گرم نشدن آبگرمکن

علت گرم نشدن آبگرمکن

آنچه در این مقاله می خوانید

گرم نشدن آبگرمکن یکی از مشکلات رایج است که در این مقاله به 8 دلیل برای به وجود آمدن این اتفاق می پردازیم. آبگرمکن به‌عنوان یک وسیله ضروری در خانه و خانواده است که باعث تأمین آب گرم می‌شود و از آب گرم در مصارفی مانند: شستشو، پخت‌وپز، آشپزی، نظافت و استحمام استفاده می‌شود و گرم نشدن آبگرمکن موضوعی است که ممکن است در هر ساعتی با آن مواجه شوید.
آبگرمکن‌ها به‌وسیله منبع انرژی با فرایند ویژه باعث افزایش دما می‌شوند و آب گرم را برای مصرف‌کنندگان فراهم می‌کنند و در انواع گوناگون و مختلف  طراحی و ساخته شده‌اند. همه آبگرمکن‌ها دارای عملکردهای مشابهی برای تأمین آب گرم است و آنها از طریق سوخت مصرفی مانند: گاز، نفت، برق، آب گرم موردنیاز را تأمین می‌کند.
✔️ اگر به دنبال راهنمای خرید و قیمت انواع آبگرمکن هستید رو لینک کلیک کنید : آبگرمکن

کارکرد آبگرمکن‌ها به چه صورتی است؟

 معمولاً کارکرد آبگرمکن‌ها به این‌گونه است که آب سرد وارد آبگرمکن می‌شود و از مبدل حرارتی عبور کرده و گرم می‌شود. داخل مبدل‌ها لوله‌های مارپیچ فلزی از جنس مس وجود دارند که با عبور کردن آب سرد از داخل آن‌ها آب گرم می‌شود.درون آبگرمکن شیر پیلوت که به‌صورت دائمی و یک شعله روشن است.
چنانچه این شیر پیلوت در داخل آبگرمکن وجود نباشد نداشته باشد باعث جمع‌شدن گاز درون آبگرمکن شده و منجر به انفجار می‌شود.
با درنظرگرفتن کاربرد گوناگون آبگرمکن‌ها در مصارف صنعتی و همچنین خانگی باعث شده که از مدل‌های گوناگون آبگرمکن مانند آبگرمکن ایستاده، دیواری و غیر طراحی و تولید کنند. عملکرد آنها با یکدیگر تفاوت زیادی ندارد بلکه تفاوت عمده آن‌ها در مصرف سوخت  آبگرمکن است. آبگرمکن بستگی به نوع سوخت مصرفی مانند: گازی، برقی، نفتی، خورشیدی در مدل‌های گوناگون  طراحی و تولید می‌شود و روانه بازار می‌شود.

دلایل گرم نشدن آبگرمکن

در کنار مزیت آبگرمکن‌ها بعضی اوقات مشکلاتی برای آنها به وجود می‌آید که اصلی‌ترین و عمده‌ترین مشکل،  عدم وجود آب گرم است. چنانچه آبگرمکن نتواند به‌خوبی این آب گرم را تأمین کند بلااستفاده می‌ماند و هیچ‌گونه کارایی دیگری نخواهد داشت. در ادامه این مطلب به علت عدم وجود آب گرم و برطرف‌کردن آن می‌پردازیم. اگر می خواهید بهترین آبگرمکن را بخرید ما به شما آبگرمکن 40 گالن گازی را معرفی میکنیم.

پایین بودن میزان فشار گاز

یکی از عمده‌ترین دلیل عدم گرم نشدن آبگرمکن افت فشار گاز است که می‌تواند منبع مربوط به منبع اصلی و لوله‌کشی گاز در منطقه باشد این مشکل به‌وسیله اداره گاز باید برطرف شود و یا اینکه افت فشار گاز می‌تواند به علت وجود نشتی در لوله‌کشی ساختمان باشد رفع این مشکل بر عهده صاحب آبگرمکن است.
هنگامی که افت فشار و یا هرگونه نشتی را تشخیص دادید باید سریعاً این مشکل را برطرف سازید زیرا می‌تواند خسارات و آثار زیان‌بار را در برداشته باشد.

درجه تنظیم دما را بررسی نمایید

دومین دلیل گرم نشدن آبگرمکن تنظیم نبودن دما آبگرمکن است. بعضی اوقات به‌صورت اتفاقی ممکن است که درجه تنظیم دمای آبگرمکن در حالتی قرار بگیرد که نتواند آب گرم را تولید کند.
به همین علت زمانی که دید آب گرم وجود ندارد می‌توانید ابتدا تنظیم درجه دما را چک کنید و چنان چه تغییری در تنظیمات به وجود آمده بود آن را برطرف سازید تا مشکل گرم نشدن آبگرمکن برطرف شود.
شیر-آب-و-سردوشی-را-بررسی-کنید

شیر آب و سردوشی را بررسی کنید

علت بعدی گرم نشدن آبگرمکن  وجود رسوب در لوله آب داغ یا سردوشی حمام باعث می‌شود که آب داغ نتواند به‌خوبی جریان پیدا کند و در چنین شرایطی شما فکر می‌کنید که آب‌گرم‌کن مشکل پیدا کرده است و می‌خواهید که آن را تعمیر کنید درصورتی‌که فقط با یک رسوب‌زدایی یا جرم‌گیری ساده می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.
در این شرایط می‌توانید برای اطمینان از وجود آب گرم از شیر آب گرم روشور استفاده کنید چنانچه در آن قسمت آب گرم وجود داشت مشکل از آبگرمکن نیست و باید لوله‌ها و سردوشی را برسی کنید تا مشکل گرم نشدن آبگرمکن حل شود.

رسوب گرفتن مبدل حرارتی

ممکن است یکی از دلایل گرم نشدن آبگرمکن مربوط به رسوب در مبدل‌های حرارتی باشد. شما این رسوب‌ها را در سماور و کتری مشاهده کرده‌اید و  علت این رسوبات املاحی است که در آب وجود دارد همین رسوبات ممکن است در لوله‌ها و همچنین مبدل‌های حرارتی به وجود آمده باشد.
اگر قصد خرید آبگرمکن 22 لیتری را بصورت قسطی با چک دارید پیشنهاد می کنیم به سایت آزمایش سر بزنید و شرایط اقساط مورد نظر خود را انتخاب کنید.
یکی از راه‌های تشخیص این رسوبات در مبدل‌های حرارتی عدم آب گرم است در اثر گذشت زمان این رسوبات بر روی لوله‌ها جمع می‌شوند و باعث کم‌شدن قطر لوله و یا مسدود شدن لوله می‌شوند که عملکرد آبگرمکن را پایین می‌آورد.
 مشکلاتی که به‌وسیله این رسوب در آبگرمکن به وجود می‌آید و هدررفتن انرژی و عدم وجود آب در لوله و وجود صدای غیرعادی است. به‌طورکلی این مشکل بیشتر در آبگرمکن‌های دیواری به وجود می‌آید چنانچه فهمیدید این مشکل مربوط به رسوب در آبگرمکن بوده باید آن را سریعاً برطرف کنید چنانچه این رسوبات را برطرف نکنید.
باعث مسدود شدن کامل لوله می‌شود و در چنین شرایطی باید لوله‌ها را تعویض نمایید شما می‌توانید با استفاده کردن از محلول‌های مختلف مانند اسید و جوهر نمک اقدام به رسوب‌زدایی نمایید.
مقاله ی نشت گاز آبگرمکن یکی از مهم ترین مقاله هایی است که خواندن آن ضروری است تا هنگام مواجه با ایراد این چنینی با خونسردی بتوانید آن را رفع کنید.

روشن نشدن پیلوت

یکی دیگر از علل های گرم نشدن آبگرمکن روشن نشدن پیلوت است. برای روشن‌کردن پیلوت آبگرمکن یا شمعک فقط لازم است که دکمه ولوم را فشار دهید تا گاز بیرون آید بعد با  به‌وسیله جرقه زدن شعله را روشن کنید. در بعضی اوقات بعد از رهاکردن دکمه ولوم شمعک خاموش می‌شود.
مشکل اینجاست که وقتی شمعک خراب شود آب گرم هم وجود ندارد خاموش شدن ناگهانی شمعک و کار نکردن آن می‌تواند به علت خرابی واشر دیافراگم آبگرمکن باشد.
در چنین شرایطی که بار داخلی آبگرمکن کم می‌شود شمعک نمی‌تواند شعله تولید کند و به‌صورت خودکار خاموش می‌شود. یکی از دلایل خاموش شدن شمعک می‌تواند خراب‌شدن دیافراگم و یا خرابی بوبین بوده و ترموکوپل به‌خوبی عمل نکند در چنین شرایطی گاز قطع شده و شمعک خاموش می‌شود و درنهایت باعث گرم نشدن آبگرمکن شما می شود.

خراب‌شدن ترموکوپل

از مهم ترین موارد علت های گرم نشدن آبگرمکن خراب شدن ترموکوبل است. ترموکوپل در بیشتر لوازم گرمایشی وجود دارد وسیله مهم است و دما را تنظیم می‌کند. ممکن است  باگذشت زمان و گرمای زیاد ترموکوپل خراب یا پاره شده باشد که این مشکل با چشم یا دست زدن قابل دیدن است.
چنانچه ترموکوپل خراب شده باشد هنگامی که دکمه ولوم پیلود را رها می‌کنید شمعک خاموش می‌شود و آبگرمکن می‌تواند روشن شود در نتیجه آب گرم وجود ندارد. برای برطرف‌کردن این مشکل ترموکوپل را باید عوض کنید در بعضی مواقع می‌بینیم که به‌خاطر شل شدن مهره‌های ترموکوپل این مشکل به وجود آمده باشد معمولاً در آبگرمکن‌ها علت عدمگرم شدن آبگرمکن خرابی ترموکوپل است.
وجود-مشکل-در-لوله‌کشی

وجود مشکل در لوله‌کشی و اثر آن بر عدم آب گرم

 یکی دیگر از علت‌هایی که باعث عدم آب گرم در آبگرمکن می‌شود پیچ‌وخم‌های زیادی است که در مسیر لوله‌کشی وجود دارد همچنین استفاده از لوله‌های غیراستاندارد و با ضخامت کم می‌تواند علت گرم نشدن آبگرمکن باشد و بر کیفیت آب داغ اثر زیادی داشته باشد به‌طورکلی می‌توان گفت که لوله‌کشی آب سردوگرم می‌تواند ارتباط مستقیمی با کارکرد آبگرمکن داشته باشد.

تأثیر دودکش و گرم نشدن آب در آبگرمکن

آخرین دلیل گرم نشدن آبگرمکن می تواند مربوط به دودکش باشد. چنانچه دودکش عملکرد صحیح و درستی نداشته باشد و یا از دودکش‌های غیراستاندارد استفاده شود.
می‌تواند علت گرم نشدن آبگرمکن باشد.
زیرا در اثر کارکرد نادرست دودکش ممکن است که آبگرمکن خاموش شود و برای خانواده‌ها خطر  جانی و یا حتی مرگ را در پی داشته باشد باید به‌خوبی بررسی کنید که جریان خروجی هوا در دودکش مسدود نشده باشد.
سایت amerifirst در مورد مشکلات آبگرمکن برقی مقاله ای منتشر کرده است برای مشاهده می توانید اینجا کلیک کنید

 کلام آخر

آبگرمکن‌ها دارای انواع گوناگون و مختلفی هستند که هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند و وظیفه آنها تأمین آب گرم ساختمان است چنانچه به هر علتی وجود آب گرم مصرفی دچار مشکل شود مخصوصاً در فصل زمستان که هوا بسیار سرد است می‌تواند برای خانواده‌ها مشکل‌ساز باشد و نتوانند به‌راحتی و آسانی کارهای خود را انجام دهند.
چنانچه این مشکل برای شما به وجود آمد می‌توانید با انجام‌دادن موارد گفته شده در بالا معایب آبگرمکن خود را برطرف کنید، زیرا در بعضی اوقات این مشکل می‌تواند.
ناشی از یک اشکال کوچک و جزئی باشد و شما خودتان بتوانید آن را برطرف سازید ولی در غیر این صورت می‌توانید با کمک‌گرفتن از تعمیرکاران ماهر این مشکل را برطرف سازید.

سوالات متداول

آیا وجود مشکل در لوله کشی آبگرمکن باعث بروز مشکل در کارکرد آن می شود؟

استفاده از لوله‌های غیراستاندارد و با ضخامت کم می‌تواند بر کیفیت آب داغ اثر زیادی داشته باشد به‌طورکلی می‌توان گفت که لوله‌کشی آب سردوگرم می‌تواند ارتباط مستقیمی با کارکرد آبگرمکن داشته باشد.

خراب شدن ترموکوپل چه ضرری برای آبگرمکن دارد؟

به‌خاطر شل شدن مهره‌های ترموکوپل این مشکل به وجود آمده باشد معمولاً در آبگرمکن‌ها علت عدم گرم شدن آبگرمکن خرابی ترموکوپل است.

رای دهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه