مقایسه انواع آبگرمکن ها + مزایا و معایب

مقایسه انواع آبگرمکن ها + مزایا و معایب

انواع آبگرمکن

یکی از متداول‌ترین وسایل و ابزارهای گرمایشی که در خانه‌ها دیده می‌شود آب‌گرم‌کن است که هنوز مخاطبان خود را در بین مردم دارد. بهترین وسیله برای داشتن آب گرم در حمام و آشپزخانه و … آبگرمکن‌ها هستند که معمولاً به دو شکل و نوع مختلف صنعتی و خانگی ساخته می‌شود. آبگرمکن‌های صنعتی مناسب و قابل‌استفاده برای مراکز صنعتی و کارخانه‌ها است. به این دلیل که این نوع آبگرمکن‌ها بخار بسیار داغ تولید می‌کنند و مشخصاً آبگرمکن‌های خانگی برای استفاده در منازل مسکونی یا تجاری استفاده می‌شود. تا به امروز انواع بسیار مختلفی از آبگرمکن‌های گرمایشی تولید و به بازار عرضه شده است که هرکدام خصوصیات و کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه این مقاله قرار است شما با انواع آبگرمکن‌های مختلف در بازار آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

آبگرمکن

آبگرمکن‌های متعددی در بازار موجود است که اگر بخواهیم آنها را یک دسته‌بندی کلی تقسیم کنیم، به دودسته آبگرمکن‌های مستقیم و آبگرمکن‌های غیرمستقیم تقسیم می‌شوند. در آبگرمکن‌های مستقیم منبع اصلی انرژی در داخل محفظه خود آبگرمکن قرار گرفته است ولی در آبگرمکن‌های غیرمستقیم منبع انرژی در خارج از آبگرمکن و در جای دیگری مثل موتورخانه‌ها و … قرار دارند. مهم‌ترین آبگرمکن‌های مستقیم شامل: آبگرمکن‌های نفتی، آبگرمکن‌های گازی و آبگرمکن‌های برقی هستند. مهم‌ترین آبگرمکن‌های غیرمستقیم هم شامل: آبگرمکن‌های دوجداره، آبگرمکن‌های کوئلی و آبگرمکن خورشیدی هستند که در ادامه با هرکدام از این آبگرمکن‌ها و ویژگی و کاربرد آنها آشنا می‌شوید.

آبگرمکن‌های نفتی

یکی از قدیمی‌ترین انواع آبگرمکن‌های مستقیم، آبگرمکن‌های نفتی هستند. این نوع آبگرمکن‌ها به‌طوری عمل می‌کنند که آب، به دلیل حرارت و گرما که ناشی از سوختن نفت به وجود می‌آید گرم می‌شود.

این آبگرمکن‌ها در ابتدا نفت را از بخش کاربراتور خود عبور می‌دهند و در ادامه در لوله‌های متصل به‌به محفظه احتراق می‌رسد، سپس در همان جا با هوای ورودی از روزنه‌های اجاق مشتعل می‌شود.

آبگرمکن‌های گازی

آبگرمکن گازی هم یکی دیگر از انواع آبگرمکن‌های مستقیم است که سوخت مصرفی آن گاز می‌باشد. استفاده از این آبگرمکن‌ها به دو شکل صورت می‌گیرد. نوع اول آبگرمکن‌های کپسولی هستند و نوع دوم آبگرمکن‌هایی که با گاز شهری کار می‌کنند.

آبگرمکن‌های برقی

یکی دیگر از انواع آبگرمکن‌های مستقیم که با سوخت کار نمی‌کند بلکه با انرژی برق شروع به فعالیت می‌کند. آبگرمکن‌های برقی آلودگی محیط زیستی بسیار کمی را دارند اما قیمت این نوع آبگرمکن‌ها از نظر اقتصادی به‌صرفه نیست چون رقم قبض برق شما را تا حد زیادی بالا می‌برد.

آب‌گرم‌کن‌های دوجداره

این نوع آبگرمکن جزو دسته آبگرمکن‌های غیرمستقیم بوده و جداره بیرونی این دستگاه‌ها عایق‌بندی‌شده است تا بتواند از هدررفتن گرما جلوگیری کند.

آبگرمکن استوایی

آبگرمکن‌های کویلی

یکی دیگر از انواع آبگرمکن‌های غیرمستقیم است که دارای پمپ هستند. در این آبگرمکن‌ها وقتی آب به دمای موردنظر می‌رسد. وظیفه پمپ است که جریان را قطع کند اما پیلوت همچنان روشن می‌ماند.

آبگرمکن‌های مخزنی

این نوع از آبگرمکن‌ها دارای یک منبع برای ذخیره آب است که حدوداً بین 20 تا 80 گالن ظرفیت این منبع می‌باشد. آبگرمکن‌های مخزنی جزو رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین آبگرمکن‌های موجود در بازار است که در دو نوع برقی و گازی تولید می‌شود. ابتدا آب سرد وارد مخزن آبگرمکن می‌شود و بعد از طریق گاز یا برق آب کرم می‌شود. آبگرمکن‌های مخزنی قیمت پایینی دارند و جزو ارزان‌ترین آبگرمکن‌های موجود در بازار شناخته شده‌اند، علاوه‌برآن طول عمر بسیار زیادی هم دارند. از معایب این آب‌گرم‌کن می‌توان به سرد شدن آب ذخیره شده در مخزن اشاره کرد. برای حل این مشکل باید همواره درجه حرارت این آبگرمکن را تنظیم کرد.

آبگرمکن‌های بدون مخزن یا آبگرمکن‌های دیواری

این نوع آبگرمکن‌ها کوچک هستند و فضای کمی را اشغال می‌کنند. همان‌طور که از اسم آن پیدا است این آبگرمکن‌ها مخزن ندارند و آب گرم را در لحظه تولید می‌کنند. طریقه گرم‌شدن آب به این صورت است که ابتدا آب سرد مه محض روشن شدن آبگرمکن گرم شده و از راه لوله‌ها به محل مصرف می‌رسد. آبگرمکن‌های دیواری در اندازه‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند که در حال حاضر در بیشتر خانه‌ها و آپارتمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. چند مورد از مهم‌ترین مزیت‌های این آبگرمکن عبارت‌اند از: گرم‌شدن سریع آب، ابعاد کوچک و اشغال فضای کم

آبگرمکن‌های هیبریدی

این نوع آبگرمکن‌ها که جزو آبگرمکن‌های مدرن محسوب می‌شوند برای گرم کردن آب از گرمای پیرامون محیط خود استفاده می‌کنند. به این طریق که آبگرمکن از گرمای اطراف محیط خود استفاده می‌کنند تا آب را گرم کنند که این کار موجب جلوگیری از به هدررفتن انرژی می‌شود. این آبگرمکن‌ها بسیار بزرگ هستند و برای منطقه‌های گرم که دمای سالیانه مابین 40 تا 90 درجه باشد بسیار مناسب هستند.

آبگرمکن‌های خورشیدی

و آخرین نوع آبگرمکن، آبگرمکن خورشیدی است که خوب مشخصاً از طریق انرژی و گرمای خورشید برای گرم‌شدن آب استفاده می‌کند. آب‌گرم‌کن خورشیدی روی سقف نصب می‌شود تا بتواند از نور خورشید استفاده کند. برای این کار یک صفحه صاف دارند که نور خورشید را جذب می‌کنند و با آن آب را گرم می‌کنند. در این صفحه‌ها لوله‌هایی به‌کاررفته است که آب سرد وارد آنها شده و بعد از گرم‌شدن آب وارد مخزن می‌شوند. این نوع آبگرمکن‌ها هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ انرژی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. اما بزرگ‌ترین عیب این آبگرمکن‌ها هزینه بالا نصب و لوله‌کشی و عدم کارکرد در روزهای کوتاه و ابری زمستان اشاره کرد.

نویسنده: محمد تاج مزینانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EnglishIran