هیتر برقی

تفاوت آبگرمکن گازی و برقی ⚡️

آنچه در این مقاله می خوانید

سؤالات متداول کاربران درباره تفاوت آبگرمکن گازی و برقی؟

آبگرمکن گازی و برقی کدام یک عملکرد خوب و مناسبی دارند؟ بهترین آبگرمکن کدام است؟

در جواب به این سؤال‌ها باید این‌گونه بگوییم که هر دو آبگرمکن گازی و برقی می‌تواند راه‌حل مناسبی برای گرم‌شدن آب در هر خانه باشد ولی هرکدام از آبگرمکن گازی و برقی دارای ویژگی و خصوصیت‌های منفی و مثبت هستند که قبل از خرید آبگرمکن باید این مطالب را در نظر گرفت.

مزایا و معایب آبگرمکن گازی و برقی

آبگرمکن دیواری برقی هیچ احتیاجی به دودکش نخواهند داشت.

آبگرمکن دیواری برقی هیچ احتیاجی به لوله کشی گاز نخواهند داشت.

خطرات احتمالی از نشتی گاز، گاز گرفتگی و آلودگی محیط در این آبگرمکن ها وجود ندارد.

هزینه سرویس، تعمیر و نگهداری آبگرمکن خیلی پایین تر می باشد.

چنانچه آبگرمکن‌ های گازی در خانه استفاده شوند اکسیژن موجود در منزل را استفاده می‌کنند اما در آبگرمکن‌های برقی این طور نیست.

مناسب برای مکان‌هایی که دسترسی به سیستم گاز شهری وجود ندارد.

مستقل شدن واحد‌های هر آپارتمان از یکدیگر

آبگرمکن برقی ده دلیل کوچک بودن فضای کمی را اشغال می کنند و مزاحمتی برای سایر تجهیزات آپارتمان ندارند.

به دلیل نداشتن شعله در آبگرمکن برقی، عمر آن‌ها بیشتر از آبگرمکن‌های گازی است.

با قطع شدن برق آب گرم هم نخواهید داشت.

مصرف بسیار بالای انرژی برق در آبگرمکن‌های برقی که هزینه بیشتری نسبت به آبگرمکن گازی را دارد.

شرکت آزمایش با بیش از 60 سال سابه در زمینه تولید لوازم خانگی به خصوص آبگرمکن یکی از برندهای محبوب است. آبگرمکن آزمایش از قدیم تا امروز خریداران زیادی داشته است.

آبگرمکن گازی و برقی برای چه مکان های مناسب هستند؟

از آبگرمکن برقی می‌توانید در مصارفی مانند: استفاده در ویلاها و باغ‌ها | استفاده در کانکس‌ها | استفاده در روستاها | مکان‌های حساس به آلاینده‌ها …

انواع آبگرمکن

به‌طورکلی آبگرمکن‌ها از نظر انرژی و سوخت به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

آبگرمکن گازی

آبگرمکن گازی آزمایش مدل AZ40N آبگرمکن گازی آزمایش مدل AZ50Nآبگرمکن آزمایش گازی مدل AZ60N

آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی آزمایش مدل AZ15LE آبگرمکن برقی آزمایش مدل AZ50LEآبگرمکن برقی آزمایش مدل AZ20LE

آبگرمکن نفتی

استفاده از آبگرمکن‌های نفتی به علت آلوده کردن محیط‌زیست و دلایل گوناگون دیگر غیرقابل‌استفاده شده است و می‌توان این‌گونه گفت که رقابت بسیار زیاد و چشمگیری مابین دو آبگرمکن گازی و برقی تشکیل شده است.

اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید که یک آبگرمکن را خریداری کنید ابتدا به شما توصیه می‌کنیم قبل از اینکه برای خرید اقدام کنید این دو آبگرمکن را از چندین نظر با یکدیگر مقایسه کنید و بعد تصمیم بگیرید.

اگر نگران هستید که این کار را چگونه انجام دهید، در این مقاله تصمیم گرفته‌ایم که تفاوت آبگرمکن گازی و برقی را برای شما بیان کنیم و درباره آنها به بحث و گفتگو بپردازیم تا شما عزیزان به بتوانید با یک انتخاب و خوب و مناسب آبگرمکن موردنیاز خود را تهیه کنید.

 چگونگی کارکرد آبگرمکن برقی و تفاوت آبگرمکن گازی و برقی

معمولاً آبگرمکن وسیله‌ای برای گرم‌کردن آب در محیط‌های گوناگون است و آبگرمکن برقی مانند سایر آبگرمکن‌ها از نظر خروجی سیستم، به طور کامل به آبگرمکن گازی شباهت زیادی دارد اما تفاوت آبگرمکن گازی و برقی در مصرف انرژی است که برای تأمین انرژی از برق استفاده می‌شود. به‌طورکلی این‌گونه می‌توان گفت که تنها تفاوتی که بین این دو آبگرمکن وجود دارد در ورودی آن ها می‌باشد.

زیر ورودی آبگرمکن برقی فقط از مصرف انرژی برق بوده ولی آبگرمکن‌های گازی با استفاده از گاز کپسول و یا گاز شهری می‌باشد.

چگونگی کارکرد آبگرمکن برقی به این صورت است که هنگامی که شیر آب گرم در هر قسمت از ساختمان باز می‌شود به طور خودکار دستگاه عمل کرده و هیترهای گرمازایی را بلافاصله و به‌سرعت فعال کرده و بعد از آن مراحل گرم‌شدن آب شروع می‌شود هنگامی که شیر آب را می‌بندیم هیترها به‌صورت خودکار خاموش شده و آبگرمکن کار گرم‌کردن آب را متوقف می‌سازد.

می‌توان گفت که یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای گرم‌کردن آب در خانه‌ها آبگرمکن برقی به‌حساب می‌آید. اگرچه اطلاع داشتن از تمامی نکات مثبت و منفی در باره آب‌گرم‌کن برقی کار بسیار واجب و ضروری می‌باشد.

در ادامه مطالب به بعضی از مزیت‌ها و خطرهای آبگرمکن‌های برقی اشاره می‌کنیم.

با بررسی کردن این مزیت‌ها و معایب و تفاوت آبگرمکن گازی و برقی وجود دارد شما می‌توانید به‌خوبی تشخیص دهید کدام گزینه می‌تواند یک انتخاب خوب و مناسب برای شما باشد تا بتوانید به‌راحتی بهترین و درست‌کردن این تصمیم را بگیرید.

 آبگرمکن برقی چیست و عملکرد آن چگونه می‌باشد؟

یکی از مزیت‌های آبگرمکن برقی این است که می‌تواند برای روستاییان گزینه مناسبی باشد چون که به گاز شهری دسترسی نداشته و استفاده از گاز کپسول هم برای آنها سخت است.

استفاده کردن از آب‌گرم‌کن برقی می‌تواند یک گزینه مناسب برای مناطق سردسیر باشد زیرا به دلیل مصرف بالا در فصل زمستان با قطعی گاز روبرو هستند.

در آبگرمکن‌های برقی به دلیل این که سوخت مصرفی آنها از انرژی برق می‌باشد هیچ‌گونه آلودگی برای هوا به وجود نمی‌آید همچنین در آبگرمکن‌های برقی خطراتی مثل آتش‌سوزی و خفگی توسط گاز وجود ندارد.

این مدل از آبگرمکن‌های برقی می‌تواند بهترین گزینه برای سوئیت‌ها و آپارتمان‌های خیلی کوچک و نقلی باشد زیرا که انواع گوناگون آن ها در اندازه‌ها و طرح‌های متفاوت تولید شده و آنها را بر طبق فضای موجود و میزان مصرف آب برای هر واحد مسکونی می‌توان انتخاب کرد.

یکی از تفاوت آبگرمکن گازی و برقی این است که آبگرمکن‌های برقی برعکس آبگرمکن‌های گازی نیازمند هیچ‌گونه لوله‌کشی اضافی و یا همچنین برای خارج شدن آلودگی و دود که از سوختن گاز به وجود می‌آید به سیستم تهویه نیازی ندارد.

نگهداری کردن از آبگرمکن‌های برقی کار بسیار آسان و ساده‌تری از آبگرمکن‌های گازی است و برای تعمیر کردن آبگرمکن همچنین باید هزینه‌های کمتری را پرداخت کنید در این مورد خاص تفاوت آبگرمکن گازی و برقی بسیار زیاد و چشمگیر می‌باشد ولی همان گونه که از مزایای آبگرمکن‌های برقی هستیم این آبگرمکن‌ها دارای ایراداتی هم می‌باشند و هرگز نمی‌توان از آنها چشم‌پوشی کرد در این قسمت این ایرادات را برای شما توضیح می‌دهیم.

نخست اینکه اگر سیستم شبکه برق‌رسانی به دلایل مختلفی مانند طوفان و به هر دلیل و علت دیگر قطع گردد دیگر نمی‌توانید آب گرم داشته باشید و این در صورتی است که آبگرمکن‌های گازی حتی در زمان قطع شدن برق‌کار می‌کنند و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

ایراد دیگری که قابل‌ملاحظه و چشمگیر است مصرف بسیار بالای انرژی برق در آبگرمکن‌های برقی است و این هزینه خیلی زیادتری نسبت به سوخت‌های فسیلی و گاز را دارد.

از نظر قیمت و هزینه آبگرمکن‌های برقی با هم تفاوت زیادی دارند که این تفاوت قیمت بر طبق اندازه و ابعاد و کاربرد آن محاسبه می‌گردد.

مطمئناً علت‌های بسیار زیادی وجود دارد که باعث می‌شود خانواده‌ها از آبگرمکن‌های برقی استفاده کنند ممکن است این آبگرمکن‌ها خطرات و یا هم چنین معایبی داشته باشد ولی درعین‌حال از مزایای ویژه و مخصوصی برخوردار هستند. به‌طورقطع معایب آن هرگز نمی‌تواند از ارزش‌های این آبگرمکن‌ها چیزی کم نماید. برای اینکه بتوانید بهتر تصمیم بگیرید مقاله مشکلات آبگرمکن‌های برقی و راه و روش برطرف‌کردن آن را مطالعه کنید.

برای اینکه تفاوت آبگرمکن گازی و برقی را بهتر بفهمید اصلاً نیاز نیست که قبل از اینکه برای خرید اقدام کنید شرایط منزل و موقعیت خود را از نظر تناسب با هر یک از این نوع آبگرمکن‌ها مطابقت دهید.

خطراتی را که آبگرمکن‌های برقی دارد می‌توان این‌گونه گفت چون آبگرمکن‌های برقی را داخل کابینت و یا در انباری‌ها و زیرزمین و محل‌های قرار می‌دهند که از دید روزانه ما نه آن هستند و ما کاملاً آنها را نادیده می‌گیریم و این در دسترس نبودن و نادیده‌گرفتن در اثر گذشت زمان باعث می‌شود که آبگرمکن دچار خرابی شود و باعث شود که خطرات جدی برای ما به وجود آید مطالبی را که شما درباره آبگرمکن اطلاع ندارید و یا همین دیده نشدن در مدت طولانی و دور از دسترس بودن می‌تواند خطراتی مانند آتش‌سوزی و یا حتی انفجار را به وجود آورد به همین دلیل باید هرچند وقت یک‌بار آن را مورد بازدید قرار دهید.

مطمئناً برای حفاظت از سیستم گرمازایی خانه خود هر صاحب‌خانه باید دفترچه راهنمایی را که در کنار محصولات قرار دارد به‌خوبی مطالعه کند تا در هنگامی که برای سرویس آبگرمکن و یا خرابی بتواند اقدامات در سطح ایمنی را به‌خوبی انجام دهد. شاید این سال در ذهن شما باشد که آبگرمکن گازی و برقیاز لحاظ ایمنی با همدیگر چه تفاوتی دارند؟

آبگرمکن‌های برقی هم مانند همه لوازم و وسایل دیگر و همچنین مانند آبگرمکن گازی خطراتی را ممکن است به همراه داشته باشد که رایج‌ترین و شایع‌ترین این خطرها می‌تواند خطر برق‌گرفتگی در این آبگرمکن‌ها باشد. شما هنگامی که می‌خواهید یک آبگرمکن را خریداری کنید اگر به نکات ایمنی و استاندارد لازم دقت داشته باشید می‌توانید از بروز هرگونه خطر جدی جلوگیری نمایید.

همه آبگرمکن‌های برقی برای ایمنی باید نکاتی را داشته باشند.

اول اینکه باید شرکت معتبر و دارای گارانتی و خدمات پس از فروش داشته باشد.

دوم اینکه دارای دو فیوز (فیوز محافظ جان و فیوز مینیاتوری) باشد کار فیوز حفظ جان نیز برای محافظت و به‌وجودآوردن ایمنی جان افراد است که باعث می‌شود جریان الکتریسیته را در آب گرم قطع کند و فیوز مینیاتوری با قطع کردن جریان برق در هنگام اتصال به بدنه باعث حفظ ایمنی دستگاه می‌شود.

 چگونگی مصرف برق آبگرمکن‌های برقی

به‌صورت کلی آبگرمکن‌های برقی از نظر منابع گرمایشی به دودسته بدون مخزن و مخزن دار قسمت‌بندی می‌شوند. آبگرمکن‌هایی که مخزن ندارند از نظر مصرف انرژی مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشند عملکرد فوری و لحظه‌ای این نوع از آبگرمکن‌ها باعث می‌شود که مصرف انرژی برق بسیار پایین آید و از مدل‌های مخزن دار به‌صرفه‌تر باشد. آبگرمکن‌هایی که مخزن ندارند به علت این که آب در آن به‌سرعت جوش می‌شود و در ۲۴ ساعت شبانه‌روز خاموش هستند و هنگامی که شروع به کار می‌کنند فقط روشن می‌شوند مصرف پایین‌تری دارند.

مقرون‌به‌صرفه بودن از نظر مصرف انرژی همان دلیلی است که به سؤال درباره تفاوت آبگرمکن گازی و برقی می‌تواند پاسخ مناسب بدهد.

همان گونه که در بالا اشاره کردیم آبگرمکن‌های برقی که بدون مخزن می‌باشند، چون به‌صورت لحظه‌ای عمل می‌کنند، انرژی زیادی را مصرف نمی‌کنند ولی در آبگرمکن‌های گازی چون شمعک آن به‌صورت شبانه‌روزی روشن می‌باشد باعث می‌شود که گاز زیادی مصرف کند.

 موارد استفاده از آبگرمکن‌های برقی

از آبگرمکن برقی می‌توانید در مصارفی مانند:

  استفاده در ویلاها و باغ‌ها

بهترین گزینه برای خانه باغ‌ها و ویلاها می‌توان آبگرمکن‌های برقی را نام برد چون که ویلاها و باغ‌ها در محدوده خارج از شهرها هستند و گازرسانی به آنجا صورت نگرفته قطعاً برای اینکه بتوانند آب گرم مصرفی خود را تأمین کنند نیازمند یک منبعی غیر از گاز هستند ازاین‌رو آبگرمکن‌های برقی می‌تواند نیاز آنها را برطرف سازد.

 استفاده در کانکس‌ها

معمولاً کانکس‌ها در مکان‌هایی دور از امکانات شهری و به‌صورت سیار قرار گرفته‌اند و به همین علت نمی‌توانند از گاز شهری و آبگرمکن‌های گازسوز استفاده کنند به همین علت در چنین شرایطی یک گزینه ایدئال برای آنها می‌تواند آبگرمکن‌های برقی باشد.

 استفاده در روستاها

اکنون در روستاهای زیادی در سرتاسر ایران و یا در سراسر جهان وجود دارند که به علت‌های گوناگون و مختلف گاز شهری و آنجا متصل نشده و از این نعمت محروم مانده‌اند. در این مورد به‌خوبی و درستی تفاوت آبگرمکن گازی و برقی نمایان می‌شود زیرا همه روستاها معمولاً از نعمت برق برخوردار می‌باشند و به‌آسانی و راحتی با وجود نداشتن گاز می‌توانند آب گرم داشته باشند و در اینجا آبگرمکن‌های برقی به کمک آن ها می‌رود.

 مکان‌های حساس به آلاینده‌ها

معمولاً بیشتر سیستم‌های گرمایشی با استفاده از سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند و به همین دلیل آلودگی زیادی را به وجود می‌آورند در چنین شرایطی آبگرمکن‌ها می‌تواند گزینه‌ای مناسب و خوب و از نظر بهداشت رتبه بالاتری را داشته باشد.

 نکاتی درباره نگهداری از آبگرمکن‌های برقی

یکی از نکته‌های مهم که در هنگام سرویس کردن آبگرمکن باید به آن توجه داشت هنگام که آب قطع است هرگز نباید آبگرمکن را به برق وصل کنید. زیرا هنگامی که آب وجود نداشته باشد حرارت المنت روی واشرهای پلاستیکی به‌سرعت بالا می‌رود و شدت پیدا می‌کند و این کار باعث می‌شود به دستگاه آسیب بسیار جدی وارد شود.

هنگامی که از آبگرمکن آب چکه می‌کند این یک نشانه و علامت است که مشخص می‌شود در سیستم دستگاه یک اختلال به وجود آمده است. هنگامی که هرگونه چکه کردن را از آبگرمکن مشاهده کردید به‌سرعت باید با تعمیرکار تماس بگیرید و برای پیداکردن عیب آن و تعمیر آبگرمکن اقدام کنید.

توجه داشتن به کارکرد صحیح ترموستات و لامپ خبر آبگرمکن برقی نکته بسیار ضروری در هنگام سرویس آبگرمکن است.

در زمان مشخص درجه حرارت آبگرمکن را مورد بررسی قرار دهید. اگر دمای آبگرمکن بیش از حد بالا باشد باعث می‌شود که در اثر گذشت زمان به دستگاه آسیب جدی وارد شود.

برای اینکه از خطر برق‌گرفتگی جلوگیری شود بهتر است که نکات ایمنی مانند سیم آرت، آبگرمکن را به زمین متصل کنید.

هشدار: هرگز به طور مستقیم شیر آب را روی بدنه دستگاه نگیرید، این کار باعث می‌شود که شما دچار برق‌گرفتگی بشوید. برای اینکه از برق‌گرفتگی جلوگیری کنید می‌توانید بدنه دستگاه را به‌واسطه یک‌پارچه نمدار به‌خوبی تمیز کنید.

ما در این مقاله تفاوت آبگرمکن گازی و برقی را مورد بررسی قرار دادیم و فهمیدیم که آبگرمکن‌های گازی و برقی هر دو می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای گرم‌کردن آب در خانه‌ها باشند. این دو نوع از آبگرمکن‌ها شباهت‌های بسیاری با هم دارند و تنها تفاوت آبگرمکن گازی و برقی در مصرف انرژی می‌باشد.

کلام آخر آزمایش

در این مقاله سعی کردیم تفاوت آبگرمکن گازی و برقی را توضیح دهیم. آبگرمکن‌های برقی هم مانند آبگرمکن‌های گازی قابلیت‌های فراوان و منحصربه‌فردی را دارا هستند و برای مناطقی که از نعمت گاز بی‌بهره مانده‌اند آبگرمکن‌های برقی می‌تواند جایگزین مناسب و خوبی باشد. نهایتاً برای تهیه و خرید هرکدام از این آبگرمکن‌ها شما هستید که می‌توانید تصمیم نهایی را بگیرید که باتوجه‌به داشتن به شرایط مکان و موقعیت می‌توانید آبگرمکن موردنظر خود را انتخاب و خریداری کنید. همین طور می توانید برای خرید آبگرمکن آزمایش از طریق سایت آزمایش اقدام کنید.

4.5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سبد خرید

دلیل بازگشت وجه