انواع بخاری❤️

آنچه می خوانید :

شرکت‌های تولیدکننده بخاری نوع گوناگون و مختلف این کالا را تولید کرده و به بازار فروش عرضه و خرید بخاری را برای مصرف کننده سخت کرده اند. البته باید توجه داشت که هر نوع از آن برای مکان خاصی تولید و طراحی شده است و قابلیت‌ها و ظرفیت گرمایی ویژه و مخصوص به خود را دارند.

بخاری به‌عنوان یک وسیله‌ای که برای گرما استفاده می‌شود و برعکس همه سیستم‌های گرمایشی، اکثر انواع بخاری ها به تجهیزات خاص و لوله‌کشی برای نصب نیازی ندارد و به‌آسانی و راحتی می‌توان آن را جابه‌جا و حمل کرد. انواع بخاری های گوناگون و مختلف طراحی و تولید می‌شود و برای شروع کار به منبع انرژی مانند :گاز، برق، نفت، و … احتیاج دارد.

انتخاب کردن این نوع وسیله برای گرما باید با درنظرداشتن مواردی مانند میزان گرمایشی، مدل و برند، نوع سوخت ترموسات و تجهیزات جانبی دیگر انجام شود. با یک انتخاب هوشمندانه علاوه بر این که می توان از هزینه های بالا برای افراد جلوگیری کرد همچنین می توان به اندازه قابل توجهی مصرف انرژی را در ساختمان پایین آورد.

 سعی کرده‌ایم که در این مقاله به معرفی کردن انواع گوناگون بخاری و خصوصیات آنها بپردازیم با ما همراهی کنید.

 انواع بخاری در مدل های مختلف

 بخاری برقی

یکی دیگر از انواع بخاری ها همان گونه که از نام آن مشخص است که با استفاده از انرژی برق، کار می‌کند. این مدل از بخاری‌ها دارای بازدهی بالا بوده و حمل و جابه‌جایی آن بسیار راحت و آسان است ولی برای به‌وجودآمدن گرما برای فضاهای بزرگ مناسب نمی‌باشند.

 از نظر هزینه و قیمت بخاری‌های برقی بسیار مناسب هستند ولی هنگامی که از آنها در مکان‌های بسیار بزرگ استفاده می‌شود هم امنیت ساکنین و خطر می‌افتد و هم اینکه هزینه مصرف برق آنها بسیار بالا می‌رود این نوع بخاری‌ها در دو مدل تابشی و فن دار طراحی و تولید می‌شوند.

 بخاری‌های برقی دارای فن

 در این‌گونه از انواع بخاری‌ها در جلوی المنت‌های بخاری یک نوع فن نصب شده است تا گرمای المنت‌ها را بتوانند به بیرون از بخاری منتقل کنند و فضای اطراف بخاری را گرم کنند وجود این فن باعث می‌شود که هوا را به گردش درآورد و بتوانند سریع‌تر محیط را گرم سازد.

 در این مدل از بخاری‌ها یک سنسور و ترموستات خودکار نصب می‌شود که هنگامی که فضای موردنیاز گرم می‌شود به‌صورت اتوماتیک باعث خاموش شدن بخاری می‌شود از نظر ایمنی بخاری‌های برقی فن دار بسیار خوب و مناسب هستند ولی نمی‌شود برای مکان‌هایی که مرطوب هستند از آنها استفاده کرد.

 بخاری‌های برقی تابشی

 این نوع از انواع بخاری‌ها از راه تابش المنت گرمادهی را انجام می‌دهند. در بخش پشت این المنت‌ها یک سطح انعکاس‌دهنده و براق وجود دارد که باعث می‌شود گرمای به وجود آمده به‌وسیله المنت‌های برقی به فضای اطراف منعکس شود.

 بخاری‌های برقی تابشی کار تبدیل انرژی برق به تابشی را انجام می‌دهد و همچنین مصرف انرژی برق در این مدل از بخاری‌ها نسبت به بخاری‌های برقی بسیار بزرگ خیلی پایین‌تر می‌باشد. المنت‌هایی که در این بخاری‌ها وجود دارند باتوجه‌به ظرفیت و اندازه خود به میزان ۴۰۰ تا ۸۰۰ وات انرژی را صرف می‌کنند.

 بخاری گازی

 این نوع از انواع بخاری‌ها با استفاده از گاز طبیعی کار می‌کند و از انواع رایج‌ترین نوع بخاری که در خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند هستند این نوع بخاری‌ها برای ساختمان گرمای موردنیاز را تأمین می‌کنند ولی در هنگام نصب آن ها باید به نکات ایمنی توجه کنید چون اگر نکات ایمنی رعایت نشود باعث به‌وجودآمدن حوادث ناگوار خواهد شد.

انواع بخاری گازی

 بخاری زمینی، بخاری دیواری، بخاری بدون دودکش و بخاری با دودکش طراحی و تولید می‌شوند و مورداستفاده قرار می‌گیرند. بخاری‌های زمینی از نظر نصب و جمع‌کردن در مقایسه با بخاری‌های دیواری بسیار آسان‌تر و راحت‌تر هستند ولی بخاری‌های دیواری می‌توانند فضای کمتری را در محیط اشغال کند و از نظر گرمایشی پایین‌تر هستند.

 بخاری‌های بدون دودکش هم در مکان‌هایی که در آن ها هوای تازه جریان دارد و نیمه‌باز هستند مورداستفاده قرار می‌گیرند و به‌هیچ‌عنوان برای مکان‌های بسته مناسب نمی‌باشند.

 گاز برای سوختن، اکسیژنی را که در محیط وجود دارد را مصرف می‌کند به همین دلیل بخاری‌های که بدون دودکش هستند چنانچه در فضای سربسته استفاده شوند باعث کاهش اکسیژن هوا می‌شوند و در نتیجه افراد دچار گازگرفتگی و مسمومیت خواهند شد.

معروف ترین برند بخاری گازی بخاری آزمایش است.

 بخاری‌های صنعتی

یکی دیگر از انواع بخاری ها، بخاری های صنعتی که به آن‌ها کوره هوای گرم گفته می‌شود است. یک نوع وسیله برای تأمین کردن گرمای موردنیاز برای مساجد، سالن‌های ورزشی، تئاترها، مدرسه‌ها و اماکن عمومی می‌باشند. این نوع از بخاری‌ها به‌وسیله فنی که در پشت مبدل حرارتی وجود دارد گرم آرا به‌وسیله وزش باد به‌سوی محیط می‌فرستد.

 در این نوع دستگاه عملیات گرمایشی به طور اتوماتیک انجام می‌شود و گازهایی ناشی از احتراق به‌وسیله فن به‌صورت کنترل شده خارج می‌گردد. مبدل حرارتی این نوع از بخاری‌ها گرما را به‌وسیله مشعل دریافت می‌کند و به علت احتراق کامل اندازه مونوکسید کربن به وجود آمده در این نوع بخاری‌ها بسیار پایین است و هیچ‌گونه دودهایی را تولید نمی‌کنند.

 این مدل از کوره‌های هوای گرم بدن‌های دوجداره دارند که با رنگ کوره‌ای و الکترواستاتیک پوشیده شده‌اند. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که علاوه بر فن‌های آن صدایی که تولید می‌کند بسیار پایین است.

 بخاری‌های هیزمی

گونه ای دیگر از انواع بخاری ها همانطور که از اسم آنها مشخص است، برای گرما از سوخت هیزمی استفاده می‌شود و جزو انواع بخاری‌های قدیمی و رمانتیک به‌حساب می‌آیند. این‌گونه بخاری‌های چوبی دارای قیمت بسیار پایینی هستند و برای گرم‌کردن خانه‌ها بسیار مؤثر می‌باشند از بخاری‌های هیزمی برای گرم‌کردن سالن‌های کوچک و اتاق‌ها می‌شود استفاده کرد.

 معمولاً سوخت بخاری‌های هیزمی از جنس چوب و تراشه‌های چوب، کنده درخت، چمن و تخته الوار هستند. از برجسته‌ترین معایب این‌گونه از انواع بخاری‌ها می‌تواند آسیب‌زدن به طبیعت به علت استفاده کردن از چوب باشد و همچنین دودی که در اثر سوختن چوب ممکن است به وجود آید می‌تواند مونوکسید کربن بسیار زیادی را به هوا منتقل کند و همین دلیل باید در موقع خریدن این‌گونه بخاری‌ها استاندارد لازم را بررسی کنید.

 شومینه

 شومینه یکی دیگر از انواع بخاری ها است. در بازار شومینه در دو نوع مختلف شومینه چوب‌ساز و شومینه گازی وجود دارد. شومینه چوب‌ساز به طبیعت آسیب زیاد و فراوانی را وارد می‌کند و شومینه گازسوز به علت مصرف زیاد گاز از نظر اقتصادی به‌صرفه نمی‌باشد.

 بخاری پاسیو

این نوع از انواع بخاری ها، بخاری چتری یا بخاری پاسیو یک وسیله برای گرمادهی است که برای تأمین گرمای فضا­های باز استفاده می‌شود در قسمت بالای این بخاری یک مشعل وجود دارد که باعث می‌شود گاز مایع را مشعل سازد و شعله‌های به وجود آمده از احتراق را به‌سوی یک ورقه فلزی که سوراخ دارد انتقال دهد بعد از آن گرما را از سطح این ورقه به محیط می‌تاباند این ورقه دورتادور بخاری وجود دارد.

 از این مدل بخاری‌ها برای کافی‌شاپ‌ها رستوران‌ها آلاچیق‌ها ویلاها منازل پنت هاوس و مکان‌های روباز استفاده می‌گردد. از خصوصیات و ویژگی‌های بارز انواع بخاری‌های چتری می‌توان به بالا بودن ضریب حرارتی آن اشاره کرد. در این مدل از بخاری‌ها هیچ‌گونه ترک حرارتی وجود ندارد چون به‌صورت مستقیم سوخت مایع تبدیل به انرژی حرارتی می‌شود و وارد محیط می‌شود این نوع از بخاری‌ها در مکان‌های مختلف به‌راحتی و آسانی نصب و راه‌اندازی می‌شوند و قابل‌حمل و جابه‌جایی می‌باشند.

 نمونه‌های نو و جدید این‌گونه بخاری‌ها که وارد بازار می‌شوند با استفاده از انرژی برق‌کار می‌کنند آنها از راه سوراخ‌های سطح خود انرژی مادون‌قرمز را به فضای بیرون انتقال می‌دهند و باعث گرم‌شدن فضای داخلی می‌شوند.

 از مزایای این نوع بخاری‌ها می‌توان بحث تولید صدای کم‌مصرف سوخت بسیار پایین و ایمنی بسیار بالا اشاره کرد. بخاری‌های پاسیو به دلیل وجود کلاهک دارای ضریب ایمنی و استاندارد بالایی هستند این نوع بخاری‌ها به‌وسیله وزش باد خاموش نمی‌شوند.

 کلام آخر آزمایش

آن مطالبی را که در این مقاله به بیان آن پرداختیم معرفی کردن انواع گوناگون و مختلف بخاری و خصوصیات ویژگی‌های هرکدام بود.

 امیدواریم با مطالعه کردن این مقاله توانسته باشید به اطلاعات موردنظر خود برسید می‌توانید نظرات و پیشنهادها خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید

نویسنده : محمد تاج مزینانی

 

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

مقالات سایت

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه