راهنمای خرید بخاری

راهنمای خرید بخاری

آنچه می خوانید :

راهنمای خرید بخاری مناسب یکی از بدیهی‌ترین و مهم‌ترین معیارها برای انتخاب نمودن درنظرگرفتن متراژ محل یا خانه‌ای است که قرار است توسط بخاری گرم شود. اگر شما برای محیط خانه یا محل کار خود بخاری مناسبی خریداری نکنید، ممکن است گرمای بیش از حد باشد یا برعکس و هر کاری می‌کنید گرمای محیط مطلوب نمی‌شود. پس بیایید با هم بررسی کنیم که هر بخاری با توان‌های مختلف چه اندازه فضا را گرم می‌کند؟

مهم‌ترین و اولین سؤالی را که راهنمای خریدن بخاری گازی به آن جواب می‌دهد همین سؤال است.

به‌صورت کلی اندازه گرفتن ظرفیت گرمایی بخاری به‌اندازه اتاق محدود نمی‌باشد. زیرا سرعت گرم‌شدن بسیار مهم است. یک بخاری که دارای ظرفیت کمتری است توانایی گرم‌کردن یک اتاق را دارد ولی سرعت آن پایین‌تر است

مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیاری که مشخص می‌کند بخاری با چه سرعت و اندازه‌ای می‌تواند اتاق را گرم کند، هوای محلی و سایز اتاق است یعنی اینکه اگر در مناطق سردسیر هستید و اتاق بزرگ‌تر است کاملاً طبیعی است مدت‌زمان بیشتری برای گرم‌شدن به‌وسیله بخاری انجام می‌شود.

عنصرهایی پایه بخاری

بخاری تخت‌های برقی:

برای فضاهای بسیار بزرگ و با حرارت و گرمای بیشتر کار می‌کند در این نوع بخاری‌ها از سیم‌پیچ مقاومتی استفاده شده است و قابلیت متصل بودن به یک ترموستات دیواری را دارند.

بخاری‌های برقی دارای یک فن داخلی بوده که برای حرکت هوای گرم در اتاق استفاده می‌شود و قابلیت نصب دیوار را دارند همین ویژگی باعث می شود که اتاق سریعاً گرم شود.

شومینه‌های برقی

این نوع شومینه‌ها دارای یک لبه و کوره هستند که مثل شومینه‌های چوب‌ساز می‌باشند برای ساختن این نوع شومینه‌ها هیچ‌گونه نیازی به حملات و آجر نیست تولید گرمای الکتریکی می‌کنند و این خصوصیت می‌تواند در هنگام گرما خاموش شود و تنها آتش تولید کند که گرما نداشته باشد.

راهنمای خرید بخاری

برای خرید و انتخاب کردن بخاری گازی مناسب و خوب باید به چه چیزهایی توجه داشته باشید؟

راه سریع اعتماد به برند است. برای نمونه در صنعت تولید بخاری شرکت آزمایش با بیش از ۶۰ سال سابقه توانسته جایگاه خود را در بین مردم پیدا کند.

بخاری آزمایش یکی از محبوب ترین بخاری های حال حاضر می باشد.

هیچ آدم عاقلی کار را بدون داشتن دانش انجام نمی‌دهد و بی‌دلیل بدون نیاز به وسایل را که تازه به بازار آمده است را خریداری نمی‌کند و هنگام خرید هم از افرادی که اطلاعات بیشتری در این زمینه دارند می‌پرسد و یا سبد خرید را مطالعه می‌کند تا اطلاعات کافی پیدا کند.

متراژ خانه شما چقدر است؟

برای انتخاب کردن بخاری یکی از مهم‌ترین معیارها درنظرگرفتن متراژ محلی است که می‌خواهید بخاری را برای گرمادهی در آنجا استفاده کنید این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد.

خرید بخاری

متراژ منزل بر اساس مترمربع و چگونگی محیط برابر است با نوع و چگونگی ظرفیت بخاری

بخاری‌های دیواری و دارای دودکش = برای محیط بسته که کمتر از ۵۰ متر باشد

بخاری دیواری بدون دودکش= برای محیط‌های زیر ۵۰ متر که جریان دارد

بخاری‌های زمینی ۸ تا ۱۲ هزار= برای خانه‌هایی که متراژ آنها ۵۰ تا ۷۰ متر است

بخاری‌های طرح شومینه= برای سالن‌های بسیار بزرگ

 

انرژی بخاری‌هایی استاندارد به چه اندازه است؟

به‌صورت مداوم و مرتب سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت از خط تولید کالا و محصولاتی که انرژی مصرف می‌کنند نمونه‌برداری کرده تا اندازه هم حرف و مخصوصاً درصد بازدهی انرژی و مصرف بهینه را در آنها مشخص نماید.

چنانچه محصولی را مشاهده کرده‌اید که این رده انرژی را ندارد بدانید آنگاه باشید که ریگی در بخاری‌شان است و همکاری‌های لازم را برای نمونه‌گیری نداشته‌اند و یا اینکه کالا و محصول آنها اصلاً کیفیت لازم و استاندارد را ندارد این جدول نشانگر آخرین رده مصرف بهینه انرژی توسط بخاری‌های گازسوز ساخت ایران را نشان می‌دهد.

جدول

بهترین نوع انتخاب رده A و B می‌باشد ولی در دسترس نیست در حال حاضر همین ردیف C و D کفایت می‌کند باید در نظر داشته باشید که انواع بخاری‌هایی که دارای دودکش هستند در آنها ۳۰ درصد انرژی را از طریق دودکش و بخاری‌های شومینه‌ای ۵۰ درصد انرژی را به هدر می‌دهند ولی بخاری‌های بدون دودکش تا ۹۲ درصد دارای مصرف بهینه هستند.

بخاری با دودکش یا بدون دودکش

مدعیان تکنولوژی‌های جدید و نوع ادعا می‌کنند که آتشی که درون بخاری وجود دارد تنها سوز دارد و هیچ‌گونه دودی وجود ندارد.

ولی به‌هیچ‌عنوان چشم‌بسته اسیر تبلیغات شرکت‌ها نشوید. آنها مجبور هستند در کنار تعریف و تمجیدهای خود به‌ناچار اخطار دهند که نمی‌توان از این بخاری‌ها در همه‌جا استفاده کرد. مهم‌ترین نکته‌ای که در بخاری‌های بدون دودکش دارای اهمیت است استفاده کردن و به‌کارگیری سیستم ایمنی  ODS می‌باشد. فضا و محیط کمتر از ۱۸ درصد برسد این سیستم ایمنی عمل کرده و جریان گاز ورودی بخاری را قطع می‌کند و تا هنگامی که اکسیژن هوا به حالت عادی بر نگردد که در این حالت روشن نشدن بخاری خطرناک است اجازه نمی‌دهد بخاری روشن شود.

توجه داشته باشید که استفاده ازاین‌گونه بخاری‌ها برای محیط‌های بسته مثل: اتاق زیر شیروانی، زیرپله، انباری، اتاق‌خواب، حمام، هتل شیرخوارگاه، پارکینگ، کودکستان، و کلاً برای مکان‌هایی که دارای تهویه مناسب نیست ممنوع می‌باشد.

قدرت تولید گرما بخاری‌ها

همواره در فصل سرما و روزهای سرد بازار انواع بخاری‌ها گرم است ولی به‌طورکلی در بازار بخاری قیمت‌ها بر طبق چند عکس مشخص می‌شود و تغییر پیدا می‌کند که مهم‌ترین و اصلی‌ترین آنها حجم بخاری و قدرت تولید گرما در بخاری است.

یعنی هر چه بخاری قوی‌تر و بزرگ‌تر باشد برای ساخت آن و ورقه‌های فلزی بیشتر به‌کاررفته وضع خواست و رنگ نسوز آن بیشتر بوده به همین علت گران‌تر است به جز این موارد بخاری‌هایی که طراحی متفاوت و قشنگ‌تری دارند قیمت بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

با درنظرگرفتن مارک شرکت تولیدکننده بخاری‌های گازسوز و بر اساس قدرت آنها ۶ ، ۸ ،۱۰،۱۲،۱۴ هزار و بیشتر بر اساس قیمت دسته‌بندی می‌شوند ولی ممکن است که شما به یک مارک ویژه بیشتر اهمیت دهید.

بخاری شومینه‌ای

شومینه یک نوع وسیله باکلاسی است که معمولاً در یک گوشه از خانه ساخته می‌شود و باعث زیبایی شده و آن را متفاوت می‌سازد ولی از شومینه برای گرمای یک محیط نمی‌توان به‌تنهایی استفاده کرد شاید از شومینه بیشتر به دلیل زیبایی می‌توان استفاده کرد چرا؟

چند دلیل وجود دارد این را اثبات می‌کند

حدود ۵۰ درصد حرارت به وجود آمده از راه دودکش خارج می‌شود ضمن اینکه در شومینه مسمومیت با واحدهای تولید شده بالاتر از بخاری‌های معمولی می‌باشد.

شومینه که در آن از آجر استفاده می‌شود نسبت به مقایسه با بخاری‌های معمولی هوا را بیشتر خشک می‌کند به علت مخلوط شدن گازهای به وجود آمده با هوای چرب تهران که در داخل آشپزخانه هر بیشتر است و حساسیت‌های چشمی و تنفسی را بیشتر می‌کند.

 

اگرچه سیستم‌های حرارتی مرکزی در خانه‌ها و ساختمان‌ها مرتباً در حال پیشرفت و گسترش است اما استفاده کردن از بخاری‌های گازی و برقی یکی از رایج‌ترین روش برای گرم‌کردن خانه‌ها در همه دنیا به‌حساب می‌آید.

در کشور ایران به علت وجود منابع قابل‌دسترس گاز و قیمت ارزان عنوان اصلی‌ترین سوخت مصرفی افراد در فصل سرما به‌حساب می‌آید به همین دلیل بخاری‌های گازسوز اصلی‌ترین وسایل گرمایی برای ایرانی‌ها به‌حساب می‌آید.

توجه داشته باشید که استفاده کردن از بخاری‌های گازی دارای تبعات منفی هم هست. هرساله موقع سرما و زمستان به دلیل رعایت‌نکردن نکات ایمنی وسایل گازسوز حوادث تلخی اتفاق می‌افتد اما متأسفانه در سال گذشته شاهد رشد چشمگیر این‌گونه حوادث مخصوصاً در ماه‌های آخر سال در کشور بودیم.

هنگام خرید بخاری‌های گازی برای جلوگیری از چنین حوادث ناگوار و استفاده بهینه از انرژی گرمایی و گرم‌شدن خانه‌هایمان به نکات ایمنی و علامت استانداردها باید توجه داشته باشیم.

بخاری‌های C و g  را خریداری کنید

هنگام خرید بخاری باید به بعضی از نکات توجه لازم را داشته باشید یکی از این موارد رده انرژی و بازده خالص تولید گرما در بخاری است. به‌وسیله یک برچسب بر روی بخاری قرار گرفته است رده انرژی آن مشخص می‌شود.

با استفاده از حروف انگلیسی رده انرژی را بر روی این برچسب مشخص می‌کنند. هراندازه به اول الفبای حروف انگلیسی نزدیک‌تر باشد بخاری بازده بیشتری، و هرچقدر به حروف آخر انگلیسی نزدیک‌تر باشد بازده آن کمتر می‌شود.

اگر در بخاری سیستم ایمنی ترموکوپل داشته باشد هنگام خاموش شدن بخاری به‌صورت اتوماتیک جریان گاز قطع می‌شود و برای همه شرکت‌های تولیدکننده بخاری داشتن این سیستم ایمنی اجباری است ولی دقت داشته باشید که بخاری را حتماً از فروشگاه‌ها خریداری کنید تا از استاندارد بودن و اعتبار مارک آن مطمئن باشید.

انواع مختلف و گوناگون بخاری:

بخاری گازی هم دارای تنوع است که می‌توان از جمله آنها به بخاری‌های زمینی و بخاری دیواری اشاره کرد در بخاری‌های دیواری گازی که در مقایسه با بخاری‌های زمینی فضای کمتری را اشغال می‌کنند ولی گرمای تولید شده آنها کمتر است.

باتوجه‌به اینکه بخاری‌های دیواری به دیوار نصب می‌شوند و در اتمام فصل زمستان جابه‌جایی و بازکردن آن و نصب دوباره آن کمی سخت و دردسرساز است. این در حالی است که بخاری‌های زمینی را به‌راحتی می‌توانید راه‌اندازی و جمع کنید.

فرمول و روشی برای خرید بخاری:

یکی از فاکتورها و روش‌های خرید بخاری درنظرداشتن متراژ فضا و محیطی است که قرار است به‌وسیله بخاری گرم شود. برای فهمیدن عددی که به‌عنوان اندازه تولید گرما و حرارت روی بخاری نوشته شده است و برای محیط شما مناسب است یا خیر، این عدد را می‌توانید در واحد آن که کالری می‌باشد به عدد و ۲۴ تقسیم نمایید.

از سوی دیگر متراژ منزل را در عدد سه ضرب نمایید باید حاصل‌ضرب این دو عدد برابر و یا نزدیک به حاصل تقسیم عدد اول باشد.

به‌عنوان‌مثال اگر متراژ منزل شما ۷۰ متر است سه برابر آن ۲۱۰ می‌شود حال اگر تصمیم گرفته‌اید که بخاری بخرید که ۴۸۰ کیلوکالری گرما را به وجود می‌آورد حاصل تقسیم این عدد به ۲۴ تقریباً ۲۰۰ است که اختلاف چندانی با ۲۱۰ ندارد بنابراین این بخاری برای منزل شما مناسب است چنانچه متراژ منزل شما بیشتر از ۷۰ متر است می‌توانید از بخارهایی که ۸ هزار و ۹۰۰ کالری هستند استفاده کنید.

سایز بخاری را انتخاب کنید

قبل از اینکه تصمیم بگیرید بخاری را خریداری کنید باید اندازه آن را در نظر بگیرید زیرا قیمت و هزینه خرید به میزان گرما و اندازه بخاری اثر مستقیم دارد. به همین دلیل بر اساس نیاز خود و بر اساس فضای که می‌خواهید بخاری را در آنجا قرار دهید باید به خارجی را انتخاب کنید تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید.

نکات کاربردی مهم قابل‌توجه:

باید توجه داشته باشید که نور خورشید به داخل اتاق می‌تابد به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم؟

سایز پنجره‌ها و پرده‌های منزل شما چگونه است؟

استفاده از دیوارهای عایق‌بندی‌شده در سنجیدن هوای اتاق تأثیر زیادی دارد.

انتخاب نوع بخاری گازی بر اساس منطقه آب‌وهوایی اثر زیادی دارد.

کلام آخر آزمایش

با مطالعه راهنمای خرید بخاری گازی و با آشنایی تاریخچه و معرفی انواع بخاری‌های گوناگون به شما پیشنهاد می‌کنیم که بخاری گازی را خریداری کنید شما در این مقاله با انواع بخاری‌های گازی و معایب و مزایای آن آشنا شدید و می‌تواند به شما کمک کند تا یک خرید آگاهانه داشته باشید.

توجه داشته باشید که هر کالا و محصولی علاوه بر فایده‌های آن قطعاً معایبی نیز دارد شما باید بر اساس نیازهای خود معایب و مزایای هرمس محصول را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید

رای دهید...

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

مقالات سایت

آزمایش، سربلند از هر آزمایش

دفتر مرکزی : تهران، گاندی جنوبی، نبش خیابان هفدهم، پلاک 30

تلفن :86080462-021

تلفن خدمات مرکزی : 86080590-021

فکس : 86080467-021

ایمیل : info@Azmayesh-group.ir

دلیل بازگشت وجه