مقایسه انواع کولرها + مزایا و معایب

مقایسه انواع کولرها + مزایا و معایب

انواع کولر: فرض کنید که شب وقتی که بعد از یک روز کاری بسیار خسته‌کننده در هوای گرم وارد خانه می‌شوید. کولر را روشن می‌کنید اما تأثیری در خنک شدن هوا حس می‌کند متوجه این موضوع می‌شوید که کولری که استفاده می‌کنید برای خانه محل کارتان مناسب نیست کولر نمی‌تواند خانه و منزل شما را سرد نگه دارد تصمیم می‌گیرید که کولر را در تمام روز روشن نگه دارید تا بتوانید منزل یا محل کارتان را سرد نگه دارید. اما این کار کمکی به شما نمی‌کند، چون هم سر ماه باید پول بسیار زیادی بابت برق مصرف شده کولر پرداخت کنید هم سرمایی که دریافت می‌کنید فرق زیادی با یک بادبزن ندارد.

اینجا برایتان سال پیش می‌آید که چی کار کنم؟

ما در این مقاله تمام کولرهای موجود در بازار را بررسی می‌کنیم و بهترین مدل‌ها را برای خانه‌ها و محل کارتان معرفی می‌کنیم، حتماً با ما همراه باشید تا بتوانید برای خانه یا محل کار خود کولر مناسب تهیه کنید.

باتوجه‌به آماری که اخیراً منتشر شده در فصل تابستان به طور میانگین ۴۸ درصد از انرژی شده خانه‌ها از طریق کولرها مصرف می‌شود و همین موضوع باعث شده که تولیدکنندگان داخلی و خارجی اهمیت زیادی برای بازده سیستم‌های سرمایشی قائل شوند.

همان‌طور که می‌دانید تمام وسایل سرمایشی ازجمله کولر مزایا و معایبی دارند که در این مقاله قصد بررسی این موارد را داریم.

پیشنهاد عالی

در آخر هم یک پیشنهاد عالی داریم برای تمام کسانی که به دنبال یک کولر قدرت کم‌مصرف با قیمت مناسب هستند، پس این مقاله را از دست ندهید!!!

انواع کولرها و سیستم‌های سرمایشی

سیستم اسپلیت خنک‌کننده

سیستم کولرهای اسپلیت دارای یک تهویه مرکزی هستند که با گاز کار می‌کند استفاده کردن از آنها بسیار رایج است اما جالب است بدانید که به این سیستم‌های خنک‌کننده، اصطلاحاً سیستم‌های دمنده هم گفته می‌شود چون یک فن دمنده دارد که وظیفه آن به گردش درآوردن جریان هوا در داخل کانال‌ها می‌باشد.

اگر بخواهیم در دقیق‌تر صحبت کنیم این سیستم‌ها هوای به‌اصطلاح خام را به درون دستگاه می‌کشند تا آن را سرد یا گرم کنند و بتوانند رطوبت آن را بگیرند، بعد از آن به کمک کانال‌ها هوای سرد یا گرم شده را از خود خارج می‌کند.

مزایا

مصرف برق: این سیستم‌ها باتوجه‌به دمای که تولید می‌کنند انرژی و برق بسیار کمی را مصرف می‌کنند و هزینه خیلی پایین‌تری هم دارد.

هزینه نصب: شما برای راه‌اندازی این سیستم‌ها نسبت به سیستم‌های دیگر هزینه کمتری را پرداخت می‌کنید.

بازده بالا: بازده این سیستم‌ها بین ۸۹ تا ۹۷ درصد می‌باشد که همین امر باعث شده تا هزینه کمتری را برای سرویس و نگهداری و تعمیرات این سیستم پرداخت کنید.

معایب

خطر: همان‌طور که می‌دانید، سوخت این سیستم‌ها کربن مونوکسید است که در صورت رعایت‌نکردن نکات ایمنی می‌تواند خطرساز باشد.

سیستم دمنده: این سیستم‌های دمنده ممکن است که گردوخاک‌هایی را وارد منزلتان کنند یا بوی آشپزی را در اطراف خانه پخش کنند.

رطوبت: این کولر نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی هوا را خشک‌تر می‌کنند.

کانال‌کشی: خوب قطعاً این سیستم سرمایشی نیاز به فضایی برای کانال‌کشی دارد تا بتوان این سیستم رو نصب کرد.

عدم کنترل دما: متأسفانه در بخش‌های مختلف خانه نمی‌شود دمای مختلفی داشت.

کولر آبی

کولرهای آبی جزو محبوب‌ترین و رایج‌ترین سیستم‌های سرمایشی در کشور هستند. این کولرها همان‌طور که می‌دانید با آب‌، کار می‌کنند و نسبت به سایر سیستم‌های سرمایشی دیگر مصرف برق پایین‌تری دارند. این کولرها در سایزها و قدرت‌های مختلف طراحی شده‌اند تا بتوانند فضاهای مختلف را پوشش دهند. اگر کولری که انتخاب می‌کنید با فضای محیط خود متناسب باشد و آن را به‌موقع سرویس کنید دیگر جایی برای نگرانی ندارید، می‌توانید از دمای محیط خود لذت ببرید

کولرهای آبی انواع مختلفی دارند: پوشالی و سلولزی

کولرهای پوشالی

سیستم کولرهای پوشالی به این صورت است که آب وارد کولر می‌شود و الکتروپمپ آب را به پوشال‌ها می‌رساند سپس الکترون هوا را از روی پوشال‌ها به سمت کانال‌ها هدایت کرده و در نهایت این تبخیر آب باعث می‌شود که هوای خنکی در اتاق شما ایجاد شود.

مزایا

کارکرد آسان: استفاده از این سیستم‌های سرمایشی بسیار ساده است و باتوجه‌به رایج بودن آنها همه می‌دانند که چطور باید از این کولرها استفاده کنند. شما می‌توانید با چند کلید ساده کولر را خاموش و روشن کنید و یا سرعت آن را کم یا زیاد کنید.

هزینه نگهداری: اگر هرسال قبل از استفاده این سیستم‌ها را سرویس کنیم دیگر مشکل نخواهید داشت‌. قطعات و لوازم داخلی این کولر نسبت به سیستم‌های سرمایشی دیگر قیمت پایین‌تری دارد.

معایب

انتقال گردوغبار و بوها: از مهم‌ترین معایب این سیستم‌ها می‌توان به انتقال هوای بیرون به داخل خانه اشاره کرده این روند باعث می‌شود که بوهای مختلفی که در فضای اطراف کولر پراکنده است وارد خانه شما شود

مصرف آب: همان‌طور که می‌دانید این کولرها با آب‌کار می‌کنند و مصرف آب شما او را تا حد بسیار کمی بالا می‌برند اما به دلیل قیمت مناسب آب مشکلی برای این موضوع نخواهید داشت.

عدم تنظیم دما: این کولرها باتوجه‌به سیستم‌های ساده که دارند نمی‌توانند دمای هوا را تنظیم کنند و تنها شما می‌توانید که سرعت انتقال باد آن را زیاد و کم کنیم

رطوبت: این کولرها بر خلاف کولرهای اسپلیت هوا را خشک می‌کنند، رطوبت بیشتری دارد و برای مکان‌هایی که رطوبت بالایی دارند مناسب نیستند

کولرهای سلولزی:

این کولرها تقریباً مشابه کولرهای پوشالی هستند با این تفاوت که به‌جای پوشال‌ها از پدهای سلولزی استفاده می‌کنند. همین باعث شده تا بسیاری از معایب کولرهای پوشالی را نداشته باشند.

مزایا

عدم ورود گردوغبار: پدهای سلولزی که به‌جای پوشال‌ها استفاده شده است از ورود گردوغبار به داخل منزل خود جلوگیری می‌کند.

کاهش رسوب: این کولر دارای سیستم شستشوی خودکار هستند که باعث می‌شود، طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند و از رسوب‌گذاری تا حد زیادی جلوگیری کند.

معایب

تنها موردی که می‌توان به‌عنوان یک عیب در نظر گرفت قیمت بالایی که پد‌های سلولزی است که تقریباً هر ۵ سال یکبار باید آنها را عوض کنید.

کولرهای چیلر:

یکی دیگر سیستم‌های سرمایشی کولرهای چیلر هستند. استفاده از آنها امروزه بسیار رایج است کار اصلی این سیستم‌ها تبخیر بخار است.

کولرهای چیلر به دودسته تراکمی و جذبی تقسیم می‌شود. تفاوت این دو کولر در این است که چیلرهای تراکمی باانرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی باانرژی حرارتی کار می‌کند.

مزایا

مصرف انرژی: باتوجه‌به سرمایشی که این کولرها ایجاد می‌کنند مصرف انرژی و برق بسیار پایینی دارند.

معایب

ابعاد بزرگ : چیلر معمولاً در ساختمان‌ها و یا فضاهای بزرگ استفاده می‌شوند و به علت قدرت و توان زیادی که دارند در ساختمان‌های کوچک استفاده از آنها مقرون‌به‌صرفه نیست.

نصب سخت: کولرهای چیلر برای نصب نیاز به محوطه بزرگ موتورخانه و برج خنک‌کننده دارند تا بتوان آنها را نصب کرد.

پیشنهاد ویژه : کولر آبی مدل Extra

همه ما می‌دانیم که از یکی مهم‌ترین نقاط ضعف کولرهای آبی این است که قدرت سرمادهی آنها در فضاهای بزرگ به حد کافی نیست و در فصل‌های گرم کارایی آنها کمتر هم می‌شود. شرکت آزمایش به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین برندهای لوازم‌خانگی این نقطه‌ضعف کولرهای آبی را برطرف کرده و توانست اختراع جدیدی را به‌عنوان کولرهای است را به بازار عرضه کند. باتوجه‌به تکنولوژی و فناوری جدید که کولر دارد می‌تواند به اینترنت متصل شود تا شما بتوانید کولر را از طریق تلفن همراه خود، کنترل کنید. این کولر با دو مرحله پیش خنک‌کنندگی از توان سرمایشی ۹۵۰۰۰ برخوردار است یعنی ما با یک کولر آبی باقدرت چندین برابر و کارایی بسیار بالاتر روبه‌رو هستیم. این کولر به‌راحتی می‌تواند فضاهایی به وسعت ۱۸۰ مترمربع را پوشش دهد. از مزایای این کولر آبی می‌توان به افزایش ۵۰ درصدی قدرت سرمایش، کاهش ۳۲ درصدی مصرف آب، کاهش ۴۴ درصدی مصرف برق و در آخر دارای پدهای مخصوص و ضد آلرژی اشاره کرد.

نکته قابل‌توجه این کولر آن است که شما می‌توانید برای حمل آسان‌تر از طریق آسانسور یا درهای کوچک کولر را از وسط به دوتکه کاملاً مجزا تفکیک کرده و به‌این‌ترتیب شرکت آزمایش مشکل شما را در هم کولرهای آبی کمتر حل کرده است.

مزایا:

دو مرحله سرمایش باقدرت خنک‌کنندگی بالا

دارای پدهای مخصوص و ضد آلرژی

قدرت سرمایش 95000 BTU

سیستم ضد رسوب­گذاری

نویسنده: محمد تاج مزینانی

دیدگاه ها بسته شده است

EnglishIran