تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری

تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری

آنچه در این مقاله می خوانید

استفاده از ترموکوپل برای وسیله‌ای مثل بخاری گازی یک قطعه حیاتی به‌حساب می‌آید. به همین دلیل تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین علت‌های تعمیر بخاری گازی است بر اساس درخواست زیاد افراد درباره چگونگی تعمیر و تعویض ترموکوپل بخاری گازی این مقاله را شرکت آزمایش برای شما عزیزان آماده کرده است.

با توجه به راهنمای کامل انتخاب بخاری گازی می توانید  خرید بخاری آزمایش را تجربه کنید تا متوجه شوید کیفیت در آزمایش حرف اول را میزند.

به‌طورکلی تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری گازی فقط در صورت شناخت شما از قطعات آن امکان‌پذیر است. به همین دلیل آشنا شدن با وسایلی مانند ترموکوپل و مواردی مثل آن در اقدامات به‌موقع برای برطرف‌کردن مشکل این وسیله گرمازا اهمیت زیادی دارد.

ترموکوپل بخاری گازی ضامن امنیت بخاری است

اصلی‌ترین قطعه برای همه وسایل گازسوز ترموکوپل بوده و اثر زیادی در پایین آمدن خطرات ناشی از گازگرفتگی دارد ولی چطور؟
هنگامی که در اثر عواملی مثل: کم‌شدن اکسیژن، و وزش باد و یا سر رفتن غذا روی اجاق‌گاز، شعله خاموش می‌شود. پس تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری یکی از نکات مهمی است که باید حواستان به نحوه کارکرد آن باشد.

بیشتر بخوانید: عیب یابی و تعمیر بخاری

بعضی اوقات دوده گرفتن ترموکوپل باعث سرد شدن آن و در نتیجه خاموش شدن وسیله گازی می‌شود و در اثر جمع‌شدن گاز زیاد احتمال آتش‌سوزی و انفجار افزایش پیدا می‌کند. در این مواقع سنسور ترموکوپل سرد می‌شود و جریان گاز بلافاصله قطع شده بخاری خاموش می‌شود.

همچنین مواردی مانند تعویض کردن فیلتر بخاری، اندازه شعله شمعک و تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری و یا  شستن بخاری می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی کارکرد ترموکوپل داشته باشد.

چرا-برای-روشن-شدن-ترموکوپل-آن-را-باید-۲۰-ثانیه-نگه-داشت؟

چرا برای روشن شدن ترموکوپل آن را باید ۲۰ ثانیه نگه داشت؟

ترموکوپل متشکل از دو فلز غیر هم جنس بوده که به هم متصل می‌شوند وقتی که شعله بخاری روشن می‌شود به محل وصل شدن این دو فلز گرما انتقال پیدا می‌کند و جریان الکتریسیته در دوسر این فلز تولید می‌شود از یک قسمت ترموکوبل به بوبین و از قسمت دیگر به پیلوت متصل شده است.

آیا تعمیر شمعک بخاری می تواند عمر بخاری شما را بیشتر کند و مشکلات آن را کم کند.

مسیر گاز برای اینکه شعله خاموش نشود باید باز بماند و برای باز شدن مسیر قطعه پلاستیکی به نام واشر که در سر بوبین قرار دارد؛ باید به سمت پایین باشد این کار فقط در صورت وصل بودن جریان الکتریسیته ممکن است چنانچه شما پرسیده باشید چرا باید شمعک را به مدت ۲۰ ثانیه نگه داریم تا بخاری خاموش نشود در جواب آن باید گفت که برای گرم‌شدن ترموکوپل این کار لازم است.

اگر جریان گاز بسته شود بخاری خاموش می‌شود و در نتیجه ترموکوبل گرمای خود را از دست می‌دهد و سرد می‌شود. اگر قصد خرید بخاری گازی کوچک را بصورت قسطی دارید ما به شما پیشنهاد میکنیم اینجا کلیک کنید.

تست کردن یا تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری؟

ابتدا تست کردن راه بهتری است.علامت سالم بودن ترموکوپل صدای تق‌تق آن است. فهمیدن و آزمایش کردن ترموکوپل کار خیلی ساده و راحتی است و فقط با نگاه‌کردن به ترموکوپل می‌فهمید که آیا باید آن را تعویض یا تعمیر نمود؟ چنانچه محل وصل شدن دو فلز، سوخته شده باشد و یا این دو فلز از همدیگر جدا شده باشند باید ترموکوبل خود را تعمیر کنید.

همان گونه که فهمیدید سالم بودن ترموکوبل بسیار مهم و ضروری است برای اطمینان پیداکردن از سلامت ترموکوپل فقط به یک بلندگوی بسیار کوچک نیاز دارید که به‌واسطه دو سیم رابط قسمت پشت ترموکوپل را به آن وصل نمایید و بعد ترموکوپل را نیم ساعت حرارت بدهید.
چنانچه ترموکوپل سالم باشد در این مدت‌زمان در آن جریان الکتریکی برقرار شده و از بلندگو صدای تق‌تق می‌شنوید. اگر چنانچه صدایی نشنیدید تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری را جدی بگیرید.

آیا ایراد داشتن ترموکوپل باعث به وجود آمدن صدای بخاری می شود؟

تعویض-و-یا-تعمیر-ترموکوپل-بخاری،-کدام-انتخاب-بهتری-است؟

 

تعویض و یا تعمیر ترموکوپل بخاری، کدام انتخاب بهتری است؟

بنابراین اکنون فهمیدید که خراب‌شدن ترموکوپل باعث روشن نشدن شمعک بخاری و در نتیجه خاموش ماندن بخاری است اگر آزمایش بالا را انجام دادید و مطمئن شدید که ترموکوبل شما خراب شده است حالا باید فهمید که آیا ترموکوپل باید عوض شود یا کی می‌توان آن را تعمیر نمود.
همان گونه که در بالا گفته شد برای روشن شدن بخاری باید کلید فرمان را به مدت ۲۰ ثانیه نگه داشت تا شمعک روشن شود چنانچه بعد از رهاکردن این کلید فهمیدید که بخاری روشن نمی‌شود می‌تواند این مشکل مربوط عدم گازرسانی و خاموش شدن شمعک باشد.

پیشنهاد ویژه: خرید بخاری گازی 24000

بعد از چک کردن شمعک اولین گزینه برای روشن شدن خراب‌شدن ترموکوپل است چنانچه ترموکوپل خراب شود به بخاری گازی، گاز ورود پیدا نمی‌کند و بعد از آزمایش بالا و در صورت خرابی ترموکوپل می‌توانید آن را تعمیر کنید.
مشکل دیگری که بیشتر با آن درگیر هستیم خاموش شدن خودبه‌خود بخاری است و علت اصلی آن تنظیم نبودن شعله شمعک است در و نتیجه ترموکوپل گرم نمی‌شود .

برای برطرف‌کردن این مشکل اول باید محل ترموکوبل را بررسی کنید و آن را به‌خوبی تنظیم نمایید اگر سر ترموکوپل به‌خوبی در شعله شمعک نباشد جریان الکتریسیته به وجود نخواهد آمد و نتیجه آن قطع جریان گاز است به همین دلیل باید بررسی کنید که شعله شمعک از ترموکوپل بالاتر یا پایین‌تر قرار نگرفته باشد. آیا با همه ی این نکات مزایا و معایب بخاری گازی را می دانید؟

تعویض-و-تعمیر-ترموکوپل-بخاری-را-به-کسی-بسپاریم؟

تعویض و تعمیر ترموکوپل بخاری را به کسی بسپاریم؟

اکنون که با ترموکوپل و کارکرد آن به‌خوبی آشنا شدید و به اهمیت آن پی بردید و اگر با تعمیر کردن ترموکوپل مشکل و آن برطرف نشد می‌توانید با خواندن ادامه این مقاله با نحوه تعویض ترموکوپل آشنا شوید.اگر هیچ‌گونه اطلاعی درباره ترموکوپل و تعمیر آن ندارید می‌توانید از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بگیرید.

برای تعویض کردن ترموکوپل ابتدا باید شیر گاز را محکم ببندید تا با مشکل نشت گاز از بخاری گازی روبه رو نشوید. قدم بعدی باید ترموکوپل را باز کنید و همان گونه که فهمیدید در قسمت میانی بوبین و پیلوت ترموکوپل قرار گرفته است که برای جداکردن آن فقط لازم است که پیچ‌های آن را باز کنید و ترموکوپل را از آن قسمت بیرون آورید سپس ترموکوبل جدیدی را که خریداری کرده‌اید را در جای خود قرار داده و پیچ‌های آن را سفت کنید توجه داشته باشید که قبل از اینکه شیر گاز را باز کنید از سالم بودن ترموکوپل مطمئن شوید.

در سایت industrialheatingsystems مقاله ای با عنوان ترموکوپل ها ارائه شده است که میتوانید مطالعه فرمائید.

سوالات متداول

دوده گرفتن ترموکوپل چه تاثیری دارد؟

بعضی اوقات دوده گرفتن ترموکوپل باعث سرد شدن آن و در نتیجه خاموش شدن وسیله گازی می‌شود

بعد از چک کردن شمعک اولین گزینه برای روشن شدن چیست؟

در اثر جمع‌شدن گاز زیاد احتمال آتش‌سوزی و انفجار افزایش پیدا می‌کند. در این مواقع سنسور ترموکوپل سرد می‌شود و جریان گاز بلافاصله قطع شده بخاری خاموش می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه