عیب یابی و تعمیر بخاری

آنچه در این مقاله می خوانید

اگر علت روشن نشدن بخاری گازی منزلتان را هنوز پیدا نکردید یا اگر بخاریتان خوب کار نمیکند و به دنبال عیب یابی و تعمیر بخاری تان هستید یا اگر بخاریتان نشتی دارد و بوی گاز استشمام می کنید. حتما حتما این مقاله را مطالعه کنید. و در نهایت اگر مطمئن شدید بخاریتان درست نمی شود با توجه به راهنمای خرید بخاری به فکر خرید بخاری جدید باشید.

علت روشن نشدن بخاری

استشمام بوی گاز بخاری

استشمام بوی گاز در بخاری می تواند به شدن خطرناک باشد. اگر شما هم از بخاری تان بوی گاز استشمام می کنید حتما از راه های زیر به عیب یابی و تعمیر بخاری خود بپردازید.

مشکل : یکی  دلایل روشن نشدن بخاری می تواند نوع سوخت باشد و ممکن است از بعدازاین که بخاری گازی روشن کردید بوی گاز در نتیجه سوختن احتراق به مشام شما می‌رسد.

دلیل لول : می‌تواند مجرای دودکش بسته شده باشد اگر مسیر دودکش را کنترل کردید شیر راه آن را بسته باشد باید فوراً آن را برطرف نمایید.

دلیل دوم : قطر دودکش بخاری از قطر دودکش در ساختمان بیشتر است باید از دودکش با قطر مناسب استفاده شود.

دلیل سوم :علت روشن نشدن بخاری ممکن است این مورد باشد، دودکش بدون کلاهک استفاده نکنید برای جلوگیری از ورود گازهای حاصل از احتراق به درون بخاری در اثر وزش باد باید از کلاه‌های مناسبی استفاده کنید.

با توجه به افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی شرکت آزمایش به شما خرید اقساطی را پیشنهاد میکند زیرا علاوه بر چک با سفته هم میتوانید خرید کنید و محصول مورد نظر خود را در سریع ترین حالت ممکن دریافت کنید. البته برای جلب رضایت بیشتر شما شرکت آزمایش بخاری گازی venis28000 را به شما پیشنهاد می دهد.

مشکل : بعد از روشن‌کردن بخاری بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد و یا علت نرسیدن گاز به بخاری چیست؟

دلیل : هنگامی که از اتصالات لوله‌های رابط مابین شیر کنترل و کیلو نشتی گاز به وجود می‌آید این اتفاق رخ می‌دهد که ممکن است اتصالات لوله‌هایی که به شیر کنترل وصل شده‌اند شل بوده و باعث شود گاز نشتی داشته باشد حتماً باید این بخش را با کف و صابون آزمایش کنید و مشکل آن را برطرف نمایید.

مشکل : هنگامی که از بخاری روشن و در حال کارکردن بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : ممکن است یکی از شعله‌های پیلوت خاموش شده باشد اگر شعله‌های پیلوت تنظیم نشده باشد ممکن است که یکی از شعله‌های آن خاموش شود همین کار باعث می‌شود که گاز نشتی پیدا کند اندازه و طول شعله پیلوت را تنظیم کنید برای انجام‌دادن این کار ابتدا باید پشت پیلوت را بازکرده و به‌وسیله پیچ‌گوشتی پیچ تنظیم شعله آن را در هنگامی که شعله را می‌بینید تنظیم کنید.

مشکل : بوی گاز خام به مشام می‌رسد و بخاری دارای شعله مناسب و خوبی نیست.

دلیل :  علت روشن نشدن بخاری یا خاموش شدن بخاری ممکن است این مورد باشد اگر دچار چنین مشکیلی شدید، سوراخ های مشعل مسدود می‌باشد کثیفی و جرم بیش از اندازه مشعل باعث می‌شود که سوراخ‌های آن مسدود شود و جلوی مخلوط گاز و هواگرفته شود و باعث می‌شود این اتفاق رخ دهد در چنین حالتی باید مشعل را از جای خود خارج کرده و به‌وسیله یک برس یا با استفاده از فشار باد آن را به‌خوبی تمیز کنید.

مشکل : هنگامی که بخاری را نصب کردید و شیر اصلی گاز را باز نمودید بوی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : ممکن است گاز از دو سر شیلنگ و یا اینکه لوله مسی بین شیر اصلی و شیر کنترل بخاری نشتی داشته باشد می‌توانید با استفاده از کف صابون محل متصل شدن شیلنگ و یا لوله شیر اصلی و یا شیر کنترل بخاری را امتحان کنید و چنانچه هرگونه نشتی گاز در بخاری در محل موردنظر وجود داشت آن را برطرف سازید.

روشن نشدن بخاری و ایراد در شمعک

اکثر مشکلاتی که در رابطه با روشن نشدن بخاری گازی وجود دارد بخاطر روشن نشدن شمعک بخاری است. در واقع می توان گفت که بخاری روی شمعک ثابت نمی ماند. این ایرادمربوط به ترموکوپل و بویین هم می تواند باشد. در صورتی که ترموکوپل بخاری درست باشد احتمالاً بویین مشکل دارد.  در صورتی که این بخش خراب باشد باید آن را عوض کنید.

مثلاً یکی از موارد این است که سر ترموکوپل به درستی در شعله جای ندارد و این موضوع به معنی این است که میزان الکتریسیته ای که در این بین تولید می شود به اندازه ی نیاز بویین نیست. در چنین شرایطی بویین باعث می شود که هسته به بیرون رود و در نهایت مسیر رفت و آمد گاز بسته می شود. در صورتی که این مشکل برای شما اتفاق افتاد باید بعضی نکات را رعایت کنید اول اینکه باید  شعله شمعک پایین تر یا بالاتر از ترموکوپل قرار گرفته باشد و مجدداً در وضعیت اولیه قرار بگیرد.

علت روشن نشدن بخاری

 علت روشن نشدن بخاری و مشعل آن

علت روشن نشدن بخاری و مشعل بخاری یکی از متداول ترین مشکل های بخاری است با راه حل های زیر به عیب یابی و تعمیر بخاری خود بپردازید.

مشکل : هنگامی که دکمه فرمان را می‌چرخانید و از حالت پیلوت به شعله اصلی بخاری، مشعل روشن نشود باعث می‌شود که گاز زیادی در محیط پراکنده شود

دلیل لول : مسدود بودن مجرای ورودی مشعل به‌وسیله هر شیء خارجی می تواندعلت روشن نشدن بخاری باشد ، کار مهم است این است که قبل از اینکه هر کاری انجام دهید ابتدا باید شیر اصلی را ببندید و مجرای ورودی آن را به‌خوبی چک کنید چنانچه درون آن شیء وجود داشت باید آن را خارج نمایید.

دلیل دوم : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید ممکن است نازل (ژیگلور) از جای خود بیرون‌آمده باشد چنانچه در اثر زرده و یا شل شدن پیچ‌ها نازل از جای خود بیرون‌آمده و منحرف شده باشد باعث می‌شود گاز به درون مشعل وارد نشود.

مشکل : بعدازاین که بخاری را روشن کردید روی گاز خام به مشام شما می‌رسد.

دلیل : از قسمت‌های شیر کنترل گاز نشتی دارد ابتدا باید قالپاق یا کاور شیر کنترل را برداشته با استفاده از کف صابون سطح شیر را کنترل کنید و اطراف پیچ تنظیم ماکزیمم، مینیمم و محور را به‌وسیله آن بپوشانید توجه داشته باشید که در کدام بخش حباب به وجود آمده است و نشتی پیدا کرده درد از آن باید پیش مربوطه را باز و واشر اورینگی آن را عوض کنید.

علت خاموش شدن بخاری

علت روشن نشدن بخاری

علت روشن نشدن بخاری می تواند مسائل زیادی داشته باشد که در این قسمت ما به دو علت رایج آن می پردازیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه این قسمت برای عیب یابی و تعمیر بخاری خود اقدام کنید.

پیشنهاد ویژه برای سخت پسندان: خرید بخاری بخاری گازی venos28000 می تواند نظر 100% شما را جلب کند.

مشکل : ممکن است در بعضی اوقات بخاری به‌خودی‌خود خاموش شود.

دلیل : اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید چنانچه شعله‌های شمع تنظیم نباشد و ترموکوپل آبگرمکن شود هنگامی که سر ترموکوپل دقیقاً در شعله شمع قرار نگرفته باشد الکتریسیته به وجود آمده آن‌قدر زیاد نیست که بتواند هسته دین را در حالت جذب نگه دارد به همین دلیل این فنر بوبین هسته را به خارج هدایت می‌کند و مسیر ورودی گاز بسته می‌شود باید محل قرارگرفتن ترموکوپل را بررسی کنید و این ایراد را برطرف نمایید.

مشکل : هنگامی که بخاری را روشن می‌کنید دکمه فرمان را رها کنید به‌منظور روشن شدن شمعک، گاز قطع شده و شمعک خاموش می‌گردد.

دلیل :   علت روشن نشدن بخاری در بعضی اوقات ممکن است، بوبین خراب شده باشد چنانچه ترموکوپل سالم باشد بوبین ایراد پیدا کرده است. بر اساس آنچه در قسمت ترموکوپل و بوبین در فهرست لوازم‌خانگی گازسوز بیان شد بوبین را امتحان کنید اگر که خراب شده بود حتماً باید آن را عوض کنید.

 

همه ی دلایل در یک نگاه

علت دلیل
  • با وجود فشار گاز مناسب، باز هم بخاری روشن نمی‌شود.
ممکن است علت روشن نشدن بخاری گازی، کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نبودن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را بردارید و فیلتر را عوض کنید.
  • در هنگام روشن کردن بخاری گازی، با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود.
در چنین شرایطی اگر ترموکوپل سالم باشد، علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی یا روشن نماندن آن، از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.
  • در زمان روشن کردن بخاری گازی، با رها کردن دکمه فرمان روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود.
در این حالت، علت روشن نشدن بخاری گازی، ایراد ترموکوپل است. پس برای عیب یابی بخاری گازی لازم است ترموکوپل را آزمایش کنید. اگر ترموکوپل معیوب بود، لازم است این قطعه تعویض شود.

دیگر مشکلات

مشکل : در شبکه لوله‌کشی فشار گاز مناسب است ولی شعله پیلوت کوتاه است.

دلیل : یکی از روشن نشدن بخاری می تواند مربوط به فشار گاز باشد ، اگر در عیب یابی و تعمیر بخاری خود دچار چنین مشکیلی شدید فیلتر بیش از اندازه کثیف شده است باید کاور شیر را کنترل را برداشته با توجه کردن به شکل گسترده شیر کنترل، باید فیلتر مربوط به آن را عوض کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله ی نکات مهم نصب بخاری های گازی را مطالعه کنید.

حرف آخر آزمایش

اگر از بخاری آزمایش استفاده می کنید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشکل شما رو برطرف کنند.

اگر هر زمان علت روشن نشدن بخاری را پیدا نکردید سعی کنید حتما به دنبال عیب یابی و تعمیر بخاری خود باشید، چرا که بی توجهی به مشکلات بخاری می تواند خسارت های جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.

نویسنده : محمد تاج مزینانی

سوالات متداول

 علت اصلی روشن نشدن بخاری

علت روشن نشدن بخاری می تواند مسائل زیادی داشته باشد که در این قسمت ما به دو علت رایج آن می پردازیم تا شما بتوانید بعد از مطالعه این قسمت برای عیب یابی و تعمیر بخاری خود اقدام کنید.

استشمام بوی گاز بخاری خطرناک است؟

استشمام بوی گاز می تواند به شدن خطرناک باشد. اگر شما هم از بخاری تان بوی گاز استشمام می کنید حتما از راه های زیر به عیب یابی و تعمیر بخاری خود بپردازید.

3.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه