید و با یک جرقه، انفجار به وجود آید. به همین علت گازگرفتگی بسیار خطرناک است.

نکات مهمی را که باید قبل از نصب کردن بخاری رعایت کنید

1-برای جلوگیری از زیان‌های جانی و مالی چند نکته را باید رعایت کنید که در این قسمت به بررسی آنها می‌پردازیم برای بخاری از دودکش جداگانه استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه از دودکش مشترک استفاده نکنید.

2-گذاشتن لوله بخاری داخل ظرف آب‌کار بسیار اشتباهی است و خطرات زیادی مانند خفگی را به همراه دارد بهترین راه برای خارج کردن گاز حاصل از سوختن از راه لوله بخاری به محیط بیرون است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه