بخاری گازی

بخاری گازی چیست

آنچه در این مقاله می خوانید

به طور معمول گرمای بیشتری از خانه‌های ایرانی را بخاری گازی تأمین می‌کند. یکی از دلایلی که باعث به‌صرفه شدن انتخاب کردن بخاری‌هایی که با گاز شهری کار می‌کند اینکه گاز شهری آن به‌راحتی در دسترس است و همچنین قیمت خرید بخاری بسیار مناسب و ارزان می‌باشد. توجه کردن به ایمنی دستگاهی که از مهم‌ترین نکته‌های می‌باشد که در حین انتخاب بخاری باید به آن دقت کرد و همچنین باید کلیه الزامات ایمنی دستگاه را بررسی نمود. همچنین یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد شکل و ظاهر بخاری شما می‌باشد که باید با دکوراسیون خانه شما هماهنگی کامل را داشته باشد، چون این موضوع می‌تواند به زیبایی دکوراسیون خانه شما کمک بسیار زیادی کند. یکی دیگر از مواردی که باید آن را بررسی نمود برچسب انرژی بخاری گازی شما می‌باشد به این دلیل که بخاری شما باید گاز بسیار کمی را مصرف کند این‌گونه هزینه‌های شما هم کاهش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید از بابت پروتکل‌های ایمنی بخاری و همچنین استانداردهای آن راحت باشد می‌توانید از برندهای معتبر و سابقه‌دار تولیدکننده بخاری گازی خریداری کنید.

بخاری گازی چیست؟

به‌صورت کلی می‌توان گفت به‌وسیله‌ای که از گاز و یا مشعل و همچنین لوله‌ای که متصل به گاز می‌باشد استفاده و کار می‌کند و همچنین دارای شرایط ایمنی می‌باشد و شکل و ظاهری چهارگوش فلزی دارد بخاری گازی می‌گویند. شما عزیزان توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید بخاری گازی به‌جای توجه کردن به زیبایی ظاهر و شکل بخاری و یا به دنبال خرید یک بخاری گازی صفحه با قیمت بسیار کم‌توجه و نظرتان را به‌سوی نکات ایمنی و همچنین استانداردهای بخاری گازی ببرید. به این دلیل که تنها گرمای بخاری گازی شما لذت‌بخش نمی‌باشد و همچنین این را هم بدانید که بخاری های گازی  حادثه‌های بعد و تلخی را همراه خود دارد که البته این حادثه‌های بد در صورت رعایت‌نکردن نکات ایمنی به وجود می‌آیند که این موضوع می‌تواند هزینه‌های بسیار زیاد حتی چندبرابر هزینه‌ای که بابت خرید بخاری گازی‌تان داده‌اید به وجود بیاورد و این موضوع باعث می‌شود که ضرری بسیار بزرگ و سنگین و همچنین جبران‌ناپذیر به شما وارد شود دقت کنید.

انواع مختلف بخاری های گازی  و ویژگی‌های آن

بخاری های گازی  به دو شکل در یک محل و یا فضای مشخص شده نصب و قابل‌استفاده قرار گیرد. نوع اول آن بخاری گازی زمینی و نوع دوم آن بخاری گازی دیواری می‌باشد. یکی از بخاری هایی که امروزه طرفدار زیادی داره بخاری آزمایش هستش.

در ادامه مقاله قرار است در مورد بخاری گازی نوع اول یعنی بخاری گازی زمینی صحبت کنیم.

بخاری گازی زمینی

به طور تقریبی می‌توان گفت امروزه تمامی منزل‌ها دارای بخاری گازی نوع اول یعنی بخاری گازی زمینی می‌باشد این نوع بخاری دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد باید به‌صورت کلی در درجه اول نکات ایمنی و همچنین تولید گرمای بسیار خوب و مناسب در آنها رعایت شود هم چنین موضوعی دیگر که باید موردتوجه قرار گیرد و صرفه‌جویی انرژی در این بخاری های گازی  می‌باشد.

این‌طور که گفته شد بخاری های گازی  نوع دوم یعنی دیواری ویژگی و خصوصیات متفاوتی با بخاری‌های نوع اول دارند پس اگر می‌خواهید برای خانه خود از بخاری های گازی  دیواری استفاده کنید این را بدانید که تولید گرمای بخاری های گازی  دیواری نسبت به تولید گرمای بخاری زمینی بسیار کمتر می‌باشد اما در کنار آن بخاری های گازی  دیواری فضای کمتری را نسبت به بخاری های گازی  زمینی اشغال می‌کند.

بخاری های گازی  دیواری:

شرکت‌های سازنده بخاری دیواری آنها را برای مکان‌هایی که دارای متراژ پایین هستند طراحی کرده‌اند مانند اتاق کار و یا اتاق‌های کوچک در محیط بنابراین حدوداً تا ۷۰۰۰ کیلوکالری قدرت را در ساعت دارند به همین دلیل برای مکان‌هایی که متراژ بالا دارند مناسب نمی‌باشند.

تاریخچه استفاده کردن از بخاری گازی:

با درنظرگرفتن قدمت تاریخی بخاری های گازی  مدت‌زمان زیادی نمی‌باشد که در خانه‌های ما وجود دارند و این در صورتی است که آتش و ویژگی گرمایی آن همیشه قسمتی از زندگی ما و آرام‌بخش و همراه آدمی بوده است. در زمان‌های قدیم مردم برای گرم‌کردن خانه‌هایشان از چراغ‌های والور استفاده می‌کردند و با روشن نمودن آن ها خانه‌ها را گرم می‌کردند در حال حاضر باقالی‌های مجازی جایگزین آنها شده‌اند.

با الهام گرفتن از چراغ بنزن اولین بخاری گازی ساخته شد. یک شرکت انگلیسی بعد از یک سال توانست بخاری های گازی  را تولید و روانه بازار کند از زمان‌های قدیم تا حالا برای استفاده از شعله‌های بخاری گازی از خاک نسوز و پنبه نسوز استفاده می‌شد ولی اکنون باتوجه‌به مواد غیر قابل اشتعال از لحاظ فنی و طراحی کیفیت محصولات و کالاها درباره تولید بخاری پیشرفت زیادی کرده است.

علت استفاده از گاز زیاد و استفاده بیشتر از مصنوعات گرمایی در کشور ایران به‌خاطر وجود ذخایر عظیم گازی است ولی در کشورهای آمریکایی و اروپایی غالباً مصارف گاز غیر خانگی می‌باشد و برای گلخانه‌ها و مصارف کارگاه‌ها را با بخاری های گازی  انجام می‌دهند.

رواج بخاری گازی در کشور ایران:

انواع بخاری‌ها:

هنگامی که در ایران هنوز کشف نشده بود برای گرما در خانه‌ها از زغال و بخاری‌های زغالی استفاده می‌شد در مناطق شمالی و جنگل‌ها برای گرما از چه استفاده می‌کردند بعد از آن چراغ‌های نفت سود وارد بازار شد و به علت استفاده آسان و راحت توانست سریع جای خود را در خانه‌های مردم باز نماید در کنار انواع بخاری‌های نفتی و هیزمی به‌مرورزمان بخاری های گازی  در ایران توانست محبوبیت پیدا کند. قیمت انواع بخاری‌های برقی هم به سال‌های قبل برمی‌گردد در ایران هنگامی که برق وارد خانه‌ها شد بخاری‌های برقی هم مورداستفاده قرار می‌گرفت ولی در همان زمان هم از بخاری‌های نفتی بیشتر استفاده میشد به‌طورکلی بخاری های گازی  توانست جایگزین خوبی برای بخاری‌های نفتی در کشور ایران شود.

بخاری های گازی  دارای دودکش

بخاری های گازی  که دارای دودکش هستند گرمای مطبوعی را تولید می‌کند شرط آن این است که در هنگام نصب نکات ایمنی و اصولی رعایت شود لوله دودکش به بیرون هدایت شود باید ارتفاع لوله دودکش در بخاری های گازی  استاندارد باشد و به این نکته توجه داشته باشید که هرساله باید بخاری های گازی  را سرویس کرد و در اتاق‌ها و خانه‌هایی که بخاری گازی قرار دارد همیشه شیشه پنجره به‌صورت نیمه‌باز باشد در این صورت می‌توانید گرمای دلپذیری را با استفاده از بخاری‌های دودکش دار به خانه‌های خود هدیه دهید.

بخاری های گازی  طرح شومینه:

این نوع بخاری در واقع بخاری گازی دودکش دار است اما به دلیل استقبال زیادی که مردم از این نوع بخاری دارند کمی بیشتر درباره آن توضیح می‌دهیم از میان انواع بخاری‌های گازسوز بخاری شومینه زیباترین نوع بخاری گازی به‌حساب می‌آید شومینه در طراحی‌های کلاسیک و مدرن باعث شده زیبایی خاص و ویژه‌ای را به خانه‌ها هدیه کند بخاری های گازی  که دارای طرح شومینه هستند هم از نظر سوخت ارزان و در دسترس می‌باشند و هم بسیار زیبا هستند و کارکرد راحت و آسانی دارند ولی شومینه‌های گازسوز گرچه زیبایی زیادی دارند ولی در ماده‌ای آنها مثل بخاری های گازی  نیست گرمایی که به‌وسیله بخاری به وجود می‌آید با خاصیت و ویژگی جابه‌جایی بیشتر فضای بزرگ‌تر را می‌تواند گرم کند ولی شومینه مخصوص نشانی‌های یک‌طرفه گرما یکم را می‌توانند به محیط انتقال دهند.

بخاری گازی بدون دودکش:

بخاری‌های که دودکش ندارند یا همان بخاری‌های پرتاب هستند این نوع بخاری های گازی  یا سنسور حرارتی می‌باشند و به طور معمول دارای سنسور ODS  بوده که به گاز اکسیژن حساس هستند به‌طوری کلی این سیستم باعث می‌شود که ترکیب گاز و اکسیژن متناسب بوده و احتراق به طور ناقص انجام نگیرد. وجود احتراق ناقص در بخاری های گازی  باعث می‌شود که گاز مونوکسید کربن بیش از اندازه تولید شود. وجود این سیستم باعث می‌شود که اگر در فضا گاز اکسیژن از حد نرمال کمتر گردد بخاری به‌صورت اتوماتیک و خودبه‌خود خاموش می‌شود به یاد داشته باشید که وجود سنسور در این‌گونه بخاری‌ها الزامی است با تمامی این موارد توصیه ما این است که برای مکان‌های بسته از بخاری‌های بدون دودکش استفاده نکنید. این بخاری‌ها معمولاً برای محیط‌های طراحی شده‌اند که هوا در آنها جریان دارد و به‌صورت مستمر تبادل پیدا می‌کند مانند مغازه‌ها که به‌صورت مرتب در به آنها باز و بسته می‌شود.

ایمنی بخاری‌های گازسوز بدون دودکش:

با درنظرداشتن قطعات حفاظتی و سیستم‌هایی که در انواع بخاری بدون دودکش استفاده می‌شود این نوع بخاری‌ها می‌توانند برای فضاهای بسیار بزرگ و دارای سنسورهای ODS میوه باز مورداستفاده قرار بگیرند. در بخاری های گازی  بدون دودکش وجود ترموکوپل و استفاده از سیستم هشداردهنده ایمنی را برای این بخاری‌ها تأمین می‌کند با وجود تمامی این موارد که گفته شد برای محیط‌های بسته ما اصلاً بخاری‌های بدون دودکش را پیشنهاد نمی‌کنیم

بخاری‌های برقی دارای المنت

بخاری‌های برقی که دارای المنت حسن عملکرد ساده و آسانی دارند در این نوع از بخاری‌ها یک المنت که دارای سیم‌پیچ است در مسیر جریان برق وجود دارد باور کردن جریان برق از آن و باتوجه‌به مقاومت بسیار بالای سیم‌پیچ و یا المنت باعث تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی حرارتی می‌شود و باعث می‌شود که گرما به وجود آید در کشور ایران بخاری‌های برقی که دارای استاندارد بالا و رده انرژی مناسب باشند تولید نمی‌شود استفاده از بخاری برقی به دلیل مصرف بیش از اندازه انرژی برق به‌صرفه نمی‌باشد. این نوع از بخاری‌ها دارای سه نوع بخاری برقی تابشی معمولی و بخاری برقی فن دار می‌باشند. همان گونه که گفته شد در بیشتر کشورهای جهان به علت گران بودن سوخت گاز از بخاری‌های برقی بیشتر استفاده می‌کنند که در مورد آن در مقاله دیگری به‌صورت کامل توضیح می‌دهیم.

شومینه یا بخاری سنتی:

زیباترین و شیک‌ترین طراحی سیستم حرارتی در خانه شومینه است و توانست از زمان‌های قدیم تا حالا محبوبیت خود را همچنان حفظ کند. در بسیاری از مراکز جهان و شهرها و روستاها درست‌کردن منبع گرما در دل دیوار خانه‌ها کیا به‌وسیله گاز و برق و یا به‌وسیله چوب گرما می‌دهند بسیار دلنشین و دیدنی است ولی به دلیل اینکه گرمای کمی را انتشار می‌دهد همیشه برای گرم‌کردن خانه‌های خود از یک منبع انرژی گرمای دیگر در کنار آن استفاده می‌شود در شومینه انرژی والای هدر می‌رود و باعث می‌شود کیفیت هوای خانه را کم کند و دارای ایمنی کمی است به شما پیشنهاد می‌کنیم به‌جای استفاده کردن از شومینه‌های سنتی از بخاری‌های طرح شومینه استفاده کنید.

بخاری های گازی  چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که گاز وارد بخاری می‌شود پیلوت دارای بخشی است که به آن جرقه‌زن هم می‌گویند هنگامی که این قطعه جرقه می‌زند باید پیلوت را بچرخانید و باعث می‌شود شمعک کوره را روشن نماید بعد از آن با چرخاندن دستگیره می‌توانید شعله کم‌وزیاد را انتخاب کنید بخاری های گازی  که دارای دودکش هستند و بخاری های گازی  بدون دودکش هر دو شیوه کارکرد آنها مانند هم است فقط تفاوت آنها در این است که بعد از احتراق در بخاری های گازی  بدون دودکش سیستمی وجود دارد که کنترل اکسیژن را می‌سنجد و زمانی که اکسیژن پایین باشد باعث خاموش شدن بخاری می‌شود این سیستم طوری عمل می‌کند که گاز قطع می‌شود.

خرید بخاری گازی

در هنگام خریدن بخاری های گازی  نکات زیادی وجود دارد که باید آنها را رعایت نمایید.

در هنگام خریدن محصولاتی که انرژی مصرفی آنها از نفت و گاز و مواد قابل اشتعال است ایمنی حرف اول را می‌زند.

به همین دلیل از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی در بخاری های گازی  استاندارد محصولات و کلید پیلوت، داشتن ترموکوپل و رعایت‌های پروتکل ایمنی می‌باشد.

باید به منبع انرژی توجه داشته باشید اگر مطمئن هستید که همواره به گاز شهری دسترسی دارید استفاده از بخاری های گازی  بهترین گزینه است و چنانچه به گاز شهری دسترسی ندارید می‌توانید از انواع بخاری‌هایی که از گاز مایع استفاده می‌کنند بهره ببرید. بخارها و هیترهایی که به‌وسیله گاز مایع کار می‌کنند از نظر محیط‌زیست عملکرد بهتری دارند و زدن کمتری را به وجود می‌آورند. ولی به دلیل نیاز داشتن به کپسول گاز مایع امکان دارد که ایمنی کافی را نداشته باشند به همین دلیل هنگام انتخاب کردن بخاری گازی بهتر است که مدلی را استفاده کنید که هم از گاز مایع استفاده می‌شود و هم از گاز شهری.

در موقع خریدن بخاری گازی یکی از مهم‌ترین نکات توجه داشتن به برند بخاری است همواره یک برند مطمئن را خریداری کنید.

برای خریدن بخاری متراژ خانه را در نظر بگیرید برای جلوگیری از هدررفتن پول سوخت و گرما حتماً بخاری مناسب با متراژ را انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید که انواع بخاری های گازی  دارای برچسب انرژی با رده‌های مناسب می‌باشند.

از بخاری‌های بدون دودکش برای محیط‌های سربسته استفاده نکنید.

دقت کنید که بخاری را با ظرفیت گرمایی موردنظر انتخاب کنید ظرفیت بخاری‌ها ۶۰۰۰ ،۸۰۰۰ ،۱۰۰۰۰ ،۱۸۰۰۰ ،۲۸۰۰۰ هستند

استفاده از بخاری های گازی  بدون دودکش دارای سنسور حرارتی را در اولویت‌های خرید بخاری گازی خود قرار دهید.

اگر بخواهیم به بخاری زمینی و بخاری دیواری را با هم مقایسه کنیم بخاری نوع زمینی بهتر است از مزایای آن به‌وجودآوردن گرمای زیاد و معایب آن فضای زیادی را اشغال می‌کند بخاری دیواری بر روی دیوار نصب می‌شود و گرمای تولید شده آن بسیار پایین است.

یک برند مطمئن را انتخاب نمایید.

برای خرید بخاری متراژ خانه را در نظر بگیرید.

بخاری خوب و مناسب دارای برچسب انرژی است

خریدن بخاری گازی بر طبق متراژ منزل

انتخاب کردن و خریدن بخاری بر طبق متراژ منزل دارای فرمول خاصی است که آن را در ادامه برای شما توضیح می‌دهیم. به طور مثال برای سالن‌های بسیار بزرگ و خانه‌های ویلایی که مساحت بیش از ۲۰۰ متر را دارند یک بخاری قطعاً کم است اما می‌توان گفت که برای یک‌خانه ۱۰۰ متری بخاری که دارای ظرفیت ۲۴۰۰۰ است مناسب است اگر که بخواهید برای کارخانه‌ها کارگاه‌ها و سوله‌ها سیستم گرمایشی داشته باشید نمی‌توانید از بخاری استفاده کنید باید به سراغ هیترهای گازی بروید زیرا استفاده از فیلترهای گازی با هزینه کمتر همچنین گرمای بیشتری تولید می‌کند.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از حیدرهای ارنست استفاده کنید چون کمترین مصرف انرژی و بیشترین راندمان را دارد.

فرمول محاسبه کردن ظرفیت حرارتی بخاری های گازی :

برای اینکه ظرفیت حرارتی بخاری محاسبه شود اول باید به‌صورت دقیق متراژ خانه بررسی شود متراژ را در عدد ۳ ضرب کنید بعد از آن توان بخاری را بر ۲۴ تقسیم کرده و دو عدد به‌دست‌آمده را با هم مقایسه می‌کنید باید نزدیک به هم باشند و فاصله زیادی با هم نداشته باشند.

بررسی کردن رده انرژی در بخاری

کالا و محصولات فلزی مانند بخاری برای بهینه‌سازی به رده انرژی بالای نیاز دارند اگر بر روی محصولات نشان رده انرژی وجود داشته باشد می‌توان در استاندارد بودن آن وسیله شک کرد رده انرژی خوب و ایده‌آل و همین که در دسترس باشد بین C و D است مزایای بخاری های گازی  که دودکش ندارند این است که انرژی کمی را مصرف می‌کنند اما بخاری‌های دارای دودکش انرژی بیشتری را به هدر می‌دهند.

اهمیت ترموکوپل در هنگام خریدن بخاری های گازی :

یکی از خصوصیات و ویژگی‌های بخاری‌های استاندارد مجهز بودن به ترموکوپل است. هنگامی که بخاری خاموش می‌شود ترموکوپل گاز را قطع می‌کند و از جمع‌شدن و نشتی گاز جلوگیری می‌کند یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بخاری های گازی  داشتن ترموکوپل در آنهاست.

یک قسمت اساسی برای هر بخاری ترموکوبل محسوب می‌شود و به‌هیچ‌عنوان بخاری که دارای ترموکوبل نیست خریداری نکنید زیرا گاز شهری یکی از مشتعل‌ترین گازهای مصرفی به‌حساب می‌آید و باعث می‌شود با حجم کم باعث انفجار شدیدی شود هیچ موقع این ریسک را نکنید عدم وجود ترموکوپل باعث پایین بودن ایمنی دستگاه می‌شود به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر بخواهیم ای خرید حتماً دارای ترموکوپل باشد.

معرفی کردن برندهای برتر بخاری

در بسیاری از کشورهای جهان بخاری گازی در مدل‌ها و طرح‌های گوناگون و مختلف تولید و به فروش می‌رسد. از جمله برندهای برتر می‌توان به برند بخاری ژاپنی محصول شرکت تویوتا اشاره نمود. این نوع بخاری که بازی آن هم موجود است دارای ولتاژ ۱۱۰۰ ولت است. یک اروپایی دیگر مارک زبرا که با برق ۲۲۰ ولت کارکرده و نوع گازی آن هم وجود دارد ولی در بازار ایران این نوع بخاری‌ها به‌صورت استوک و دست‌دوم وجود دارند.

در کشور ما برندهای گوناگون و مختلفی وجود دارند که توانایی رقابت با کالاها و محصولات خارجی را دارند نام برند آشنای آزمایش توانسته است در بازار محبوبیت پیدا کند دارای طرح‌های گوناگون و مدل شومینه است و سیستم‌های ایمنی بخاری توانست از خیال مشتری را از جهت ODS راحت کند.

چگونه در بخاری های گازی  مصرف کاهش پیدا می‌کند؟

سرویس و تعمیر بخاری های گازی  باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. دستورالعمل‌های استفاده کردن از بخاری های گازی  را با دقت و توجه مطالعه کنید. هنگامی که بخاری به‌صورت آبی بسوزد یعنی شعله‌های آن آبی باشد سوخت گاز به‌صورت کامل انجام می‌شود و سوختن کامل بدین معنا است که در محیط اکسیژن کافی وجود دارد به همین روش مصرف گاز کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

همواره باید دودکش را چک کنید و اطمینان پیدا کنید دارای عملکرد خوب و مناسبی است. تمیز و پاکیزه بودن دودکش در کم‌شدن مصرف انرژی بسیار اثر دارد بخاری های گازی  را در یک درجه خوب قرار دهید تا هم بتوانید از گرمای آن استفاده کنید و هم از شدت گرما مجبور نشوید که پنجره‌ها را باز کنید این کار باعث می‌شود که مصرف گاز افزایش پیدا کند و همچنین در فصل زمستان می‌توانید مقدار لباس بیشتری بپوشید تا انرژی مصرفی بخاری کمتر شود.

کلام آخر آزمایش

طراحی بخاری‌های گازسوز باعث می شود که محیط خانه شما جذابیت بیشتری پیدا کند. بخاری های گازی  طرح شومینه مدل‌های آزمایش نمونه از شومینه است که نه‌تنها این که فقط گرما را به خانه‌های شما می‌بخشد بلکه شما با دیدن طراحی و رنگ‌های دلپذیر آن لذت کافی را خواهید برد. طراحی این نوع بخاری‌ها طوری است که با مبلمان مدرن و هم با مبلمان سنتی هماهنگ است علاوه بر گرما زیبایی خاصی را به محیط خانه شما هدیه می‌کند.

توجه داشته باشید که در این نوع از بخاری‌ها هم از دودکش استفاده می‌شود و هم از تجهیزات ODS استفاده می‌گردد با فشار اکسیژن و گاز در فضای داخلی کنترل گردد و اکنون در زمره ایمن‌ترین نوع بخاری در ایران می‌باشد.

2.7/5 - (3 امتیاز)
انتشار یافته: 2
 1. عباسیان
   
   
  1401/02/11 - 12:26

  بخاری آزمایش عالی و گرم
  @_n_____m_____a

 2. عباسیان
   
   
  1401/02/11 - 12:27

  عالی و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه