انواع هیتر

هیتر و انواع آن

آنچه در این مقاله می خوانید

از انواع هیتر می‌توان به مدل‌هایی مانند هیتر گازی، هیتر برقی، هیتر دوگانه‌سوز و هیتر گازوئیلی طراحی اشاره کرد که در هنگام انتخاب و خرید هیتر باید باتوجه‌به شرایط موجود ساختمان و انواع سوخت موجود، بهترین هیتر را خریداری کرد.

انواع هیتر

هیتر-گازی-و-مرایای-آن

هیتر گازی

یک مدل از انواع هیتر هایی که کاربرد بسیار زیاد و گسترده‌ای در مصارف گوناگون و مختلف دارد می‌توان از آن به‌عنوان هیتر گازی نام برد نوع انرژی که در این مدل‌ها استفاده می‌شود انرژی گاز است و به‌وسیله مصرف شدن گاز شعله گرما به وجود می‌آید و باعث می‌شود که محیط را گرم کند.

پیشنهاد ویژه برای شما مشتریان گرامی: خرید هیتر هشت شعله ۴۵۰۰۰

مزایا هیتر گازی

 • دسترسی آسان به گاز
 • به صرفه­تر نسبت به برق

با درنظرداشتن این مطلب که در بیشتری از منطقه‌ها و ساختمان‌ها دستیابی به گاز آسان و راحت‌تر است و همچنین از نظر قیمت نسبت به برق خیلی ارزان‌تر است به همین دلیل هیتر گازی یک گزینه مناسب‌تر به‌جای مدل برقی برای به‌وجودآمدن گرما به‌حساب می‌آید.

اگر قصد خرید هیتر آزمایش را دارید بهتر است ابتدا راهنمای خرید آن را مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید.

هیتر گازی فن دار

این‌گونه طرح‌ها در انواع هیتر ها و مدل‌های هیتر بدون فن و هیتر فن دار طراحی و ارائه شده است.در مدل‌های فن دار به‌صورت معمولی در حین کارکردن باعث به‌وجودآمدن مقداری صدا می‌شود و همین علت بیشترین استفاده آن در محیط‌های کارگاهی و صنعتی می‌باشد

در این حین لازم است بگوییم اگر قصد خرید هیتر ، فن ، یا بخاری را دارید مقاله ی راهنمای خرید بخاری بر اساس متراژ را حتما بخوانید.

هچنین در هیترهای گازی که دارای فن هستند باعث می‌شود گازهایی که از سوختن به وجود می‌آید به‌آسانی و راحتی بتوانند تخلیه شود و همچنین پخش شدن هوای گرم با آسانی و سهولت بیشتری وجود داشته باشد.

هیتر گازی بدون فن

چگونگی عملکرد و مکانیسم هیترهای گازی که بدون فن هستند کاملاً شبیه به انواع هیتر های فن دار آن می‌باشد فقط تفاوت آنها در هنگام کارکردن اندازه صدایی است که به‌وسیله فندک وجود می‌آید به همین خاطر برای محیط‌های مانند مساجد، سالن‌های آمفی‌تئاتر، بانک‌ها برای گرمای محیط خود از این نوع هیترها استفاده می‌کنند.  در مقایسه هیترهای گازی فن دار با هیترهای بدون فن به طور معمول برای تخلیه شدن گازها و مواد سمی و مضر از دودکش در آنها استفاده می‌شود.

پس تا اینجا متوجه شدیم که مشکلاتی مثل بسته بودن دودکش ،و گرم نشدن لوله بخاری یا لوله بخاری نامناسب همگی مشکلاتی هستند که ممکن است حتی به شکل دیگری در هیتر به وجود آید.

 مقایسه-کردن-هیتر-بدون-فن-با-هیترهای-فن-دار

 مقایسه کردن هیتر بدون فن با هیترهای فن دار

هیترهای گازی که دارای فن هستند برخلاف انواع هیتر های دیگر برای نصب محدودیت کمتری را دارا هستند این نوع هیترها را با درنظرگرفتن شرایط ایمنی می‌توان تقریباً در سالن‌ها با مساحت بسیار بزرگ نصب کرد درصورتی‌که هیترهای بدون فر باید در فضایی نصب شود که برای آن دودکش درست شده باشد

هیترهای گازی به طور معمول در نوع کابینتی، تابشی، ایستاده و غیره تولید می‌شوند و یکی از پرمصرف‌ترین انواع هیترها، هیتر گازی است.

این نوع از هیترها از راه تابیدن و پخش کردن گرما به‌صورت یکنواخت می‌توانند تمام مساحت موردنظر را گرم کنند و هیچ‌گونه اختلاف دما در نقاط مختلف دیده نمی‌شود.

اگر قصد خرید هیتر گازی یا هیتر برقی را دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع هیترها کسب کنید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. ما در این مقاله به صورت کامل و جامع بهترین هیتر را مورد بررسی قرارداده ایم و مزایا و معایب این هیترها را نسبت به مدل های دیگر بیان کرده ایم.

اگر علاوه بر هیتر به دنبلل خرید بخاری هم هستید می توانید هیتر پنج شعله ۳۲۰۰۰را هم بینید .

هیتر برقی

همان‌طور که از اسم آن مشخص است این نوع از انواع هیتر ها باانرژی برق‌کار کرده و حرارت موردنیاز را برای محیط به وجود می‌آورند. هیتر برقی انرژی الکتریکی را دریافت کرده و آن را به انرژی حرارتی تبدیل می‌کند و باعث می‌شود محیط را گرم کند. از راه المنت‌هایی که در کارهای برقی وجود دارند گرما تولید می‌شود از هیترهای برقی در مناطقی که به سوخت‌های فسیلی دسترسی ندارند استفاده بیشتری می‌شود.

همچنین در روستاها و مناطقی که به گاز دسترسی نداشته باشند بهترین گزینه برای آنها هیترهای برقی هستند در حال حاضر باید به این نکته توجه داشته باشید که هیترهای برقی چون مصرف زیادی دارند و اکنون در کشور ما هزینه مصرف برق نسبت به سایر انرژی‌ها بسیار بالا است فقط در مورد ضروری و لازم باید از این نوع هیترها استفاده کنید این نوع محصولات در سه مدل کانکتور، فن دار، تابشی و بدون فن تولید و عرضه می‌شود.

انواع-هیتر-برقی

انواع هیتر برقی

برای استفاده بهینه از هزینه که بابت هیتر و انرژی برق پرداخت می‌کنید یک نوع هیتر مناسب باید انتخاب کنید و این دارای اهمیت بسیار زیادی است.

هیترهای برقی کانوکتور

مانند دو مورد قبلی در ساختن انواع هیترهایی که سیستم‌های گرمایشی برای گرما از المنت استفاده می‌کند این‌گونه بخاری یا هیترهای برقی مانند هیترهای برقی فن دار و فرهای برقی تابشی مکانیزم آن قابل طراحی و ساخت می‌باشد.

اگر هیترهای برقی دارای کانکتور شبیه به ای درهای برقی تابشی ساخته شوند هیچ‌گونه صدایی ندارند و کارکرد آن ها مثل هم است ولی اگر برای ساخت آنها از فن استفاده شود مانند هیترهای فن دار صدای زیادی از آنها شنیده خواهد شد مطلب قابل‌توجهی که برای این‌گونه هیترها وجود دارد اندازه و سایز و ابعاد بزرگ‌تری نسبت به فن دار هستند.

هیتر تابشی

یکی دیگر از انواع هیتر ها، هیتر تابشی است. این مدل از راه تابیدن، گرمای به وجود آمده را به فضای محیط منتقل می‌کند. از این نوع هیترهای تابشی در کارگاه‌ها و یا سوله‌هایی که افراد در یک جا و مکان معین جمع می‌شوند برای گرما استفاده می‌شود. همچنین برای بالابردن سطح ایمنی و خارج‌شدن مواد حاصل از سوختن می‌توان برای آن دودکش نصب کرد.

استفاده از و وسایل معمولی گرمایی مثل بخاری‌های کارگاهی و سیستم گرمایشی همرفت برای گرم‌کردن این‌گونه فضاهای بزرگ کاربردی و مقرون‌به‌صرفه نمی‌باشد به همین دلیل نیاز به یک سیستم گرمایشی داریم که راحت و در دسترس باشد.

برای گرمای این فضاها از هیتر تابشی استفاده می‌شود هیترهای تابشی که سیستم گرمایشی جدید و مدرنی هستند در کشور ایران به‌عنوان گرماتاب شناخته شده و کارکرد آن ها مانند خورشید است می‌توانیم بگوییم که هیتر تابشی مانند یک خورشید کوچک عمل می‌کند.

هیترهای تابشی حرارت به وجود آمده از سوختن را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می‌کند و این امواج در محیط پراکنده می‌شود. هیترهای تابشی از نظر تقسیم‌بندی انواع مختلف و گوناگونی تولید و در بازار به فروش می‌رسد.

از سوی دیگر هیترهای تابشی از نوع برقی و گازی وجود دارند که با درنظرداشتن هزینه‌های بالای گاز و نفت در ایران هیترهای تابشی برقی سفارش می‌شود؛ علاوه‌برآن هیتر تابشی در نوع‌های گوناگون مانند هیتر تابشی ایستاده، هیتر تابشی سقفی و هیار تابشی دیواری طراحی و تولید و به فروش می‌رسد

اگر قصد خرید هیتر تابشی را دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع هیتر کسب کنید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. ما در این مقاله به صورت کامل و جامع هیتر تابشی را مورد بررسی قرارداده ایم و مزایا و معایب این هیتر را نسبت به مدل های دیگر بیان کرده ایم.

مزایا هیتر تابشی

 • مصرف پایین­تر نسبت به سایر هیترها
 • یکپارچه بودن گرما و حرارت با استفاده از امواج مادون قرمز
 • کاهش آلاینده­های موجود در هوا

هیترهای تابشی در مقایسه با انواع هیتر های مختلف، سیستم‌های گرمایشی مصرف انرژی پایین‌تری دارند و انرژی بسیار کمی را از راه سقف به هدر می‌دهند به‌طورکلی در هیتر تابشی برعکس بعضی سیستم‌های گرمایشی که در آنها بیشتر هوای گرم در سقف متمرکز است و سطح دورتر از محل قرارگرفتن سیستم گرمایشی هیتر و کارکنان و پرسنل در قسمتی که فعالیت می‌کنند از دمای مناسبی برخوردار نیست به‌گونه‌ای که حرارت به وجود آمده از سیستم‌های گرمایش تابشی مانند هیتر تابش از راه امواج مادون‌قرمز انتقال می‌یابد و در همه فضا پراکنده می‌شود.

به همین دلیل شما نمی‌توانید مسیر گرمایش به وجود آمده از هیتر تابشی را جهت‌دار کنید و گرما و حرارت در همه مکان‌ها به طور یکنواخت و یکپارچه وجود دارد. از سوی دیگر سیستم گرمایش تابشی مثل هیتر تابشی، باعث نمی‌شود که هوا چرخش داشته باشد به همین علت است که آلاینده‌های موجود در هوا که به‌صورت گردوغبار و معلق وجود دارند به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده و برای محیط‌زیست اثر مثبتی دارند.

هیتر-تابشی-برقی

هیتر تابشی برقی

هیترهای تابشی برقی یکی از انواع هیتر هایی است که هیچ‌گونه نیازی به دودکش و سوخت ندارد و این نوع سیستم‌ها با استفاده از کمترین میزان برق مصرفی محیط و فضاهای صنعتی را گرم می‌کند.

قابل‌ذکر است که در هنگام استفاده کردن از هیترهای تابشی برقی به شما یک احساس گرمای طبیعی دست می‌دهد چون که هیترهای تابشی برقی مثل خورشید عمل می‌کنند و در این نوع هیترهای برقی گرما و حرارت به طور تابیدن از سطح پنل خورشیدی انتشار پیدا کرده و این گرما به افراد کف، سقف، دیوار و….. انتقال پیدا می‌کند و هوای سالم و تمیز بوده و دما ثابت است و افراد از این گرمای طبیعی لذت می‌برند.

گرمای به وجود آمده به‌وسیله هیتر تابشی برقی از قسمت بالا بر سطوح می‌تابد و از راه برخورد غیرمستقیم با اشیا و اجسام حرارت آنها را بالا می‌برد.

 مزایا هیتر تابشی برقی

 • گرما از طریق سقف تأمین می‌شود و کارکنان و افراد نیازی نیست که در جلوی منبع گرمایشی جمع شوند
 • هیتر تابشی برقی به‌صورت کامل انرژی برق را به گرما تبدیل می‌نماید
 • گرمای طبیعی در اجسام و سطوح به‌صورت یکسان و یکنواخت به وجود می‌آید
 • برق مصرفی آن محدود است و سرمایه در درازمدت برمی‌گردد
 • هیتر تابشی برقی نصب و راه‌اندازی آسان و راحتی دارد
 • در محیط و فضا هیچ‌گونه آلودگی تولید نمی‌کند و با محیط‌زیست سازگار است
 • نیازی به سوخت فسیلی ندارد
 • بازدهی بالاترین حرارت و عدم اتلاف حرارت
 • کنترل کردن هوشمند دما در فضاهای بسته

هیتر های تابشی گازی

انواع هیترهای تابشی گازی در دو مدل کلی مرکزی و موضعی تولید می‌شوند و در ایران وجود دارد.

هیترهای تابشی گازی موضعی

یکی از انواع هیتر ها، هیترهای تابشی گازی موضعی از فن مکنده، مشعل و لوله‌ها تولید شده که به طور یکجا در محل موردنیاز نصب می‌شود و برای اینکه همه سالن گرم شود از مجموعه هیتر تابشی گازی موضعی (بستگی به‌اندازه سالن و خط تولید شده و شکل که اندازه گرمای مدنظر) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شکل موضعی که لوله‌ها در دو ردیف قرار دارند و تفاوت این دو مدل در شکل شبکه لوله‌ای آنها می‌باشد به این صورت که در مدل رفت‌وبرگشت طراحی شده‌اند درحالی‌که در مدل خطی آنها لوله‌ها فقط در یک مسیر رفت وجود دارند و مسیر برگشت ندارند.

 هیتر تابشی گازی مرکزی

مدل دیگر از انواع هیتر ها، هیتر تابشی گازی مرکزی است که در سالن‌هایی که ارتفاع زیادی دارند استفاده می‌شود و متشکل از یک دستگاه مرکزی و شبکه لوله تابشی هستند در این نوع سیستم‌های گردشی دستگاه مرکزی آن خارج از سالن نصب می‌شود و با استفاده از شبکه و لوله‌های موجود می‌تواند فضای موردنیاز را گرم سازند.

 مزایای مهم هیترهای تابشی مرکزی در مقابل هیترهای تابشی موضعی

 • به سیستم اگزاست ۴ تا ۹ برابر کمتر نیاز دارد
 • نگهداری و تعمیرات آن بر اساس تعداد تقریباً ۴ تا ۹ برابر کمتر می‌باشد
 • مصرف ۲۰ تا ۱۳ درصد سوخت کمتر
 • سینی گذاری برق و سیم‌کشی آن تقریباً ۴ برابر کمتر است
 • اساس چیدمان لوله‌کشی گاز چهار برابر کمتر است
 • قابلیت گرمای سوله‌های بزرگ را دارد

 دستگاه‌های هیتر خانگی

انواع هیتر های خانگی مختلفی وجود دارد مانند: هیتر خانگی فن دار، برقی … که به‌صرفه‌ترین و بهترین آنها که در منزل دارای راندمان بالایی هستند هیترهای برقی می‌باشد. این مدل دستگاه خود به دو نوع فن دار و تابشی تقسیم‌بندی می‌شوند.

هیتر تابشی گرمای خوب و مناسبی به وجود می‌آورد و هیترهای برقی که دارای فن هستند از راه پروانه یا همان فن سرما را به درون دستگاه می‌کشاند و آن را به گرما تبدیل می‌کنند و بعد از آن گرمای به وجود آمده را به درون محیط هدایت می‌کنند که به هوادهی آن کمک بسیار زیادی می‌کند و باعث می‌شود هوای گرم در محیط به‌سرعت پخش شود.

برای گرم‌کردن اتاق، هیتر برقی مناسب است و دارای راندمان بسیار خوب و بالایی است درحالی‌که این دستگاه‌ها برق کم‌مصرف می‌کنند می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن گرما را به وجود آورند بدون اینکه هیچ‌گونه ضرری داشته باشد.

دستگاه‌های هیتر صنعتی

یکی از پرفروش ترین انواع هیتر، هیتر های صنعتی می باشد. در دستگاه هیتر صنعتی سوخت به‌عنوان یک منبع انرژی به‌حساب می‌آید دستگاه، سوخت را به گرما تبدیل می‌سازد از این دستگاه برای تأمین حرارت و بالابردن دما در قسمتی از فرایند یا فضای صنعتی استفاده می‌کنند.

اگر قصد خرید هیتر صنعتی را دارید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره این نوع هیتر کسب کنید، حتما مقاله زیر را مطالعه کنید. ما در این مقاله به صورت کامل و جامع هیتر صنعتی را مورد بررسی قرارداده ایم و مزایا و معایب این هیتر را نسبت به مدل های دیگر بیان کرده ایم.

 

هیتر صنعتی و یونیت هیترها را با درنظرگرفتن معیارهای گوناگون و مختلفی مثل ویژگی ظاهری، نوع سوخت، چگونگی کارکرد و…. دسته‌بندی می‌کنند.

انواع-هیترهای-صنعتی-از-نظر-طراحی

انواع هیترهای صنعتی از نظر طراحی

 • هیتر با طراحی کردن فن در کنار و خروجی در سقف
 • هیتر صنعتی با طراحی فنا بغل و خروجی در روبرو

انواع هیترهای صنعتی از لحاظ کارکرد

 • هیترهای صنعتی سیر کوله یا گردش
 • هیترهای صنعتی داکت یا دریچه‌ای
 • هیتر صنعتی غوطه‌ور در مایع
 • هیتر محیط یا اتاق
 • هیترهای صنعتی از لحاظ مشخصات فیزیکی
 • فیلترهای صنعتی انعطاف‌پذیر
 • هیترهای صنعتی ضد انفجار

 انواع هیترهای صنعتی از لحاظ منابع سوخت

 • هیترهای صنعتی الکتریکی (دوگانه‌سوز و برقی)
 • هیترهای صنعتی گازی – پروپان
 • هیتر صنعتی نفتی (نفت سفید و گازوئیلی)

 هیترهای اتوماتیک

در این نوع از هیترها در قسمت ورودی مشعل قرار گرفته است و آتش به‌واسطه مشعل به درون کوره هیتر هدایت می‌شود. درون کوره دو عدد فلز مثل عدسی واگرا قرار داده شده است یکی از آنها در قسمت ورودی و دیگری روبه روی آن قرار گرفته است این عدسی‌ها وظیفه پخش کردن آتش را به عهده دارند زیرا اگر در یک نقطه آتش تمرکز پیدا کند باعث به‌وجودآمدن پوسیدگی در آن نقطه و دیواره هیتر می‌شود.

چگونگی تولید حرارت و گرما در هیترهای اتوماتیک به این‌طور است که در مرحله اول آتش به درون کوره استیلی وارد می‌شود و به‌وسیله عدسی‌ها درون آن پخش می‌گردد و بعد از آن گرما به درون کلکتور استیل اول وارد شده و از راه لوله‌های فولادی که بادوام هستند وارد کلکتور دومی می‌شود و از آن قسمت از طریق لوله‌های فولادی وارد کلکتور سوم می‌شود.

عدد فن بسیار بزرگ در بدنه هیتر اتوماتیک در قسمت سقف آن قرار گرفته است لوله‌های بادوام فولادی کلکتور و کوره، در زیر فن ها قرار گرفته‌اند وقتی که گرما به درون هیتر در حال چرخیدن است فن ها هوا را از قسمت بالا به درون هیتر می‌دمند.

هوای دمیده شده با برخورد کردن به لوله‌های فولادی، کوره و کلکتورها گرمای آن را گرفته و از راه خروجی در سمت پایین هیتر به درون گلخانه و یا محل که موردنظر است پخش می‌شود معمولاً دمای داخل هیترها به ۶۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. گازهای سمی و گرمای اضافه و یا بخار آب از راه اگزوز از هیتر خارج می‌شوند.

هیتر فن دار

هیتر فن دار هم یکی دیگر از انواع هیتر ها می باشد یا سرامیکی باتوجه‌به اینکه هوای گرم را پخش می‌کند باعث می‌شود که از انباشته شدن هوا به‌صورت لایه‌ای در زیر سقف جلوگیری کند فقط مشکلی که دارد وجود سروصدایی است که به‌خاطر فن آن می‌باشد در لیترهای فن دار هوای اتاق را به‌سرعت گرم و پخش می‌کنند و نسبت به هیترهای همرفتی سرعت بیشتری را دارند.

 هیتر همرفتی

در انواع هیتر ها، هیترهای همرفتی انتقال دادن گرما به‌صورت جابه‌جایی صورت می‌گیرد در نتیجه کار آن باعث می‌شود که هوای محیط گرم شود و اشیا و سطوح کمتر گرم شود. برای اینکه مسیر گرما حفظ شود از یک جریان روغن گرم در که در آن تعبیه شده است عبور می‌کند و ممکن است به‌صورت ستونی باشد.

نوع دیگری از هیتر همرفتی که المنت‌های حرارتی درون قاب خود وجود دارد و در قسمت پایین و بالای آن قاب‌ها به‌صورت مشبک ساخته شده تا بتواند جریان هوا بهتر برقرار گردد تیترهای همراه است برای اتاق‌هایی که اندازه آنها متوسط است و برای اتاق‌های نشیمن یا اتاق‌خواب مناسب می‌باشد هوای گرم از سطح هیتر بلند می‌شود و به‌آرامی در اتاق جریان پیدا می‌کند و یک گرما یکنواخت در محیط به وجود می‌آورد

همچنین ممکن است این هیتر برای کارایی بهتر مجهز به فن داخلی باشد. هیتر تابشی نسبت به هیتر همرفتی دارای دمای کمتری است ولی آن‌قدر داغ می‌شود که می‌تواند به پوست بدن آسیب برساند از مزایای هیتر همرفتی می‌توان گفت که اگر نیاز به تعمیر پیدا کرد به‌آسانی و راحتی می‌توان آن را باز و تعمیر کرد.

سوالات متداول کاربران

بهترین و اقتصادی ترین نوع هیتر کدام است؟

همان طور که می دانید منابع گازی کشور ایران بیشتر از منابع برقی می باشد و هم چنین قیمت مصرف گاز به برق بسیار پایین است. پس خرید هیتر گازی می تواند انتخاب مناسبی باشد.

کدام نوع از هیتر ها را بخریم؟

برای پاسخ به این سوال اول باید به این پرسش پاسخ داد که : قصد دارید از هیتر برای گرم کردن چه مکانی استفاده کنید؟

هیتر مناسب برای سالن های بزرگ کدام است؟

معمولا برای گرم نگه داشتند سالن های بزرگ مانند : کارگاه، مسجد، مرغداری، گلخانه و همچنین منازل مسکونی با متراژ بالا از هیتر گازی استفاده می شود.

 

 

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه