علت کار نکردن یخساز یخچال

علت کار نکردن یخساز یخچال

آنچه در این مقاله می خوانید

یخساز یخچال کار نمی کند چه کار کنم؟

هنگامی که فهمیدید یخساز یخچال فریزر به‌خوبی کار نمی‌کند فوراً لازم نیست به تعمیرکار زنگ بزنید ابتدا تکنیک‌هایی عیب‌ یابی یخساز یخچال را که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم را امتحان کنید و شاید بتوانید آن مشکل را برطرف کرده و در وقت و هزینه صرفه‌جویی نمایید.

پیشنهاد ویژه: خرید یخچال فریزر کمبی 18 فوت آزمایش مدل AZRF1870

تولید کردن یخ در انواع یخچال فریزر ها یکی از ویژگی‌های مهم به‌حساب می‌آید و می‌توان از مزیت آن کارکردن ساده و راحت با دستگاه یخساز یخچال را ذکر کرد.

✔️ اگر برای خرید بهترین فریزر به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع یخچال فریزر هستید رو لینک کلیک کنید : انواع یخچال فریزر

باید این مطلب را به‌خوبی بدانیم و به‌خاطر داشته باشیم که یخساز یخچال یک مکانیسم نسبتاً مکانیکی است و ممکن است که خراب شود.

اگر یخساز یخچال خراب شد در ابتدا به سراغ مخزن یخساز بروید و اگر یخی در آنجا بود موقتاً از آن استفاده کنید. بهتر است که این مطلب را بدانید یخساز یخچال ها معمولاً دستگاه بسیار ساده و آسانی هستند و تقریباً مکانیسم ساخت آنها با هم شباهت دارد پیداکردن عیب یخساز یخچال کار بسیار ساده و راحتی هست و حتی شما می‌توانید به‌راحتی و آسانی آن را برطرف کنید. قبل از هر کاری و هر تصمیمی که بخواهید با تعمیرکار تماس بگیرید ابتدا این مطالبی را که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم را بررسی کنید.

پیشنهاد ویژه: خرید محصولی با کیفیت بنام یخچال فریزر دوقلو RoyalT 2265

یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید

مشکل : هنگامی که یخ از یخساز یخچال بیرون نمی‌آید اگر داخل قالب یخ باشد این بدان معنی است که یخساز یخچال آب را به‌خوبی دریافت می‌کند و با منبع آب هیچ‌گونه مشکلی ندارد و به‌احتمال بسیار زیاد دارای مشکل الکتریکی و مکانیکی می‌باشد دلیل آن این می‌باشد که هنگامی که در فریزر بسته‌های مواد غذایی را جابه‌جا می‌کنید امکان دارد که به طور تصادفی دست شما به بازوی کنترل یخچال خورده باشد و آن را جابه‌جا کرده باشید و همین‌جا به جایی باعث مشکل شده است.

 راه‌حل : این کار بسیار راحت و ساده است فقط کافی است که شما بازوی کنترل یخساز را جابه‌جا کرده و آن را در موقعیت قبلی و در سال جای خود قرار دهید.

بازوی کنترل یخساز یخچال

بازوی کنترل یخساز یخچال

مشکل : اگر بازوی کنترل یخساز یخچال در جای خود و در قسمت پایین باشد و قالب و مخزن یخ پر از یخ باشد و مشکل باید از اتصالات الکترونیکی و یا موتور گیربکس باشد.

 راه‌حل : برای برطرف‌کردن عیب آن ابتدا باید دوشاخه یخچال را از برق کشیده و بعد آن را از دیوار فاصله دهید و در مرحله بعد شیر منبع آب را قطع کنید. در داخل فریزر محل اتصالات سیم‌ها را پیدا کرده و آن را بیرون آورده و دوباره آن را در سر جای خود قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید که به‌صورت کامل متصل شده است. در مرحله بعد برق یخچال را وصل کنید ولی بازویی کنترل را در حالت خاموشی قرار دهید بعد از انجام این کار دوباره بازوی کنترل را به پایین برگردانید و تقریباً ۱۰ ثانیه صبر کنید تا سیم‌پیچ دوباره شروع به کار کند و قالب را از آب پر کند.

بیشتر بخوانید : علت برق داشتن بدنه یخچال

حدوداً سه چهار ساعت صبر کنید تا یخ آماده شود و بعد از آن امتحان کنید و ببینید یخ از یخچال خارج می‌شود یا نه.اگر یخ از یخچال خارج نشد احتمالاً موتور گیربکس و یا جعبه‌دنده را باید تعویض کنید.

با خرید اقساطی لوازم خانگی با کمترین سود می توانید در کمترین روز محصول مورد نظر را خریداری کنید و از مشکلات خرید حضوری دوری کنید.

به‌طورکلی اگر یخسازتان یخ درست نمی‌کند و یا آن را از حالت عادی کوچک‌تر درست می‌کند معمولاً نشان‌دهنده این است که درخت تأمین آب‌گرفتگی و یا مشکلی به وجود آمده است که علت آن می‌تواند یخ‌زدن آب در لوله و یا مسدود شدن لوله آب باشد.

یخ زدن لوله یخچال

یخ زدن لوله

مشکل : برای تعمیر لوله یخ‌زده چه کاری را باید انجام داد؟ یکی از مشکلات همیشگی مصرف کنندگان یخ زدن لوله پشت یخچال هستش که برای حل این موضوع می تونید مقاله ای که برای شما آماده کردیم رو مطالعه کنید.

 راه‌حل : برای تعمیر کردن ابتدا باید یخچال را به سمت جلو بکشید و دوشاخه را از پریز در آورید و پشت یخچال و یا زیر سینک که معمولاً جای شیر آب را پیدا کنید و شیر آب را بچرخانید تا به‌صورت کامل بسته شود. یک ظرف را پر از آب گرم کرده و آن را روی خط آب بریزید و یا اینکه می‌توانید با استفاده از یک سشوار لوله یخ‌زده را باز کنید و یا راه‌حل دیگر این که دو سه ساعت یخچال را در حالت خاموش نگهدارید.

البته محصولی با کیفیت تر تولید کردیم بنام یخچال فریزر دوقلو 48 فوت آزمایش مدل AZRF2366 که خیالتان از بابت یخ زدن لوله راحت باشد.

 نکته مهم: اگر برای آب کردن یخ از سشوار استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که آن را در حالت خیلی بالا قرار ندهید.

بعد از آن یخچال را به برق متصل کنید و به صدای پرشدن قالب یخ با آب به‌خوبی گوش دهید اگر به‌خوبی کارکرد که مشکل برطرف شده است ولی اگر گرفتگی مربوط به قسمت دیگری باشد با یک تعمیرکار حرفه‌ای باید تماس بگیرید تا بتوانند در این زمینه به شما کمک کند. اگر دیگر قسمت های یخچال شما صداهای مختلفی می دهد مقاله علت سر و صدای یخچال را مطالعه کنید و مشکل را برطرف کنید.

عدم سرمای کافی

مشکل : فریزر سرمای کافی را ندارد عدم سرمای کافی می‌تواند از خراب‌شدن گاز یخچال یا کمپرسور باشد. کمپرسور ها دو نوع مختلف دارند، معمولی و اینورتر که ما در مقاله این مقاله تفاوت کمپرسور معمولی و اینورتر را بررسی کرده ایم. اما در مورد یخساز باتوجه‌به تجربه‌ای که در این زمینه داریم خرابی آن ممکن است ناشی از خرابی فن باشد که سرمای کافی در قسمت یخساز یخچال به وجود نیاید

 راه‌حل : شما باید فن یخچال را چک کنید که اگر ایرادی داشته باشد حتماً آن را عوض کنید اگر بخواهید که آن را روغن‌کاری کنید و دوباره از آن استفاده کنید ممکن است که فن در یک‌لحظه از کار بایستد و شما متوجه نشوید و این باعث شود که موادی که داخل فریزر قرار گرفته است خراب شود و شما دچار ضرر مالی شوید هرگز نباید این ریسک را بکنید و بایست فن را عوض کنید.

گرفتگی فیلتر آب یخساز یخچال

گرفتگی فیلتر آب یخساز یخچال

مشکل :  دلیل دیگری وجود دارد که ممکن است گرفتگی به‌خاطر فیلتر آب یخساز یخچال باشد

 راه‌حل : در این صورت باید فیلتر یخساز یخچال را عوض کنید به‌طورکلی فیلترهای یخچال داخل یخچال قرار گرفته‌اند باید به این نکته توجه داشته باشید که با درنظرداشتن کیفیت آب شهری هرچند وقت یکبار باید فیلتر یخساز یخچال عوض شود.

دلیل کار نکردن یخ ساز یخچال را تا این قسمت از مقاله متوجه شدید؟

مشکل : مسدود شدن فیلترها یک مشکل بسیار رایج است که اگر این فیلترها در زمان مشخص و به‌موقع عوض نشود باعث می‌شود که فیلتر تصفیه آب مسدود شود

 راه‌حل : باید هر ۶ ماه یک‌بار فیلتر تصفیه آب را عوض کنید.

مسدود شدن ورودی آب

مسدود شدن ورودی آب

مشکل : ورودی آب مسدود و یا قطع شده است.

 راه‌حل : در این مرحله باید چک کنید که شاید مسیری که آب وارد می‌شود قطع شده باشد شیر ورودی باید باز باشد و یا اینکه شیلنگی که آب وارد یخچال می‌شود دچار تاخوردگی نشده باشد.

تکه‌ های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ

تکه‌ های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ

مشکل : هنگامی که قالب‌ها یا بسیار کوچک و یا خیلی بزرگ هستند اگر تکه‌های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ هستند در این صورت یخساز یخچال نیاز به تنظیم دارد و آن را باید تنظیم کرد.

 راه‌حل : برای تنظیم کردن مقدار آبی که هر بار باید در قالب یخ پر شود در ابتدا باید پوشش یخچال را برداشته بعد از آن در قسمت زیرپوشش یک پیچ‌ومهره وجود دارد که روی آن علامت مثبت و منفی قرار گرفته است که این اندازه آب را کنترل می‌کند. اگر پیچ را به سمت منفی بچرخانید اندازه آب کم و اگر به سمت مثبت بچرخانید اندازه آب زیاد می‌شود.

اگر با در آوردن پوشش یخساز یخچال مشکل دارید می‌توانید از پیچ‌گوشتی تخت استفاده کرده و آن را به‌صورت یک اهرم درآورید و صفحه را بیرون بکشید.

چسبیده شدن یخ ها

چسبیده شدن یخ ها

علت چسبیدن یخ در یخساز ساید بای‌ ساید ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد که موردی رایج است.

این مشکل می‌تواند چند علت مختلف داشته باشد که در قسمت پایین چند مورد را برای شما بیان می‌کنیم.

مشکل : ممکن است مخزن بیش از حد صفر شده باشد و شما به طور مدام از آن استفاده نکرده باشید

 راه‌حل : اگر شما به طور مدام از یخچال استفاده نمی‌کنید می‌توانید کلید روشن خاموش آن را که بر روی نمایشگر وجود دارد و خاموش نگه دارید چون اگر مدت‌زمان طولانی از یخ استفاده نکنید باعث به هم چسبیدن و فشرده شدن یخ ها می‌شود اگر یخ ها به هم چسبیده‌اند شما می‌توانید مخزن را خارج کنید و مقداری از آن را بیرون قرار دهید و مابقی را از هم جدا کرده و مخزن را در جای خود قرار دهید.

مشکل :  اگر داخل کابین فریزر سرمای کافی وجود نداشته باشد باعث می‌شود که یخ ها آب شوند و یخ ها به هم بچسبند که این نداشتن سرمای کافی به طور معمول می‌تواند از خرابی فن داخلی باشد اگر فن خراب شده باشد یخ ها کمی ذوب می‌شوند و دوباره با برگشتن سرما یخ می‌زنند و در این حالت است که به هم می‌چسبند

 راه‌حل : برای برطرف‌کردن این ایراد باید فن را تعویض کنید.

دلایل دیگری وجود دارند که باعث کار نکردن یخساز می‌شوند مثل شکستگی قالب یخ خرابی موتور یخچال خرابی شیر برقی یخساز خراب‌شدن سنسور و یا خرابی برد الکتریکی که همه این موارد می‌تواند برای یخچال فریزر مشکل جدی به وجود بیاورد.

فعال شدن حالت خاموش

فعال شدن حالت خاموش

مشکل : در بسیاری از مدل‌ یخچال‌هایی که دارای یخساز هستند یک کلید روشن و خاموش برای آن تعبیه شده و که در بعضی از مدل‌های آن این کلید بر روی نمایشگر جلوی دستگاه وجود دارد و در بعضی دیگر داخل فریزر و در کنار خود یخساز یخچال کلید روشن و خاموش آن قرار گرفته است.

مقاله ی علت سرد نکردن یخچال را حتما بخوانید تا بتوانید مشکل خود را بر طرف کنید.

 راه‌حل : کلید را چک کنید که در حالت روشن قرار گرفته باشد.

این قالبلیت هم در یخچال های ایرانی و هم یخچال های خارجی وجود دارد.

فعال شدن قابلیت مکث

فعال شدن قابلیت مکث

مشکل : قابلیت مکث فعال شده است کنترلی بازویی بیرون از موقعیت تعداد زیادی از یخسازها دارای بازوی کنترل هستند که هنگامی که ظرف یخ پر از یخ می‌شود بازوی یخساز در بالاترین موقعیت خود قرار می‌گیرد و خصوصیت مکس را فعال می‌سازد یعنی اینکه یخساز متوقف شده است گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی بازوی کنترل در بالاترین وضعیت خود گیر کند و یا دچار یخ‌زدگی شود که این کار باعث می‌شود عملکرد یخساز متوقف شود

 راه‌حل : بررسی کنید که بازوی کنترل یخچال در وضعیت مناسب خود قرار گرفته باشد.

حرف آخر

هنگام خرید یخچال باید به نکات زیادی توجه کرد از جمله کیفیت و قیمت. سعی کنید یخچالی را خریداری کنید که اول از همه کیفیتی تضمین شده داشته باشد و خدمات پس از فروش قوی داشته باشد که در صورت بروز مشکلات بتوانید از طریق بخش خدمات شرکت مشکل خود را حل کنید.

یکی از بهترین یخچال فریزر های ایرانی، یخچال فریزر آزمایش است. که با بیش از ۶۰ سال سابقه در زمینه ساخت و تولید انواع یخچال فریزر توانسته رضایت مشتری را بدست بیاورد.

سایت removeandreplace مقاله ای مرتبط با این موضوع بیان کرده که می توانید در اینجا مطالعه کنید.

سوالات متداول

اصلی ترین دلایل خرابی یخسار یخچال

❌یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید

❌بازوی کنترل یخساز یخچال

❌یخ زدن لوله

❌گرفتگی فیلتر آب یخساز یخچال

❌تکه‌ های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ

❌فعال شدن حالت خاموش

❌فعال شدن قابلیت مکث

❌مسدود شدن ورودی آب

❌عدم سرمای کافی

❌مسدود شدن فیلترها

❌چسبیده شدن یخ ها

یخساز یخچال کار نمی کند چه کار کنم؟

کار نکردن یخساز یخچال دلایل زیادی می تواند داشته باشد ما در این مقاله به بررسی 12 مورد از این علت ها پرداخته ایم

یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید؟

 راه‌حل : این کار بسیار راحت و ساده است فقط کافی است که شما بازوی کنترل یخساز را جابه‌جا کرده و آن را در موقعیت قبلی و در سال جای خود قرار دهید.

نویسنده : محمد تاج مزینانی

4.2/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه