راهنمای خرید هیتر صنعتی + ❤️ مزایا و معایب | Azmayesh

راهنمای خرید هیتر صنعتی + ❤️ مزایا و معایب | Azmayesh

هیتر صنعتی

در دستگاه هیتر صنعتی سوخت به‌عنوان یک منبع انرژی به‌حساب می‌آید دستگاه، سوخت را به گرما تبدیل می‌سازد از این دستگاه برای تأمین حرارت و بالابردن دما در قسمتی از فرایند یا فضای صنعتی استفاده می‌کنند.

هیتر صنعتی و یونیت هیترها را با درنظرگرفتن معیارهای گوناگون و مختلفی مثل ویژگی ظاهری، نوع سوخت، چگونگی کارکرد و…. دسته‌بندی می‌کنند.

حتما می دانید که انواع هیتر های مختلفی تولید و روانه بازار می شوند اگر قصد خرید هیتر را دارید حتما قبل از خرید مقاله زیر را مطالعه کنید.

هیتر چیست انواع هیتر

هیتر صنعتی چیست؟

کارگاهی و صنعتی یک نوع وسیله‌ای که برای گرما است که گرما برای فضاها و سالن‌های بسیار بزرگ را به وجود می‌آورد گرمای تولید شده و وسیله‌های صنعتی به طور معمول به‌واسطه فن در محیط موردنظر پخش شده و قدرت گرمایی فیلترهای صنعتی معمولاً ۲۰ تا ۳۰ برابر هیترهای معمولی است‌.

می‌توان گفت طرح‌های صنعتی تا حدود کمی شبیه به کوره هوای گرم ولی در اندازه کوچک هستند. ۵ حرارت در طرح‌های صنعتی به‌وسیله فن منتقل می‌شود.

 کارکرد هیتر صنعتی

با مصرف سوخت‌هایی مانند گازوئیل نفت گاز یا انرژی الکتریسیته و گرمایش هیترهای صنعتی حرارت و گرما را تولید می‌کنند و بعد این حرارت را به فضای داخلی انتقال می‌دهند همان گونه که اطلاع دارید منتقل کردن حرارت به سه روش تابش همرفت و رسانه‌ای انجام می‌گیرد.

در حال حاضر هیترهای صنعتی اهمیت ویژه را دارند.

 انواع هیترهای صنعتی از نظر طراحی

 هیتر با طراحی کردن فن در کنار و خروجی در سقف

در این نوع از دستگاه‌ها هیتر صنعتی، فن ها در کنار ولی خروجی آن در سقف قرار گرفته است. این نوع درهای صنعتی در مرغداری سالن پرورشی قارچ گلخانه‌ها و مکان‌هایی که به پخش حرارت به طور یکسان نیازمند است مورداستفاده قرار می‌گیرند و معمولاً خوب و مناسب هستند.

 هیتر صنعتی با طراحی فنا بغل و خروجی در روبرو

در این نوع هیترها دو عدد فن دمنده در کنار دستگاه قرار دارد و خروجی‌های آن در قسمت روبرو قرار گرفته است. این نوع دستگاه‌ها برای تعمیر کردن گرما معمولاً در گلخانه‌ها و برای دمای موردنظر برای رشد نوع و گیاهان استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال برای رشد و پرورش گوجه‌فرنگی و خیار و بهره‌برداری بیشتر و بهتر حرارت باید از سمت پایین به ریشه‌ها برسد.

در گلخانه‌هایی که گل پرورش می‌دهند حرارت از بالا و به طور یکنواخت در محیط پراکنده می‌شود چون که گل ها نباید پژمرده شوند. به همین دلیل برای رشد و پرورش صیفی‌جاتی مانند خیار و گوجه باید از هیترهای گلخانه‌ای که خروجی پایین دارند و برای گلخانه‌ها برای پرورش دادن گل از طرح‌های گلخانه‌ای که خروجی آنها در بالا است استفاده می‌کنند.

هیتر های صنعتی در دونوع هیتر برقی و هیتر گازی تولید شده اند اگر می خواهید بدانید که بهترین هیتر برای مشاغل صنعتی کدام است حتما مقاله زیر را مطالعه کنید.

بهترین هیتر برقی با هیتر گازی

 انواع هیترهای صنعتی از لحاظ کارکرد

 هیترهای صنعتی سیر کوله یا گردش

در این نوع از هیترها درون آن مواد مایع چرخش دارد و از آن عبور می‌کند و گرم می‌شود

 هیترهای صنعتی داکت یا دریچه‌ای

برای گرم‌کردن جریان هوا از این نوع هیترها استفاده می‌شود به همین دلیل در بین آنها جریان گاز یا کانال‌های هوا تعبیه شده است

 هیتر صنعتی غوطه‌ور در مایع

این هیترها چون در مایع طور هستند آن را گرم می‌کنند به طور معمول هنگامی از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود که نیاز باشد هیتر را داخل مایع قرارداد.

 هیتر محیط یا اتاق

این نوع هیترها به هیتر روم یا اسپیس معروف هستند و نسبتاً سایز کوچکی هم دارد و هیچ‌گونه آلایندگی دودی و گازی از خود تولید نمی‌کنند. از این مدل هیترها برای محیط‌های کوچک‌تر و درون اتاق‌ها استفاده می‌شود.

انواع هیترهای صنعتی از لحاظ مشخصات فیزیکی

 فیلترهای صنعتی انعطاف‌پذیر

همان گونه که از نام این دستگاه‌ها معلوم است که خود را مانند ماده‌ای که می‌خواهند آن ماده را گرم کنند درمی‌آورند

 هیترهای صنعتی ضد انفجار

در این نوع از هیترها در کنار ماده سوختنی یک محفظه ساخته شده است که در مقابل شعله و انفجار و جرقه‌های بسیار زیاد مقاومت دارد و از بروز انفجارهای ناگهانی جلوگیری می‌سازد.

هیتر تابشی بسیار برای کارگاه های صنعتی و سالن های بزرگ مناسب است چرا که این هیتر با استفاده از مادون قرمز به صورت یکپارچه حرارت و گرما تولید می کند.

اگر می خواهید با هیتر تابشی بیشتر آشنا بشید حتما مقاله زیر را مطالعه کنید

بهترین هیتر برقی با هیتر گازی

 انواع هیترهای صنعتی از لحاظ منابع سوخت

 هیترهای صنعتی الکتریکی (دوگانه‌سوز و برقی)

برای تولید کردن گرما و حرارت در این محیط‌ها از جریان الکتریکی استفاده می‌شود

 هیترهای صنعتی گازی – پروپان

در این نوع هیترها برای تولید کردن گرما و حرارت از گازهای طبیعی مثل پروپان و دیگر گازها استفاده می‌شود

 هیتر صنعتی نفتی (نفت سفید و گازوئیلی)

این مدل از هیترها هم برای تولید گرما از سوخت‌های مایع استفاده می‌کنند

حرف آخر آزمایش

همان طور که اشاره کردیم هیتر ها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای مکان های متفاوتی استفاده می شود. پس قبل از خرید هیتر باید این سوال رو از خودتون بپرسید که : برای کجا می خوام هیتر بخرم؟

 

نویسنده :محمد تاج مزینانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran