علت کار نکردن یخساز یخچال 🧊

علت کار نکردن یخساز یخچال 🧊

کار نکردن یخساز یخچال

یخساز یخچال کار نمی کند چه کار کنم؟

هنگامی که فهمیدید یخساز یخچال فریزر به‌خوبی کار نمی‌کند فوراً لازم نیست به تعمیرکار زنگ بزنید ابتدا تکنیک‌هایی عیب‌ یابی یخساز یخچال را که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم را امتحان کنید و شاید بتوانید آن مشکل را برطرف کرده و در وقت و هزینه صرفه‌جویی نمایید.

تولید کردن یخ در انواع یخچال فریزر ها یکی از ویژگی‌های مهم به‌حساب می‌آید و می‌توان از مزیت آن کارکردن ساده و راحت با دستگاه یخساز یخچال را ذکر کرد.

اگر می خواهید با انواع یخچال فریزر و امکانات هر کدام آشنا شوید، توصیه می کنم حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

انواع یخچال فریزر

باید این مطلب را به‌خوبی بدانیم و به‌خاطر داشته باشیم که یخساز یخچال یک مکانیسم نسبتاً مکانیکی است و ممکن است که خراب شود.

اگر یخساز یخچال خراب شد در ابتدا به سراغ مخزن یخساز بروید و اگر یخی در آنجا بود موقتاً از آن استفاده کنید. بهتر است که این مطلب را بدانید یخساز یخچال ها معمولاً دستگاه بسیار ساده و آسانی هستند و تقریباً مکانیسم ساخت آنها با هم شباهت دارد پیداکردن عیب یخساز یخچال کار بسیار ساده و راحتی هست و حتی شما می‌توانید به‌راحتی و آسانی آن را برطرف کنید. قبل از هر کاری و هر تصمیمی که بخواهید با تعمیرکار تماس بگیرید ابتدا این مطالبی را که در اینجا برای شما بیان می‌کنیم را بررسی کنید.

یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید

مشکل : هنگامی که یخ از یخساز یخچال بیرون نمی‌آید اگر داخل قالب یخ باشد این بدان معنی است که یخساز یخچال آب را به‌خوبی دریافت می‌کند و با منبع آب هیچ‌گونه مشکلی ندارد و به‌احتمال بسیار زیاد دارای مشکل الکتریکی و مکانیکی می‌باشد دلیل آن این می‌باشد که هنگامی که در فریزر بسته‌های مواد غذایی را جابه‌جا می‌کنید امکان دارد که به طور تصادفی دست شما به بازوی کنترل یخچال خورده باشد و آن را جابه‌جا کرده باشید و همین‌جا به جایی باعث مشکل شده است.

 راه‌حل : این کار بسیار راحت و ساده است فقط کافی است که شما بازوی کنترل یخساز را جابه‌جا کرده و آن را در موقعیت قبلی و در سال جای خود قرار دهید.

بازوی کنترل یخساز یخچال

مشکل : اگر بازوی کنترل یخساز یخچال در جای خود و در قسمت پایین باشد و قالب و مخزن یخ پر از یخ باشد و مشکل باید از اتصالات الکترونیکی و یا موتور گیربکس باشد.

 راه‌حل : برای برطرف‌کردن عیب آن ابتدا باید دوشاخه یخچال را از برق کشیده و بعد آن را از دیوار فاصله دهید و در مرحله بعد شیر منبع آب را قطع کنید. در داخل فریزر محل اتصالات سیم‌ها را پیدا کرده و آن را بیرون آورده و دوباره آن را در سر جای خود قرار دهید تا اطمینان پیدا کنید که به‌صورت کامل متصل شده است. در مرحله بعد برق یخچال را وصل کنید ولی بازویی کنترل را در حالت خاموشی قرار دهید بعد از انجام این کار دوباره بازوی کنترل را به پایین برگردانید و تقریباً ۱۰ ثانیه صبر کنید تا سیم‌پیچ دوباره شروع به کار کند و قالب را از آب پر کند.

حدوداً سه چهار ساعت صبر کنید تا یخ آماده شود و بعد از آن امتحان کنید و ببینید یخ از یخچال خارج می‌شود یا نه.

اگر یخ از یخچال خارج نشد احتمالاً موتور گیربکس و یا جعبه‌دنده را باید تعویض کنید.

به‌طورکلی اگر یخسازتان یخ درست نمی‌کند و یا آن را از حالت عادی کوچک‌تر درست می‌کند معمولاً نشان‌دهنده این است که درخت تأمین آب‌گرفتگی و یا مشکلی به وجود آمده است که علت آن می‌تواند یخ‌زدن آب در لوله و یا مسدود شدن لوله آب باشد.

یخ زدن لوله

مشکل : برای تعمیر لوله یخ‌زده چه کاری را باید انجام داد؟

 راه‌حل : برای تعمیر کردن ابتدا باید یخچال را به سمت جلو بکشید و دوشاخه را از پریز در آورید و پشت یخچال و یا زیر سینک که معمولاً جای شیر آب را پیدا کنید و شیر آب را بچرخانید تا به‌صورت کامل بسته شود. یک ظرف را پر از آب گرم کرده و آن را روی خط آب بریزید و یا اینکه می‌توانید با استفاده از یک سشوار لوله یخ‌زده را باز کنید و یا راه‌حل دیگر این که دو سه ساعت یخچال را در حالت خاموش نگهدارید.

 نکته مهم: اگر برای آب کردن یخ از سشوار استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که آن را در حالت خیلی بالا قرار ندهید.

بعد از آن یخچال را به برق متصل کنید و به صدای پرشدن قالب یخ با آب به‌خوبی گوش دهید اگر به‌خوبی کارکرد که مشکل برطرف شده است ولی اگر گرفتگی مربوط به قسمت دیگری باشد با یک تعمیرکار حرفه‌ای باید تماس بگیرید تا بتوانند در این زمینه به شما کمک کند.

اگر شما هم به مشکل نشتی یا آب دادن یخچال دچار شده اید توصیه می کنم حتما مقاله زیر رو مطالعه کنید.

نشتی یا آب دادن یخچال

گرفتگی فیلتر آب یخساز یخچال

مشکل :  دلیل دیگری وجود دارد که ممکن است گرفتگی به‌خاطر فیلتر آب یخساز یخچال باشد

 راه‌حل : در این صورت باید فیلتر یخساز یخچال را عوض کنید به‌طورکلی فیلترهای یخچال داخل یخچال قرار گرفته‌اند باید به این نکته توجه داشته باشید که با درنظرداشتن کیفیت آب شهری هرچند وقت یکبار باید فیلتر یخساز یخچال عوض شود.

تکه‌ های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ

مشکل : هنگامی که قالب‌ها یا بسیار کوچک و یا خیلی بزرگ هستند اگر تکه‌های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ هستند در این صورت یخساز یخچال نیاز به تنظیم دارد و آن را باید تنظیم کرد.

 راه‌حل : برای تنظیم کردن مقدار آبی که هر بار باید در قالب یخ پر شود در ابتدا باید پوشش یخچال را برداشته بعد از آن در قسمت زیرپوشش یک پیچ‌ومهره وجود دارد که روی آن علامت مثبت و منفی قرار گرفته است که این اندازه آب را کنترل می‌کند. اگر پیچ را به سمت منفی بچرخانید اندازه آب کم و اگر به سمت مثبت بچرخانید اندازه آب زیاد می‌شود.

اگر با در آوردن پوشش یخساز یخچال مشکل دارید می‌توانید از پیچ‌گوشتی تخت استفاده کرده و آن را به‌صورت یک اهرم درآورید و صفحه را بیرون بکشید.

فعال شدن حالت خاموش

مشکل : در بسیاری از مدل‌ یخچال‌هایی که دارای یخساز هستند یک کلید روشن و خاموش برای آن تعبیه شده و که در بعضی از مدل‌های آن این کلید بر روی نمایشگر جلوی دستگاه وجود دارد و در بعضی دیگر داخل فریزر و در کنار خود یخساز یخچال کلید روشن و خاموش آن قرار گرفته است

 راه‌حل : کلید را چک کنید که در حالت روشن قرار گرفته باشد.

این قالبلیت هم در یخچال های ایرانی و هم یخچال های خارجی وجود دارد.

اما گر می خواید بدانید که بهترین یخچال فریزر کدام است توصیه می کنم حتما مقاله زیر را بخوانید.

بهترین یخچال فریزر

فعال شدن قابلیت مکث

مشکل : قابلیت مکث فعال شده است کنترلی بازویی بیرون از موقعیت تعداد زیادی از یخسازها دارای بازوی کنترل هستند که هنگامی که ظرف یخ پر از یخ می‌شود بازوی یخساز در بالاترین موقعیت خود قرار می‌گیرد و خصوصیت مکس را فعال می‌سازد یعنی اینکه یخساز متوقف شده است گاهی اوقات ممکن است به طور ناگهانی بازوی کنترل در بالاترین وضعیت خود گیر کند و یا دچار یخ‌زدگی شود که این کار باعث می‌شود عملکرد یخساز متوقف شود

 راه‌حل : بررسی کنید که بازوی کنترل یخچال در وضعیت مناسب خود قرار گرفته باشد.

مسدود شدن ورودی آب

مشکل : ورودی آب مسدود و یا قطع شده است.

 راه‌حل : در این مرحله باید چک کنید که شاید مسیری که آب وارد می‌شود قطع شده باشد شیر ورودی باید باز باشد و یا اینکه شیلنگی که آب وارد یخچال می‌شود دچار تاخوردگی نشده باشد.

عدم سرمای کافی

مشکل : فریزر سرمای کافی را ندارد عدم سرمای کافی می‌تواند از خراب‌شدن گاز یخچال یا کمپرسور باشد. اما در مورد یخساز باتوجه‌به تجربه‌ای که در این زمینه داریم خرابی آن ممکن است ناشی از خرابی فن باشد که سرمای کافی در قسمت یخساز یخچال به وجود نیاید

 راه‌حل : شما باید فن را چک کنید که اگر ایرادی داشته باشد حتماً آن را عوض کنید اگر بخواهید که آن را روغن‌کاری کنید و دوباره از آن استفاده کنید ممکن است که فن در یک‌لحظه از کار بایستد و شما متوجه نشوید و این باعث شود که موادی که داخل فریزر قرار گرفته است خراب شود و شما دچار ضرر مالی شوید هرگز نباید این ریسک را بکنید و بایست فن را عوض کنید.

اگر به دنبال راهنمای خرید یخچال فریزر جدید هستید، توصیه میکنم مقاله زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید یخچال فریزر

مسدود شدن فیلترها

مشکل : مسدود شدن فیلترها یک مشکل بسیار رایج است که اگر این فیلترها در زمان مشخص و به‌موقع عوض نشود باعث می‌شود که فیلتر تصفیه آب مسدود شود

 راه‌حل : باید هر ۶ ماه یک‌بار فیلتر تصفیه آب را عوض کنید.

چسبیده شدن یخ ها

علت به هم چسبیدن یخ ها در یخچال ساید بای‌ ساید و یا انواع دیگر یخچال یکی از مشکلات یخساز است این مشکل می‌تواند چند علت مختلف داشته باشد که در قسمت پایین چند مورد را برای شما بیان می‌کنیم.

اگر مشکلات یخچال شما از نوع ساید بای ساید است، حتما توصیه می کنم این مقاله را مطالعه کنید.

بررسی یخچال فریزر ساید بای ساید

مشکل : ممکن است مخزن بیش از حد صفر شده باشد و شما به طور مدام از آن استفاده نکرده باشید

 راه‌حل : اگر شما به طور مدام از یخچال استفاده نمی‌کنید می‌توانید کلید روشن خاموش آن را که بر روی نمایشگر وجود دارد و خاموش نگه دارید چون اگر مدت‌زمان طولانی از یخ استفاده نکنید باعث به هم چسبیدن و فشرده شدن یخ ها می‌شود اگر یخ ها به هم چسبیده‌اند شما می‌توانید مخزن را خارج کنید و مقداری از آن را بیرون قرار دهید و مابقی را از هم جدا کرده و مخزن را در جای خود قرار دهید.

مشکل :  اگر داخل کابین فریزر سرمای کافی وجود نداشته باشد باعث می‌شود که یخ ها آب شوند و یخ ها به هم بچسبند که این نداشتن سرمای کافی به طور معمول می‌تواند از خرابی فن داخلی باشد اگر فن خراب شده باشد یخ ها کمی ذوب می‌شوند و دوباره با برگشتن سرما یخ می‌زنند و در این حالت است که به هم می‌چسبند

 راه‌حل : برای برطرف‌کردن این ایراد باید فن را تعویض کنید.

دلایل دیگری وجود دارند که باعث کار نکردن یخساز می‌شوند مثل شکستگی قالب یخ خرابی موتور یخچال خرابی شیر برقی یخساز خراب‌شدن سنسور و یا خرابی برد الکتریکی که همه این موارد می‌تواند برای یخچال فریزر مشکل جدی به وجود بیاورد.

حرف آخر آزمایش

هنگام خرید یخچال باید به نکات زیادی توجه کرد از جمله کیفیت و قیمت. سعی کنید یخچالی را خریداری کنید که اول از همه کیفیتی تضمین شده داشته باشد و خدمات پس از فروش قوی داشته باشد که در صورت بروز مشکلات بتوانید از طریق بخش خدمات شرکت مشکل خود را حل کنید.

برای

سوالات متداول

اصلی ترین دلایل خرابی یخسار یخچال

❌یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید

❌بازوی کنترل یخساز یخچال

❌یخ زدن لوله

❌گرفتگی فیلتر آب یخساز یخچال

❌تکه‌ های یخ کوچک و یا بسیار بزرگ

❌فعال شدن حالت خاموش

❌فعال شدن قابلیت مکث

❌مسدود شدن ورودی آب

❌عدم سرمای کافی

❌مسدود شدن فیلترها

❌چسبیده شدن یخ ها

یخساز یخچال کار نمی کند چه کار کنم؟

کار نکردن یخساز یخچال دلایل زیادی می تواند داشته باشد ما در این مقاله به بررسی 12 مورد از این علت ها پرداخته ایم

یخ از یخساز یخچال بیرون نمی آید؟

 راه‌حل : این کار بسیار راحت و ساده است فقط کافی است که شما بازوی کنترل یخساز را جابه‌جا کرده و آن را در موقعیت قبلی و در سال جای خود قرار دهید.

نویسنده : محمد تاج مزینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran