عیب یابی و تعمیر بخاری + علت های روشن نشدن

آنچه می خوانید :

آگر بخاریتان روشن نمی شود و به دنبال علت روشن نشدن بخاری خود هستید یا اگر بخاریتان خوب کار نمیکند و به دنبال عیب یابی و تعمیر بخاری تان هستید یا اگر بخاریتان نشتی دارد و بوی گاز استشمام می کنید. حتما حتما این مقاله را مطالعه کنید. و در نهایت اگر مطمئن شدید بخاریتان درست نمی شود به فکر خرید بخاری جدید باشید

علت روشن نشدن بخاری

استشمام بوی گاز بخاری

استشمام بوی گاز می تواند به شدن خطرناک باشد. اگر شما هم از بخاری تان بوی گاز استشمام می کنید حتما از راه های زیر به عیب یابی و تعمیر بخاری خود بپردازید.

مشکل : بعدازاین که بخاری گازی روشن کردید بوی گاز در نتیجه سوختن احتراق به مشام شما می‌رسد.

دلیل لول : می‌تواند مجرای دودکش بسته شده باشد اگر مسیر دودکش را کنترل کردید شیر راه آن را بسته باشد باید فوراً آن را برطرف نمایید.

دلیل دوم : قطر دودکش بخاری از قطر دودکش در ساختمان بیشتر است باید از دودکش با قطر مناسب استفاده شود.

دلیل سوم : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید، دودکش بدون کلاهک استفاده نکنید برای جلوگیری از ورود گازهای حاصل از احتراق به درون بخاری در اثر وزش باد باید از کلاه‌های مناسبی استفاده کنید.

مشکل : بعد از روشن‌کردن بخاری بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد

دلیل : هنگامی که از اتصالات لوله‌های رابط مابین شیر کنترل و کیلو نشتی گاز به وجود می‌آید این اتفاق رخ می‌دهد که ممکن است اتصالات لوله‌هایی که به شیر کنترل وصل شده‌اند شل بوده و باعث شود گاز نشتی داشته باشد حتماً باید این بخش را با کف و صابون آزمایش کنید و مشکل آن را برطرف نمایید.

مشکل : هنگامی که از بخاری روشن و در حال کارکردن بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : ممکن است یکی از شعله‌های پیلوت خاموش شده باشد اگر شعله‌های پیلوت تنظیم نشده باشد ممکن است که یکی از شعله‌های آن خاموش شود همین کار باعث می‌شود که گاز نشتی پیدا کند اندازه و طول شعله پیلوت را تنظیم کنید برای انجام‌دادن این کار ابتدا باید پشت پیلوت را بازکرده و به‌وسیله پیچ‌گوشتی پیچ تنظیم شعله آن را در هنگامی که شعله را می‌بینید تنظیم کنید.

مشکل : بوی گاز خام به مشام می‌رسد و بخاری دارای شعله مناسب و خوبی نیست.

دلیل : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید، سوراخ های مشعل مسدود می‌باشد کثیفی و جرم بیش از اندازه مشعل باعث می‌شود که سوراخ‌های آن مسدود شود و جلوی مخلوط گاز و هواگرفته شود و باعث می‌شود این اتفاق رخ دهد در چنین حالتی باید مشعل را از جای خود خارج کرده و به‌وسیله یک برس یا با استفاده از فشار باد آن را به‌خوبی تمیز کنید.

مشکل : هنگامی که بخاری را نصب کردید و شیر اصلی گاز را باز نمودید بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : ممکن است گاز از دو سر شیلنگ و یا اینکه لوله مسی بین شیر اصلی و شیر کنترل بخاری نشتی داشته باشد می‌توانید با استفاده از کف صابون محل متصل شدن شیلنگ و یا لوله شیر اصلی و یا شیر کنترل بخاری را امتحان کنید و چنانچه هرگونه نشتی در محل موردنظر وجود داشت آن را برطرف سازید.

علت روشن نشدن بخاری

روشن نشدن مشعل بخاری

روشن نشدن مشعل بخاری یکی از متداول ترین مشکل های بخاری است با راه حل های زیر به عیب یابی و تعمیر بخاری خود بپردازید.

مشکل : هنگامی که دکمه فرمان را می‌چرخانید و از حالت پیلوت به شعله اصلی بخاری، مشعل روشن نشود باعث می‌شود که گاز زیادی در محیط پراکنده شود

دلیل لول : مسدود بودن مجرای ورودی مشهد به‌وسیله هر شیء خارجی. قبل از اینکه هر کاری انجام دهید ابتدا باید شیر اصلی را ببندید و مجرای ورودی آن را به‌خوبی چک کنید چنانچه درون آن شیء وجود داشت باید آن را خارج نمایید.

دلیل دوم : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید ممکن است نازل (ژیگلور) از جای خود بیرون‌آمده باشد چنانچه در اثر زرده و یا شل شدن پیچ‌ها نازل از جای خود بیرون‌آمده و منحرف شده باشد باعث می‌شود گاز به درون مشعل وارد نشود.

مشکل : بعدازاین که بخاری را روشن کردید روی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : از قسمت‌های شیر کنترل گاز نشتی دارد ابتدا باید قالپاق یا کاور شیر کنترل را برداشته با استفاده از کف صابون سطح شیر را کنترل کنید و اطراف پیچ تنظیم ماکزیمم، مینیمم و محور را به‌وسیله آن بپوشانید توجه داشته باشید که در کدام بخش حباب به وجود آمده است و نشتی پیدا کرده درد از آن باید پیش مربوطه را باز و واشر اورینگی آن را عوض کنید.

علت خاموش شدن بخاری

خاموش شدن بخاری

خاموش شدن بخاری می تواند دلایل مختلف زیادی داشته باشد که در این قسمت ما به دو علت رایج آن می پردازیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه این قسمت برای عیب یابی و تعمیر بخاری خود اقدام کنید.

مشکل : ممکن است در بعضی اوقات بخاری به‌خودی‌خود خاموش شود.

دلیل : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید چنانچه شعله‌های شمع تنظیم نباشد و ترموکوپل آبگرمکن شود هنگامی که سر ترموکوپل دقیقاً در شعله شمع قرار نگرفته باشد الکتریسیته به وجود آمده آن‌قدر زیاد نیست که بتواند هسته دین را در حالت جذب نگه دارد به همین دلیل این فنر بوبین هسته را به خارج هدایت می‌کند و مسیر ورودی گاز بسته می‌شود باید محل قرارگرفتن ترموکوپل را بررسی کنید و این ایراد را برطرف نمایید.

مشکل : هنگامی که بخاری را روشن می‌کنید دکمه فرمان را رها کنید به‌منظور روشن شدن شمعک، گاز قطع شده و شمعک خاموش می‌گردد.

دلیل : ممکن است بوبین خراب شده باشد چنانچه ترموکوپل سالم باشد بوبین ایراد پیدا کرده است. بر اساس آنچه در قسمت ترموکوپل و بوبین در فهرست لوازم‌خانگی گازسوز بیان شد بوبین را امتحان کنید اگر که خراب شده بود حتماً باید آن را عوض کنید.

دیگر مشکلات

مشکل : در شبکه لوله‌کشی فشار گاز مناسب است ولی شعله پیلوت کوتاه است.

دلیل : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید فیلتر بیش از اندازه کثیف شده است باید کاور شیر را کنترل را برداشته با توجه کردن به شکل گسترده شیر کنترل، باید فیلتر مربوط به آن را عوض کنید.

حرف آخر آزمایش

اگر از بخاری آزمایش استفاده می کنید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشکل شما رو برطرف کنند.

اگر هر زمان متوجه عیب و ایرادی در بخاری خود شدید حتما به دنبال عیب یابی و تعمیر بخاری خود باشید، چرا که بی توجهی به مشکلات بخاری می تواند خسارت های جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.

نویسنده : محمد تاج مزینانی

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

مقالات سایت

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه